Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-27, 17:35 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Zostało świąteczne jedzenie? Podziel się z sąsiadem lub zostaw w lodówce społecznej

Pierogi [fot. Daniel Klimczak]
Pierogi [fot. Daniel Klimczak]
Jeżeli po Bożym Narodzeniu zostało za dużo jedzenia, zamiast wyrzucać, warto się nim podzielić. W wielu opolskich miejscowościach gotowe potrawy można zostawić w lodówkach społecznych, natomiast opolski Bank Żywności zachęca, by pierogami lub barszczem obdzielić kogoś z sąsiedztwa.
Mieszkańców Opolszczyzny zapytaliśmy, co robią z poświątecznym jedzeniem. - Jak coś zostało, to się kroi na mniejsze porcje i zamrażam. Potem mam na obiad za jakiś czas, jak potrzeba - mówi seniorka. - U mnie po żadnych świętach nie ma żadnego marnotrawstwa. Dzisiaj jeszcze jedliśmy sałatkę do końca, ale nic nie wyrzucamy - dodaje starsza pani z Opola. - To co mi zostało, to dałam sąsiadce, zawsze tak robię po świętach - dodaje jedna z kobiet.

We współpracy Federacji Polskich Banków Żywności i platformy Shopee powstał poradnik "Jak nie marnować żywności".

- Warto zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie produktów. Dla wędlin lepsze są szklane pojemniki, ser żółty powinien być zamknięty w szczelnym pudełku - mówi Edward Ambicki, dyrektor Banku Żywności w Opolu. - Zachęcamy jednak wszystkich, aby jednak podzielić się tą żywnością, która nam zalega i nie została skonsumowana, żeby przekazać dla swoich najbliższych. Oczywiście są lodówki społeczne, ale ich w skali całego województwa jest mało. A bliski kontakt z ludźmi pozwoli jak najmniej zmarnować tej żywności. Pierogi czy uszka, kawałki ryby warto zamrozić. Można to sobie odłożyć na późniejszy czas i na pewno będzie to wtedy lepiej smakowało.

Według danych Polskiej Federacji Banków Żywności w kraju rocznie marnuje się blisko 5 milionów ton żywności. Dzieje się tak od etapu produkcji, przez przetwórstwo i dystrybucję. Najwięcej jedzenia marnują jednak sami konsumenci.
Mieszkańcy Opola
Edward Ambicki

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »