Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-10, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Najpiękniejsze psy można podziwiać w CWK. "Zwycięstwo w konkursie to spory prestiż" [ZDJĘCIA]

Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Około 500 psów z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy bierze udział w wystawie klubowej ras IX grupy, która odbywa się w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Konkurs przeznaczony jest dla psów ras towarzyskich, zatem wśród zawodników można spotkać głównie niewielkie osobniki. Jak mówi gospodarz wystawy Ewa Florek, to impreza zaliczana do najwyższej rangi, a przy wydawaniu werdyktu, jurorzy biorą pod uwagę kilka czynników.

- Każdy sędzia, oceniając psa, musi się odnieść do wzorca, który mówi, jak powinien być dany pies zbudowany, jakie powinien mieć walory, jaki włos. To jest podstawa. Następnie ważny jest też, szczególnie przy długowłosych psach, jak przygotowana jest szata. Niemniej ważnym elementem jest również sposób wystawienia - wymienia.

Przygotowanie psa do występu może trwać nawet kilka godzin. Agata Andruszak z wielkopolskich Obornik, która do Opola przyjechała z Zarazą, czyli suczką rasy maltańczyk, zauważa, że zwierzęta biorące udział w tego typu imprezach wymagają specjalnego traktowania na co dzień.

- Wczoraj była przygotowywana jakieś 4,5 godziny, plus jeszcze dzisiaj rano prostowana dwie. Co tydzień jest kąpana, ma nakładane różne odżywki. Cały czas chodzi w papilotach, nawilżany włos jest. Kilka godzin kąpieli plus jeszcze przeczesywanie tych papilotów w ciągu tygodnia - wskazuje.

Z kolei hodowczyni z Krakowa Anna Głowa-Łobodzińska dodaje, że oprócz zabiegów pielęgnacyjnych, duży wpływ na końcowy werdykt ma także przygotowanie fizyczne zawodnika.

- Pies musi być dobrze umięśniony, wysportowany. Bardzo dużo psów wystawowych, które podziwia się w tych lakierach, tych tapirach, jest też psami, które z powodzeniem biegają w sportach psich - zdradza.

Na zwycięzców zawodów czekają pamiątkowe medale i dyplomy. Wysokie miejsce pozytywnie wpływa też na prestiż hodowcy.

Dodajmy, że na jutro (11.10) zaplanowano klubową wystawę terierów, w której weźmie udział podobna liczba psów.
Ewa Florek
Agata Andruszak
Anna Głowa-Łobodzińska

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 11:03 Zmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarzy w Kędzierzynie-Koźlu W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono tymczasową organizację ruchu przy cmentarzach. Będzie… » więcej 2020-10-30, godz. 11:00 Władze uczelni Opola i Wrocławia w związku z protestami apelują o pokojowe rozwiązanie sporu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wystosowało apel do rządzących i społeczeństwa w związku z trwającą sytuacją prawną, polityczną i społeczną… » więcej 2020-10-30, godz. 10:45 Kolejny rekord: 550 nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju jest 21 629 chorych Kolejna doba z rekordowo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***