Fatalna kondycja fizyczna społeczeństwa. Politechnika Opolska ma specjalny zestaw ćwiczeń
Uprawiamy coraz mniej sportu, coraz mniej spacerujemy i rezygnujemy z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 80 procent dzieci i niemal 30 procent dorosłych nie spełnia zalecanego minimum ruchu.
- To prewencja na choroby przewlekłe, a mamy jasne wytyczne WHO - mówi prof. Anna Rutkowska z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO.
- Dzieci powinny uprawiać aktywność fizyczną przez godzinę każdego dnia. Dla nastolatków i osób dorosłych jest zalecenie od 150 do 300 minut aktywności fizycznej w tygodniu. To jest naprawdę bardzo mało, a wystarczy do osiągnięcia efektu zdrowotnego. To może być spacer, może być basen lub bardziej zaawansowana aktywność fizyczna. Powinny się tam znaleźć jeszcze ćwiczenia wzmacniające mięśnie i rozciągające wszystkie grupy mięśniowe.
Sandra Kopiec, studentka piątego roku fizjoterapii, ocenia, że wśród rówieśników zdecydowanie widać tendencję do siedzącego trybu życia.
- Wśród studentów naszego wydziału może to jest mniej zauważalne, ale u koleżanek studiujących na innych wydziałach lub pracujących widać, że w większości to jest siedzący tryb życia. One wracają do domu, chcą więc odpocząć po tej pracy. Siadają, oglądają seriale i na przykład wolą zamówić coś do jedzenia, niż postać chwilę w kuchni i samemu ugotować.
Martyna Sochor, studentka trzeciego roku fizjoterapii, ma pomysł, jak spróbować odwrócić tę niekorzystną tendencję.
- Ja myślę, że bardzo dużą rolę tu gra świadomość. Przecież profilaktyka zdrowotna, która zawiera się właśnie w ruchu i aktywności fizycznej, jest motywująca do podjęcia wysiłku. Moim zdaniem, skuteczne byłyby programy edukujące dzieci oraz ich rodziców. Wtedy chętniej podejmowaliby tę aktywność ruchową.
Dodajmy, że na stronie Wydziału Wychowania Fizycznego PO można pobrać e-book z zestawem ćwiczeń poprawiających kondycję fizyczną.