Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-10-11, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Rozstrzygnęli XIV edycję Karpika. Zgłoszono 250 prac z całego świata

Praca B. Belniaka [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Praca B. Belniaka [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
[fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
[fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Jury konkursowe podczas obrad [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Jury konkursowe podczas obrad [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
14 prac nagrodzono w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego Karpik 2016. Oprócz Grand Prix, przyznano kilkanaście nagród specjalnych, między innymi Nagrodę Muzeum Karykatury w Warszawie czy Nagrodę Zamku w Mosznej.
Do niemodlińskiego ośrodka kultury wpłynęło około 250 prac z 39 krajów, między innymi z dalekiej Tajlandii, Sri Lanki czy Chin. - Pięcioosobowe jury przyznało Grand Prix Bartłomiejowi Belniakowi - mówi Marek Krzyżanowski z Ośrodka Kultury w Niemodlinie.

- Zwycięska praca jest z jednej strony satyryczna, a z drugiej strony daje do myślenia. Przedstawia wędkarza, rybę i kucharza na podium zanurzonym w wodzie, ukazując gonitwę. Można zastanowić się, czy numerem jeden jest ryba, czy wygrał wędkarz, czy może triumfuje tak naprawdę kucharz – dodaje.

Krzyżanowski przekonuje, że jury ma coraz trudniejszy orzech do zgryzienia przy wyborze zwycięzcy. Po obejrzeniu prac w kilkunastu edycjach poszukuje się nowatorskiego podejścia do tematu. - Tegoroczne prace dotykały wydarzeń aktualnych, między innymi Brexitu czy łapania pokemonów - zwraca uwagę.

- Z roku na rok zwycięskie prace są coraz bardziej artystyczne. To nie jest czarno-biały rysunek szybko skreślony. Widać, że rysownicy przykładają się do formy oraz estetyki. Niektóre prace nadają się do powieszenia na ścianę i nikt nie skojarzyłby ich z szybką kreską w gazecie - ocenia.

Konkursowe prace będzie można zobaczyć podczas wojewódzkiego święta karpia w Niemodlinie, które odbędzie się w weekend 18/19 listopada.
Marek Krzyżanowski 1
Marek Krzyżanowski 2

Kultura i rozrywka

2018-10-18, godz. 19:02 Eksperymentatorzy poszukiwani! Rusza III konkurs Modelatornia dla twórców teatru Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu ogłosił trzeci Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia. Ma on służyć poszukiwaniom nowego języka scenicznego i formy. ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:40 Aquiles Priester Band ćwiczy w Radiu Opole. Przed nimi 3 koncerty W Studium M im. SBB w Radiu Opole trwają próby Aquiles Priester Band. Grupa gości w Polsce w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu 'Drum Fest'. Wystąpi w piąt ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:00 Powódź i wspomnienia opolan. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego Spektakl 'Moją ulicą płynie rzeka' Elżbiety Depty i Adriana Szafrańskiego zobaczą widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego. Przedstawienie opowiada o powodzi t ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:15 Rusza 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. "Tu rodzą się i występują gwiazdy" Koncert zespołu 'P.A.R.K.' Jerzego Piotrowskiego - perkusisty legendarnego zespołu SBB - zainauguruje 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. Rozpocznie się dz ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:44 Na początek filmy. W Opolu rozpoczął się Festiwal Gór Pokazami trzech filmów zainaugurowano 7. edycję Opolskiego Festiwalu Gór. Na ekranie można było oglądać dokumenty o tragarzach działających w Wysokich Tatrach ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:58 Tegoroczny Najazd Poetów rozpoczęty Międzynarodowe Forum Literackie i XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu otwarte spotkaniem literackim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w O ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:55 Husaria, jako duma polskiego oręża. W piastowskim zamku poznasz wiekowe militaria W najbliższy weekend w Muzeum Piastów Śląskich zostanie zaprezentowana nowa wystawa. Dzięki zbiorom z prywatnej kolekcji, brzeżanie oraz turyści będą mogli zo ... » więcej 2018-10-17, godz. 13:00 W Opolu będzie kręcony film fabularny. Historia wysadzenia auli WSP Początek filmu będzie nawiązaniem do historii wysadzenia auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w 1971 roku. Autorzy filmu poszukują statystów do filmu zat ... » więcej 2018-10-17, godz. 06:45 Ilona Wiśniewska o książce "Lud. Z grenlandzkiej wyspy". Spotkanie w WBP O książce 'Lud. Z grenlandzkiej wyspy' opowiadała w stolicy regionu Ilona Wiśniewska. Reportażystka i fotograf pochodzi z Prószkowa koło Opola. Za kołem podbi ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Dzień Ukraiński w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Warsztaty plastyczne i koncert muzyki ludowej - to propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na Dzień Ukraiński. Opolanie wykonali własnoręcznie amul ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »