Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-10-11, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Rozstrzygnęli XIV edycję Karpika. Zgłoszono 250 prac z całego świata

Praca B. Belniaka [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Praca B. Belniaka [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
[fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
[fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Jury konkursowe podczas obrad [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
Jury konkursowe podczas obrad [fot. archiwum Ośrodka Kultury w Niemodlinie]
14 prac nagrodzono w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego Karpik 2016. Oprócz Grand Prix, przyznano kilkanaście nagród specjalnych, między innymi Nagrodę Muzeum Karykatury w Warszawie czy Nagrodę Zamku w Mosznej.
Do niemodlińskiego ośrodka kultury wpłynęło około 250 prac z 39 krajów, między innymi z dalekiej Tajlandii, Sri Lanki czy Chin. - Pięcioosobowe jury przyznało Grand Prix Bartłomiejowi Belniakowi - mówi Marek Krzyżanowski z Ośrodka Kultury w Niemodlinie.

- Zwycięska praca jest z jednej strony satyryczna, a z drugiej strony daje do myślenia. Przedstawia wędkarza, rybę i kucharza na podium zanurzonym w wodzie, ukazując gonitwę. Można zastanowić się, czy numerem jeden jest ryba, czy wygrał wędkarz, czy może triumfuje tak naprawdę kucharz – dodaje.

Krzyżanowski przekonuje, że jury ma coraz trudniejszy orzech do zgryzienia przy wyborze zwycięzcy. Po obejrzeniu prac w kilkunastu edycjach poszukuje się nowatorskiego podejścia do tematu. - Tegoroczne prace dotykały wydarzeń aktualnych, między innymi Brexitu czy łapania pokemonów - zwraca uwagę.

- Z roku na rok zwycięskie prace są coraz bardziej artystyczne. To nie jest czarno-biały rysunek szybko skreślony. Widać, że rysownicy przykładają się do formy oraz estetyki. Niektóre prace nadają się do powieszenia na ścianę i nikt nie skojarzyłby ich z szybką kreską w gazecie - ocenia.

Konkursowe prace będzie można zobaczyć podczas wojewódzkiego święta karpia w Niemodlinie, które odbędzie się w weekend 18/19 listopada.
Marek Krzyżanowski 1
Marek Krzyżanowski 2

Kultura i rozrywka

2018-08-15, godz. 09:00 Kino w Grodkowie po modernizacji ma się dobrze Grodkowskie kino 'Klaps' od kilku miesięcy znów wyświetla filmy. W seansach, podczas których można obejrzeć najnowsze dzieła filmowe bierze udział średnio kil ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:40 Dzień Energetyka w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych 14 sierpnia przypada rocznica śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego oraz Dzień Energetyka - o. Kolbe jest patronem tej grupy zawodowej. Centralne Muzeum Jeń ... » więcej 2018-08-13, godz. 12:30 "Wersalka" już niemal gotowa. To będzie branicki ośrodek kultury To ma być miejsce zarówno dla seniorów, jak i młodzieży czy miłośników sportu. W Branicach, niemal gotowa jest już 'Wersalka'. Pod tą tajemniczą nazwą kryje s ... » więcej 2018-08-12, godz. 13:00 Drugi dzień festiwalu OpenOPOLE pełen atrakcji muzycznych i teatralnych Dziś (niedziela 12.08) drugi, ostatni dzień Festiwalu Zdarzeń Artystycznych OpenOPOLE. Impreza organizowana pod gołym niebem to okazja do spotkania z teatrem, ... » więcej 2018-08-12, godz. 12:00 Młodzi muzycy opuszczają Opole, ale koncertowe bogactwo Śląskiego Lata Muzycznego trwa Dwuczęściowym koncertem zakończył się wczoraj (11.08) 29. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu, który przyciągnął w sumie ponad 130 uczestników z różnych stro ... » więcej 2018-08-12, godz. 10:48 Koncert i wieczorne zwiedzanie zabytkowego kościoła w ramach IV Dni Wirtembergowskich w Pokoju Koncert i wieczorne zwiedzanie zabytkowego kościoła. Takie atrakcje czekają już dziś (12.08) w miejscowości Pokój w ramach IV Dni Wirtembergowskich, czyli na ... » więcej 2018-08-12, godz. 10:00 Rysują z przymrużeniem oka - nad Jeziorem Nyskim trwa VII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury Jeszcze dzisiaj (12.08) artyści będą się wymieniać doświadczeniami i rysować m.in. mieszkańców Nysy, czy lokalnych polityków. W plenerze biorą udział najlepsi ... » więcej 2018-08-12, godz. 08:00 III edycja Tarnogrania już za nami. Jurorzy postawili na zespół Dobs z Opola. Nagroda publiczności ponownie trafia do ... Zespół Dobs z Opola zdobył główną nagrodę III edycji Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej Tarnogranie w Tarnowcu w powiecie brzeskim. » więcej 2018-08-11, godz. 20:00 W niedzielę i środę w Głubczycach atrakcje muzyczne i teatralne. Motywem patriotyzm i odzyskanie niepodległosci Dwie muzyczne imprezy o charakterze patriotyczno-niepodległościowym zaplanowano na długi weekend w Głubczycach. Pierwsze z wydarzeń to niedzielny (12.08) konc ... » więcej 2018-08-11, godz. 14:00 Klasyka, wiersze Brzechwy i sekrety saksofonu. Koncert rodzinny w FO już dziś 'Klasyka nie tylko dla smyka - z wierszami Jana Brzechwy' - to propozycja na sobotnie (11.08) popołudnie, przygotowana przez Filharmonię Opolską. Jest to kont ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »