Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-10-11, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Rozstrzygnęli XIV edycję Karpika. Zgłoszono 250 prac z całego świata

Praca B. Belniaka [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Praca B. Belniaka [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
[fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
[fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Jury konkursowe podczas obrad [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Jury konkursowe podczas obrad [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
14 prac nagrodzono w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego Karpik 2016. Oprócz Grand Prix, przyznano kilkanaście nagród specjalnych, między innymi Nagrodę Muzeum Karykatury w Warszawie czy Nagrodę Zamku w Mosznej.
Do niemodlińskiego ośrodka kultury wpłynęło około 250 prac z 39 krajów, między innymi z dalekiej Tajlandii, Sri Lanki czy Chin. - Pięcioosobowe jury przyznało Grand Prix Bartłomiejowi Belniakowi - mówi Marek Krzyżanowski z Ośrodka Kultury w Niemodlinie.

- Zwycięska praca jest z jednej strony satyryczna, a z drugiej strony daje do myślenia. Przedstawia wędkarza, rybę i kucharza na podium zanurzonym w wodzie, ukazując gonitwę. Można zastanowić się, czy numerem jeden jest ryba, czy wygrał wędkarz, czy może triumfuje tak naprawdę kucharz – dodaje.

Krzyżanowski przekonuje, że jury ma coraz trudniejszy orzech do zgryzienia przy wyborze zwycięzcy. Po obejrzeniu prac w kilkunastu edycjach poszukuje się nowatorskiego podejścia do tematu. - Tegoroczne prace dotykały wydarzeń aktualnych, między innymi Brexitu czy łapania pokemonów - zwraca uwagę.

- Z roku na rok zwycięskie prace są coraz bardziej artystyczne. To nie jest czarno-biały rysunek szybko skreślony. Widać, że rysownicy przykładają się do formy oraz estetyki. Niektóre prace nadają się do powieszenia na ścianę i nikt nie skojarzyłby ich z szybką kreską w gazecie - ocenia.

Konkursowe prace będzie można zobaczyć podczas wojewódzkiego święta karpia w Niemodlinie, które odbędzie się w weekend 18/19 listopada.
Marek Krzyżanowski 1
Marek Krzyżanowski 2

Kultura i rozrywka

2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:25 Roztańczone dziesięciolecie szkoły tańca Swoje dziesięciolecie obchodzi SalsoMania Dance Studio w Opolu. Z tej okazji szkoła tańca zorganizowała bal, podczas którego nie zabrakło pokazów. » więcej 2018-12-10, godz. 07:00 Sylwester w Nysie bez pokazu fajerwerków, za to z gwiazdami Nysa zachęca do wspólnego powitania nowego roku. Podczas sylwestrowej zabawy 'pod chmurką' nie zabraknie prawdziwych gwiazd, każdy będzie mógł znaleźć coś dla ... » więcej 2018-12-09, godz. 21:07 Święta już zawitały do Kędzierzyna-Koźla Plac Rady Europy przed Urzędem Miasta w Kędzierzynie-Koźlu rozbrzmiewał dźwiękiem kolęd i pachniał świątecznymi przysmakami. W zastępstwie remontowanego rynku ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:00 Dom kultury kupuje dwie mobilne sceny, bo dużo imprez odbywa się w plenerze W tym roku pomieszczenia Domu Kultury w Dziergowicach w gminie Bierawa zostały odświeżone, wyremontowano łazienki, a w przyszłym placówka wzbogaci się o nowe ... » więcej 2018-12-08, godz. 23:20 3. Festiwal Filmowy OutFilm, czyli filmy o inności i potrzebie akceptacji Trwa 3. Festiwal Filmowy OutFilm. W Kinie Studio do niedzieli (9.12) włącznie odbywają się projekcje filmowe o tematyce społecznej, a także rozmowy z zaproszo ... » więcej 2018-12-08, godz. 23:00 "Dzieci dzieciom" zgotowały bajeczne widowisko [ZDJĘCIA] W sobotnie (08.12) popołudnie Stegu Arena wypełniła się dźwiękami z bajek i filmów dla dzieci, a wszystko za sprawą koncertu 'Dzieci dzieciom' czyli projektu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »