Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-06, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Zakupy połączone z badaniami? Czemu nie. Akcja profilaktyczna studentów i lekarzy w "Karolince"

Akcja "Zdrowie pod kontrolą" w CH Karolinka [fot. Witold Wośtak]
Akcja "Zdrowie pod kontrolą" w CH Karolinka [fot. Witold Wośtak]
Akcja "Zdrowie pod kontrolą" w CH Karolinka [fot. Witold Wośtak]
Akcja "Zdrowie pod kontrolą" w CH Karolinka [fot. Witold Wośtak]
Akcja "Zdrowie pod kontrolą" w CH Karolinka [fot. Witold Wośtak]
Akcja "Zdrowie pod kontrolą" w CH Karolinka [fot. Witold Wośtak]
Profilaktyka chorób cywilizacyjnych była tematem dzisiejszej akcji, pt. "Zdrowie pod kontrolą" w Centrum Handlowym "Karolinka" w Opolu.
Chętni mogli bezpłatnie zmierzyć poziom cholesterolu, cukru i ciśnienia tętniczego lub skorzystać z konsultacji internisty, diabetologa, kardiologa czy dietetyka klinicznego. Było też stoisko z pierwszą pomocą oraz stanowisko dla dzieci o nazwie "Szpital pluszowego misia".

Maja Czarnecka, studentka pierwszego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego, mówi o chęci niesienia pomocy i zdobywaniu doświadczenia.

- Naszym celem jest szerzenie profilaktyki i uczenie ludzi, że to jest coś naprawdę ważnego. Moim zdaniem, szczególnie dla studentów pierwszego roku to jest okazja do zobaczenia i przeżycia rzeczy, których normalnie nauczylibyśmy się dopiero w dalszych latach studiów. Sam pomiar glikemii normalnie byłby dla nas niemożliwy teraz. Poza tym udział wymaga od nas nauki norm i tego, jaka powinna być profilaktyka.

Weronika Juruć, lekarz internista z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, zaznacza, że choroby cywilizacyjne zależą od naszego stylu życia.

- Możemy zainteresować się tym, co jemy, jak szybko żyjemy – czy nie potrzebujemy chwili odpoczynku, czy nasz tryb życia nie jest zbyt mocno siedzący oraz czy nie mamy deficytu aktywności. Tak naprawdę profilaktyka, którą możemy wdrożyć sami, daje najwięcej. Interwencje podejmowane później przez lekarzy są już procesem wtórnym, a ich pierwsze zalecenia również będą kierować się ku temu, by zmienić styl życia i wprowadzić zmiany.

Paulina Polok, dietetyk kliniczny USK, prowadziła analizę składu masy ciała.

- Możemy dowiedzieć się, ile mamy wody, tłuszczu, masy mięśniowej i masy kostnej w naszym organizmie. Na tej podstawie, analizując również choroby współistniejące czy przewlekłe, dobieramy zalecenia żywieniowe. Szczerze mówiąc, jestem naprawdę zaskoczona, bo jest dobrze. Jedynym zastrzeżeniem jest fakt zbyt dużej masy tkanki tłuszczowej, ale to niewielki odsetek pacjentów.

Uczestnicy nie mieli wątpliwości, że warto skorzystać z badań przy okazji zakupów.

- Chcemy dowiedzieć się czegoś a propos zdrowia i krążenia krwi. To jest przecież akcja promująca zdrowy styl życia. Można zaktualizować badania cholesterolu, co wiąże się później z ewentualną miażdżycą i udarami, dlatego chcieliśmy skorzystać.

- Ja chciałem skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza że mam już swoje lata i muszę czuwać nad tym, by czegoś nie przegapić. Warto sprawdzić poziom cukru i wykonać pozostałe badania, które są tutaj dostępne.

„Zdrowie pod kontrolą” to największa ogólnopolska akcja IFMSA-Poland, do której to organizacji należą także studenci z kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.

Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Maja Czarnecka
Weronika Juruć
Paulina Polok
Uczestnicy akcji

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »