Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-10-24, 21:00 Autor: Mariusz Majeran

Przepiękne opolskie kamieniczki. Spotkanie w ramach Śląskiego Forum Krajoznawczego

Anna Stryczek - Janicka, Danuta Łuczak i Tadeusz Jacek Rogoża [fot. Mariusz Majeran]
Anna Stryczek - Janicka, Danuta Łuczak i Tadeusz Jacek Rogoża [fot. Mariusz Majeran]
Z czytelnikami spotkała się historyk Anna Stryczek-Janicka, która opowiadała "O elewacjach opolskich kamieniczek w świetle XIX-wiecznego historyzmu".
Prelegentka jest historykiem sztuki, absolwentką Historii Sztuki Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

- Oglądając stare pocztówki można stwierdzić, że opolskie kamieniczki w XIX wieku były przepiękne - mówi Anna Stryczek-Janicka.

- Rzeczywiście nasze Opole było przecudnym miastem przed wojną. Niestety zniszczenia wojenne wyrządziły bardzo duże krzywdy dla naszego miasta. Niektóre motywy z przedwojennych pocztówek możemy z tego wyłuskać i rzeczywiście w Opolu można odnaleźć takie motywy, które są dla miasta charakterystyczne - podkreśla historyczka.

- W Opolu zostało wiele ładnych elewacji, o które warto zadbać - dodaje prelegentka. - Piękne zespoły kamienic znajdują się przy ulicy 1 Maja, takie neobarokowe kamienice. Podobają mi się kamienice przy placu Kopernika. Tam są przepiękne kamienice z taką neorenesansową ornamentyką.

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Śląskiego Forum Krajoznawczego. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu. Spotkanie prowadził Tadeusz Jacek Rogoża - prezes stowarzyszenia.
Anna Stryczek - Janicka cz. 1
Anna Stryczek - Janicka cz. 2

Kultura i rozrywka

2020-07-14, godz. 19:00 Na „wakacje z duchami” zaprasza Zamek Moszna 17 i 18 lipca podczas godzinnego, popołudniowego zwiedzania uczestnicy zapoznają się z nie tylko historią, ale przede wszystkim legendami związanymi z zamkiem… » więcej 2020-07-14, godz. 15:00 Prudnik: muzeum będzie efektownie prezentować się także nocą. W Czechach wypromuje swoją kolekcję prac Hanny Bakuły Były arsenał w Prudniku będzie miał iluminację, która podkreśli jego zabytkowe walory. To jeden z efektów przedsięwzięcia tamtejszego muzeum z jego czeskim odpowiednikiem… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Dziś odsłona kolejnego spotkania online pod hasłem "Wpadnij w bibliosieć" Tym razem czytelnicy spotkają się z youtuberkami: Tolą oraz Zuzanną Grupą. To siostry, które wspólnie w listopadzie stworzyły kanał o nazwie Zaksiążkowane, gdzie… » więcej 2020-07-12, godz. 12:15 Górski klimat, biesiada góralska i rzemiosło, czyli XVII Święto Gór Opawskich Biesiada góralska, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła - to tylko niektóre z atrakcji, jakie Głuchołazy przygotowały w ramach XVII Święta Gór Opawskich. Wydarzenie… » więcej 2020-07-12, godz. 10:15 III Powstanie Śląskie widziane oczami franciszkanina w relacji księdza Andrzeja Hanicha Ksiądz profesor Andrzej Hanich opowiadał w Muzeum Ślaska Opolskiego o związkach Sanktuarium w Górze św. Anny z III Powstaniem Ślaskim. Oparł swoja prelekcję na… » więcej 2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »