Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-06-19, 15:39 Autor: Radio Opole

Gogolin: Przekształcą wyrobisko w bajeczny ogród

Dwanaście ogrodów, między innymi z wodospadami, lasem deszczowym, ścieżką sensoryczną czy oczkami wodnymi powstanie w Gogolinie. Opolski Ogród Botaniczny będzie tworzony przez kilkanaście lat. Będzie znajdował się w kamieniołomach, które liczą 50 hektarów oraz pobliskim 100-hektarowym lesie. – Wzorujemy się na najlepszych światowych rozwiązaniach, zlokalizujemy tam bazę naukową – mówi Grzegorz Kusza, pracownik Uniwersytetu Opolskiego.

Spotkanie w sprawie Opolskiego Ogródu Botanicznego
– Byliśmy w Republice Południowej Afryki, Chile, Tajlandii, na Borneo. Podpatrywaliśmy to, co można zaadaptować do naszych warunków, przede wszystkim z przyrodniczego punktu widzenia – tłumaczy Grzegorz Kusza.

Dawne wyrobiska już teraz cieszą się zainteresowaniem turystów. W przyszłym roku byłyby nasadzone pierwsze rośliny. Przekształceniu mają ulec również dawne piece gogolińskie, w których znalazłoby się muzeum kamienia wapiennego. – Pieniędzy na ten cel chcemy szukać w różnych programach unijnych, będziemy też zwracać się do ministerstw – wyjaśnia burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.

– Czeka nas kolejna faza projektowania pierwszej części, która będzie się zajmowała obsługą ruchu turystycznego, a potem w dalszej perspektywie – funkcji naukowo-badawczej. Bo musi ona zaistnieć choćby w minimalnym stopniu – zaznacza Wojtala. Będzie to kosztować około 13 milionów zł.

Przy wejściu do ogrodu zostanie zrealizowany projekt domu opolskiego, którego pomysłodawcą jest Andrzej Balcerek, prezes cementowni Górażdże. – Już nawet nie chodzi bryłę. Aczkolwiek po wielu latach funkcjonowania idei opolskiego domu mamy tę bryłę w głowie. Myślę, że wokół idei opolskiego domu od strony architektonicznej powinna rozpocząć się jeszcze głębsza dyskusja, jak ma wyglądać przyszły opolski dom. Na pewno nie tak, jak większość osiedli domków jednorodzinnych, bo to są koszmarki – stwierdza Balcerek.

Projekt uzyskał akceptację Sejmiku Województwa Opolskiego, a to otwiera drogę do wsparcia finansowego z unijnych pieniędzy.

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:

Piotr Wrona (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 21:30 Pieniądze potrącone za strajk nauczycieli w Opolu pozostaną w planach finansowych szkół - Pieniądze, które zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zostały potrącone z pensji strajkujących nauczycieli, pozostaną w planach finansowych s ... » więcej 2019-04-25, godz. 20:30 Co dała nam Unia? W tym roku mija 15 lat od wejścia Polski do wspólnoty Od 2004 roku Opolszczyzna otrzymała z Unii Europejskiej 22 miliardy złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę dróg, remonty obiektów użyteczności publ ... » więcej 2019-04-25, godz. 19:13 Mobilne planetarium odwiedziło nyską "Dziesiątkę". W pokazach wzięło udział kilkaset dzieci Kilkaset dzieci odwiedziło mobilne planetarium, które wczoraj (24.04) i dziś (25.04) gościło w nyskiej Szkole Podstawowej nr 10. » więcej 2019-04-25, godz. 18:24 Pościg ulicami Niemodlina. Policja oddała strzały Policyjne strzały za uciekającym kierowcą w Niemodlinie, w powiecie opolskim. Zaczęło się od kontroli samochodu, jednak w pewnym momencie kierowca podjął prób ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:50 Opolscy logistycy otworzyli drzwi jednostki dla zwiedzających. Trwają Dni Otwartych Koszar [ZDJĘCIA] 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprosiła mieszkańców regionu do swoich koszar. Miłośnicy militariów mogą zwiedzić jednostkę, zobaczyć sprzęt na co dzień wyko ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:30 Młodzież Wszechpolska szykuje się do weekendowej akcji "Kupuj polskie". Chodzi o promowanie polskich produktów Młodzież Wszechpolska będzie zachęcać do kupowania polskich produktów. W najbliższy weekend (27-28.04) kilkunastu przedstawicieli tej organizacji zaangażuje s ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:15 Prawie 1,5 miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ramach programu 500+. "Zauważamy, że wskaźnik dzietności roś ... Miliard 400 milionów złotych trafiło do tej pory do opolskich rodzin w ramach rządowego wsparcia Rodzina 500+. W Namysłowie podsumowano dziś (25.04) trzy lata ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:00 Bus "Nowej Piątki" odwiedził Namysłów Namysłów był dziś (25.04) kolejnym przystankiem na trasie 'Busa na piątkę'. Podczas wizyty pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zachęcali mieszkańców do ... » więcej 2019-04-25, godz. 15:10 Straż zabezpiecza nieszczelne zbiorniki z chemikaliami w Kędzierzynie-Koźlu Ponad tysiąc litrów chemikaliów przepompowują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Zbiorniki z podejrzaną cieczą znajdują się na jednej z działek na terenie holdingu ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:45 Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowo ... O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedziczn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »