Radio Opole » Wiadomości z regionu
2012-10-05, 13:52 Autor: Radio Opole

W Opolu dyskutowano o tym, jak zarządzać szkołami

Co roku uczelnie wyższe kształcą zbyt wielu nauczycieli. – Nasycenie rynku pracy przekracza możliwości zatrudnienia, a zwiększenie tzw. pensum jeszcze spotęguje sytuację – uważa Mariusz Tobor, specjalista do spraw doradztwa oświatowego.

Opole, konferencja o zarządzaniu szkołami
– Może okazać się, że mamy w Polsce zbyt wielu nauczycieli. Poza tym, jeśli koncentrujemy się na czasie pracy nauczycieli, to zapominamy często o jakości tej pracy. Moim zdaniem problemem nie jest to, że nauczyciele mało pracują, podstawowym problemem jest to, że zbyt wielu z nich pracuje źle – stwierdza Tobor.

W Opolu zorganizowano spotkanie w ramach projektu pilotażowego Związku Miast Polskich, dotyczącego zarządzania szkołami.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński widzi problem w kształceniu młodych ludzi i ich emigracji. Kształcenie każdego studenta kosztuje ćwierć miliona zł. Opole, aby zatrzymać najzdolniejszych, wprowadza program „łowców głów”. – Wszystko, co robimy, na końcu traci sens, jeśli najzdolniejsi opuszczają nas, nie poprawiają naszej konkurencji. – Będziemy robić polowania na najzdolniejszych studentów, za wszelką cenę chcemy ich przechwycić, ulokować w Parku Technologicznym, otworzyć firmy – wyjaśnia Zembaczyński.

Samorząd w Turku wprowadził system jednej administracji zarządzającej wszystkimi zespołami szkolnymi. – To daje co roku oszczędności rzędu 1 miliona 300 tysięcy zł – mówi Mirosław Mękarski, zastępca burmistrza miasta. – Jesteśmy zwolennikami centralnej struktury usługowej, finansującej szkoły. Jeden zespół miejski zajmuje się obsługą finansową, administracyjną, kadrową itd. Czyli dyrektor wybiera sobie tę instytucję do obsługi finansowo-administracyjnej – tłumaczy Mękarski.

Związek Miast Polskich chciałby zmian w karcie nauczyciela. Wiązałoby się to z likwidacją dodatku wiejskiego, urlopów dla poratowania zdrowia poprzez przekazanie ich finansowania ZUS-owi. Zmieniłyby się zasady naliczania "czternastki", uległby modyfikacji wymiar urlopu wypoczynkowego z 78 do 52 dni.

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:




Piotr Wrona (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-10-03, godz. 12:30 W weekend Jarmark Franciszkański. Zmiana organizacji ruchu w Opolu MZD informuje, że w ramach tymczasowej organizacji ruchu wyłączone z użytkowania dla ruchu kołowego zostaną ulice: Zamkowa na odcinku od Szpitalnej do Koraszewskiego… » więcej 2024-10-03, godz. 12:11 Można już korzystać z nowego łącznika przy moście północnym w Krapkowicach Dobra wiadomość dla kierowców z Krapkowic. Można już korzystać z łącznika pomiędzy ul. Obuwników a ul. Opolską. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy… » więcej 2024-10-03, godz. 11:00 "Ponad podziałami". Radny PiS apeluje do władz o budowę nowych zbiorników retencyjnych - Musimy ponad podziałami skupić się przede wszystkim na budowie nowych zbiorników retencyjnych - z takim apelem do władz regionalnych oraz krajowych zwrócił… » więcej 2024-10-03, godz. 10:40 Opole: poszukiwany sprawca pobicia na pl. Kopernika Policjanci z Opola poszukują młodego mężczyzny, który 23 kwietnia wspólnie z innymi sprawcami miał pobić inną osobę. Do tego zdarzenia doszło w okolicach… » więcej 2024-10-03, godz. 09:42 "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku -… » więcej 2024-10-03, godz. 07:30 "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około… » więcej 2024-10-03, godz. 07:20 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-02, godz. 19:30 Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego… » więcej 2024-10-02, godz. 18:51 Na ponad 60 zalanych domów mają 8 osuszaczy. Trzebina w gminie Lubrza potrzebuje pomocy Powodzianie z Trzebiny w gminie Lubrza apelują o pomoc w osuszaniu domów i udrożnieniu dostępu do posesji. Duże szkody wyrządził tam potok płynący przez… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00 Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »