Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-05, 17:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Czy gminy będą ponosić dodatkowe koszty związane z działalnością OSP?

[fot. OSP Lubrza]
[fot. OSP Lubrza]
Samorządowcy nie chcą, aby gminy obligatoryjnie ponosiły koszty szkoleń członków ochotniczych strażach pożarnych. Kontrowersje wzbudza projekt nowelizacji ustawy o OSP. Związek Gmin Wiejskich RP wyraził „zaniepokojenie wprowadzaniem kolejnych rozwiązań prawnych, nakładających na gminy obowiązki generujące koszty bez zapewnienia źródeł ich finansowania”. Autorzy projektu z PiS twierdzą, że nowelizacja ustawy o OSP nie obciąży dodatkowo finansów gmin.
- Przez wiele lat szkolenie strażaka ochotnika odbywało się w jednostce Państwowej Straży Pożarnej – mówi Mariusz Kozaczek, wójt wiejskiej gminy Lubrza. – Tam strażacy PSP szkolili takich kandydatów w ramach swojej pracy. Teraz robią to popołudniami i np. w soboty. Za to dodatkowo obciążają budżet państwa.

W projekcie nowelizacji ustawy o OSP wskazuje się, że gmina może, ale nie musi finansować szkoleń członków ochotniczych strażach pożarnych. Nie przekonuje to wójta Lubrzy: - Tendencja jest taka, aby gminy dopłacały do etatów strażaków PSP. Szuka się jelenia, który to zapłaci.

Projekt nowelizacji ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych przewiduje m.in., że również kandydat na strażaka ratownika OSP będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Ma to zachęcić do wstępowania w szeregi tej służby ratowniczej. Samorządy są głównym źródłem finansowania działalności OSP. Wynika to z ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych oraz z ustawy o samorządzie gminnym.

Autorzy projektu przekonują, że nie powoduje on dodatkowych skutków finansowych dla gmin i nie nakłada obowiązków, a przyznaje uprawnienia umożliwiające szkolenia dla strażaków ochotników. Ma to się też przyczynić do lepszego zabezpieczenia danej gminy pod względem ochrony przeciwpożarowej.
Mariusz Kozaczek
Mariusz Kozaczek

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »