Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-05, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

Do szpitala tymczasowego w CWK trafiali najciężej chorzy pacjenci. Podsumowano 15 miesięcy funkcjonowania placówki

Blisko 2 tysiące pacjentów, 530 ton tlenu medycznego i ponad 300 medyków, pielęgniarek i pracowników personelu medycznego. Tak w dużym skrócie wyglądało 15 miesięcy funkcjonowania szpitala tymczasowego w CWK w Opolu. Oficjalnie placówka zakończyła działalność medyczną 1 kwietnia, dziś (5.04) podczas konferencji prasowej podsumowano proces leczenia zakażonych koronawirusem.
- Poza Kędzierzynem-Koźlem ten szpital miał najwięcej łóżek dla pacjentów covidowych. Został wyposażony w dodatkowe aparaty RTG, USG i respiratory. To ten szpital dysponował największą w regionie instalacją tlenową - mówił wojewoda Sławomir Kłosowski. - 530 ton, czyli przeliczając to na kilogramy - 530 tysięcy kilogramów tlenu zużyto dla pacjentów tego szpitala.

Pierwszy pacjent został przyjęty 27 grudnia 2020. W największym szczycie zachorowań podczas czwartej fali w szpitalu było leczonych jednocześnie 150 pacjentów.

- Szpital zabezpieczył nasze województwo w pełnym zakresie i pozwolił na odciążenie pozostałych szpitali chociażby naszego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie mogliśmy się skupić na leczeniu pacjentów bez covidu. Gdyby tego szpitala tymczasowego nie było, pewnie i my musielibyśmy mocno ograniczyć działalność, a tak się nie stało - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

- Podczas wzrostu zakażeń na przełomie grudnia 2020/2021 mieliśmy pełne zderzenie z covidem - mówił dr Marek Piskozub. Kierownik szpitala tymczasowego zauważa, że dla kadry medycznej czwarta fala zakażeń była najcięższa. - Mieliśmy bardzo dużo pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową, którzy wymagali leczenia, ale znacznie gorsza - według nas - była fala delta na przełomie roku 2021 i 2022. Ponieważ wtedy na COVID-19 zapadały także osoby młode, nieszczepione, a przebiegi choroby były bardzo ciężkie.

Jak podkreślił dr Piskozub, śmiertelność wśród pacjentów szpitala tymczasowego dotyczyła innych grup pacjentów na przestrzeni kolejnych miesięcy. Początkowo umierały przede wszystkim osoby starsze obciążone innymi chorobami. - Najgorzej było podczas czwartej fali koronawirusa - dodaje dr Piskozub. - Już nie było wyraźnej różnicy, że przede wszystkim starsi i przede wszystkim oni umierają. Dotyczyło to też osób młodych 40-50-latków, nawet jeszcze młodszych, którzy jeszcze nie chorowali, a przebieg covidu był bardzo ciężki. Śmiertelność wśród naszych pacjentów wynosiła ponad 40%. Natomiast, miejmy tego świadomość, że tutaj trafiali najciężej chorzy pacjenci.

Działalność szpitala tymczasowego w CWK została oficjalnie wygaszona, teraz sprzęt, który tam pozostał musi zostać odkażony i zinwentaryzowany.
Sławomir Kłosowski
Dariusz Madera
dr Marek Piskozub cz.1
dr Marek Piskozub cz.2

Wiadomości z regionu

2024-06-02, godz. 23:15 To już jest koniec... do zobaczenia za rok. 61. KFPP przeszedł do historii [ZDJĘCIA] Zaczęło się od burzy, potem był rzęsisty deszcz, a na finał 'Tyle słońca w całym mieście'. Kapryśna pogoda ani na chwilę nie przeszkodziła w dobrej… » więcej 2024-06-02, godz. 21:05 Deszcz dał się we znaki. Wstrzymana praca SOR w Kędzierzynie-Koźlu, strażacy mają pracowitą niedzielę Ponad 50 interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi odnotowali opolscy strażacy w niedzielę do godziny 20.00. » więcej 2024-06-02, godz. 17:11 Niedziela dała możliwość "zabrania serce na spacer". Taką akcję zorganizowano przy zamku w Mosznej Konsultacje i badania z wielu dziedzin przygotował Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na Święto Województwa Opolskiego przy zamku w Mosznej. » więcej 2024-06-02, godz. 16:45 "Unia Europejska nas zmieniła". Święto Województwa Opolskiego w Mosznej Występy sceniczne, gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Opolskiego dla ludzi kultury, konkurs kulinarny, warsztaty i kilka pokazów. Między innymi… » więcej 2024-06-02, godz. 16:15 61. KFPP. Tak było na próbach do ostatniego koncertu tegorocznego festiwalu [ZDJĘCIA] Sentymentalnie, nastrojowo, ale też momentami energicznie. Tak zapowiada się dzisiejszy (02.06) ostatni już koncert 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki… » więcej 2024-06-02, godz. 15:50 61. KFPP. Mieszkańcy i turyści szukają gwiazd i korzystają z wydarzeń okołofestiwalowych Kapryśna pogoda nie zniechęca Opolan do wyjścia na spacer i wspólnego świętowania Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Odwiedzają zarówno 'Kawiarenkę… » więcej 2024-06-02, godz. 14:13 Potrafią czekać godzinami. Fani polują na autografy i zdjęcia z gwiazdami festiwalu To festiwalowa tradycja. Od kilku dni przed opolskim amfiteatrem można spotkać fanów, którzy czekają na swoich idoli. Mają przygotowane aparaty, zdjęcia… » więcej 2024-06-02, godz. 13:32 Pogorszone warunki jazdy. Wypadki drogowe na Opolszczyźnie Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. Przed godziną 13:00, pomiędzy węzłami Kędzierzyn-Koźle a Krapkowice kierujący autem osobowym stracił… » więcej 2024-06-02, godz. 12:40 Od wtorku przebudowa ul. Wrocławskiej w Opolu. Będą spowolnienia w ruchu Rusza przebudowa ul. Wrocławskiej w Opolu. MZD w Opolu informuje, że remont rozpocznie się już w najbliższy wtorek (04.06). Pierwsze prace będą prowadzone… » więcej 2024-06-02, godz. 11:30 "Prosimy o zdrowie i pokój na świecie". Pielgrzymka mniejszości narodowych na Górze św. Anny 'Łaską Chrystusa powołani - trwajmy mocno przy jego Ewangelii'. To hasło przewodnie zorganizowanej dziś (02.06) 29. Pielgrzymki Mniejszości Narodowych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »