Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-12-31, 08:52 Autor: Radio Opole

Tablice? Nie! Bilans 2013

Sporą sensację wywołała w 2013 roku Rada Miejska w Ozimku, która zdecydowała, że nie chce u siebie dwujęzycznych tablic. Działacze Mniejszości Niemieckiej byli tak rozczarowani, że poskarżyli się nawet marszałek Sejmu.


Ponieważ w gminie Ozimek mieszka mniej niż 20 procent mieszkańców pochodzenia niemieckiego, ustawienie tablic wymagało konsultacji. Trzeba je było zorganizować dwukrotnie, bo pierwsze konsultacje przeprowadzono z naruszeniem przepisów przyjętych przez ozimski samorząd. W kilku miejscowościach konsultacje miały dość nerwowy przebieg, doszło do kłótni między przedstawicielami mniejszości i polskiej większości. Ostatecznie za tablicami opowiedzieli się mieszkańcy siedmiu wsi.

24 stycznia Rada Miejska zdecydowała jednak, że tablic nie będzie. Za ich ustawieniem było 7 radnych, przeciw 12 a 2 wstrzymało się od głosu.

- W demokratycznym głosowaniu odrzucono wynik demokratycznych konsultacji - krytykował ozimskich rajców Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w RP.

- To pierwszy przypadek w Polsce, że radni nie uszanowali wyniku konsultacji - komentował prof.Grzegorz Janusz, ekspert od spraw mniejszości. - Myślę, że tam pojawiło się wiele kontrowersji i błędów, popełnionych przez obie strony. Może było za mało informacji?

Mniejszość Niemiecka wydała w tej sprawie specjalne oświadczenia, grupa radnych przeciwna tablicom odpowiedziała swoim oświadczeniem. Napisała w nim, że w konsultacjach wzięło udział tylko kilka procent mieszkańców a ich wynik w skali gminy - 274 za i 791 przeciw - pokazał, że lokalna społeczność tablic nie chce.

Posłuchaj wypowiedzi prof.Grzegorza Janusza:

Oprac: MŚ

Wiadomości z regionu

2024-12-26, godz. 07:11 Tragiczny wypadek w Kędzierzynie-Koźlu Tuż po północy (26.12) doszło do dachowania BMW na ul. Ignacego Łukasiewicza. Na miejscu pomocy udzielała straż pożarna i pogotowie ratunkowe. » więcej 2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »