Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-12, 12:10 Autor: Adam Wołek

Protest leśników przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim. "Lasami powinni zajmować się fachowcy" [ZDJĘCIA]

Protest leśników przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim [fot. Marcin Boczek]
Protest leśników przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim [fot. Marcin Boczek]
Spotkanie z wojewodą opolskim [materiały OUW]
Spotkanie z wojewodą opolskim [materiały OUW]
"Stop ideologii i dezorganizacji Lasów Państwowych" - to jedno z haseł, z jakim przyszli dziś (12.07) leśnicy przed Opolski Urząd Wojewódzki.
Jak podkreślają, nie podoba im się polityka rządu w sprawie lasów. Mówią, że z nimi nikt nie rozmawia.

- Lasami powinni zajmować się fachowcy - mówił rzecznik opolskiego nadleśnictwa Jacek Boczar. - Stop ignorancji resortu klimatu i środowiska. Ono kieruje się ideologią i współpracą z NGO-sami. Lesnicy są pomijani. Chcemy merytorycznego i opartego na wiedzy naukowej zarządzania polskimi lasami.

- Żądamy zaprzestania mówienia o leśnikach, że to przed nami trzeba bronić lasów - dodaje Piotr Arent z nadleśnictwa kędzierzyńskiego. - Ciała nie specjalistów, a ekologiczne mają decydować o przyszłości lasów, a my próbujemy się też spotkać, piszemy pisma i pozostają one bez odpowiedzi.

Leśnicy domagają się między innymi wycofania moratorium ograniczającego lub wstrzymującego wycinkę drzew na terenie dziesięciu lokalizacji w Polsce, stanowiących około półtora procent terenów leśnych. Zarzuty odpiera minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Szefowa resortu mówi, że moratorium nie ograniczyło dostępności drewna na rynku.

Opolscy leśnicy spotkali się w tej sprawie z Moniką Jurek, wojewodą opolskim.

- Rozmawialiśmy na temat tych problemów - mówi wojewoda. - Wybrzmiały te najważniejsze informacje. Myślę, że będziemy pracować wspólnie. Będziemy przyczyniać się do tego, żeby nie być po dwóch stronach, a mówić jednym głosem i działać wspólnie.

Dodajmy, że Lasy Państwowe w tym roku obchodzą 100-lecie istnienia
Jacek Boczar
Piotr Arent
Monika Jurek

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »