Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-11-08, 20:00 Autor: Adam Wołek

Laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej. Posłuży nauce i biznesowi

Laboratorium OZE [fot. Politechnika Opolska]
Laboratorium OZE [fot. Politechnika Opolska]
Otwarcie laboratorium OZE [fot. Adam Wołek]
Otwarcie laboratorium OZE [fot. Adam Wołek]
Laboratorium OZE [fot. Politechnika Opolska]
Laboratorium OZE [fot. Politechnika Opolska]
Laboratorium OZE [fot. Politechnika Opolska]
Laboratorium OZE [fot. Politechnika Opolska]
Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice Opolskiej otwarte.
Inwestycję wartą milion złotych wsparła Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, a jej wkład to 300 tysięcy.

- Dla nas to przede wszystkim dydaktyka, ale nie tylko - mówi rektor opolskiej uczelni prof. Marcin Lorenc. - Będą prowadzone zajęcia, podczas których studenci zapoznają się z najnowszymi technologiami w dziedzinie OZE. Poza tym, my jako pracownicy naukowi będziemy prowadzić badania.

- To laboratorium jest kamieniem milowym we współpracy naszej instytucji z politechniką - przekonuje Małgorzata Mikołajczyk, dyrektor departamentu komunikacji Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. - Dla nas jest ważne, że strefowi przedsiębiorcy będą mogli nieodpłatnie korzystać z tego laboratorium i wyników przeprowadzonych tutaj badań. To jest szczególnie istotna inicjatywa w dobie dyskusji o zielonej energii.

- Badania pójdą w kilku kierunkach, ale najważniejszym będzie magazynowanie i odpowiednie wykorzystanie zgromadzonej energii - mówił prof. Sebastian Borucki z Politechniki Opolskiej. - Jest problem z racjonalnym zarządzaniem energią, wchodzą taryfy dynamiczne. Można tak magazynem żonglować, by zarabiać pieniądze i to duże, siedząc w białych rękawiczkach przy komputerze, odpowiednio sterując takim magazynem. Nasza instalacja ma takim badaniom służyć.

Odnawialne źródła energii w 2023 roku zwiększyły swój udział w krajowym miksie energetycznym z 20% do 27%, podczas gdy udział węgla skurczył się z 73% do 63%.
Marcin Lorenc
Małgorzata Mikołajczyk,
Sebastian Borucki

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »