Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-24, 10:40 Autor: Roman Juranek

"Był nietypowy i trudny". Opolski kurator oświaty podsumował miniony rok szkolny. Wakacje możemy uznać za rozpoczęte!

Zakończenie roku szkolnego w Węgrach [fot. Katarzyna Doros]
Zakończenie roku szkolnego w Węgrach [fot. Katarzyna Doros]
Michał Siek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Siek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dzisiaj (24.06) zakończenie roku szkolnego. W szkołach zabrzmiał ostatni dzwonek przed wakacjami. - Można powiedzieć, że był to kolejny nietypowy i trudny rok szkolny - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole opolski kurator oświaty Michał Siek.
- Ponieważ byliśmy jeszcze w okresie pandemii, była jeszcze i praca zdalna i szkoły pracowały w tzw. hybrydzie. Na szczęście wróciliśmy do nauczania stacjonarnego. No, ale kolejna trudna sytuacja to było przyjęcie do naszego systemu oświaty uczniów z Ukrainy, którzy napływali w dużej skali. Jeżeli mówimy o uchodźcach, to było to dodatkowo około 5 tys. Najwięcej oczywiście trafiło do szkół podstawowych.

- Różne były sytuacje, najczęstsze jednak są głosy, że uczniowie z Ukrainy są ambitni, uczą się i nie ma większych problemów - dodał Michał Siek.

- Tam, gdzie był jakiś problem komunikacyjny, to bardzo dobrze też zachowywali się nasi uczniowie tak, że po jakimś czasie jakieś bariery, które były, różne traumy zostały złamane i poczuły się te dzieci, ci uczniowie, tak bezpiecznie w tym nowym środowisku. Oczywiście to wymagało czasu, bo mieliśmy do czynienia z różnymi przypadkami. Konieczne było też w niektórych przypadkach wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

Jak przypomniał opolski kurator oświaty funkcjonowało 58 oddziałów przygotowawczych w województwie, które pomagały w nauce języka polskiego. Czy te oddziały pozostaną po wakacjach - zdecydują poszczególne szkoły.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego z udziałem wojewody i opolskiego kuratora oświaty odbyło się dzisiaj w szkole podstawowej w miejscowości Węgry.
Michał Siek
Michał Siek

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »