Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-12, 09:30 Autor: Katarzyna Doros

Polacy wybierają prezydenta. Głosowanie przebiega spokojnie, zgodnie z planem i w rygorze sanitarnym

Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
Spokojnie, zgodnie z planem i bez zakłóceń - tak na Opolszczyźnie przebiegają wybory prezydenckie. Jak informuje opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, wszystkie z 871 lokali wyborczych zostały otwarte punktualnie o godzinie 7:00. Nie odnotowano też żadnych przypadków łamania ciszy wyborczej.
Pierwsi głosujący przed lokalem wyborczym nr 14 w Strzelcach Opolskich pojawili się już przed godziną 7:00.

Aby oddać ważny głos należy postawić znak "x" w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Opolscy wyborcy zgodnie podkreślą, że udział w wyborach to obowiązek, a dziś należy cieszyć się ze święta demokracji.

- To obowiązek każdego Polaka pójść zagłosować i spełnić swój obowiązek. Młodzi też pójdą, wybiorą i będziemy mieli prezydenta - mówi jedna z kobiet. - Głosuję, żeby było lepiej w Polsce. Trzeba chodzić na wybory. Mam kandydata od dawna wybranego - dodaje starszy mężczyzna.

- Zawsze uczestniczyliśmy w wyborach, chcieliśmy mieć swój udział w toczącej się rzeczywistości. Tradycyjnie idziemy do kościoła na 7:00 i po kościele prosto do lokalu wyborczego - mówi małżeństwo ze Strzelec Opolskich.

Głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju w lokalu wyborczym jednocześnie przebywać może nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a wyborcy muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

- Mamy przed wejściem instrukcję, na razie o maseczkach nikomu nie trzeba przypominać, ale podczas pierwszej tury były takie przypadki - zauważa Karolina Sakwińska-Fortuna, przewodnicząca komisji obwodowej nr 14 w Strzelcach Opolskich. - W naszym lokalu mogą przebywać cztery osoby jednocześnie. Przy wejściu mamy w dwóch miejscach ustawione dozowniki z płynem dezynfekującym. Oczywiście wszystkie osoby muszą mieć zakryte usta i nos. W tej turze wyborów jest też możliwość dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych głosowania bez kolejki.

Głosowanie jest prowadzone hybrydowo. Oznacza to, że osoby, które wcześniej zadeklarowały taką chęć, mogą oddać głos korespondencyjnie. - W przypadku naszego lokalu wyborczego osiem osób zdecydowało się oddać głos korespondencyjnie - dodaje Karolina Sakwińska-Fortuna.

W całym regionie chęć głosowania w ten sposób wyraziło ponad 4800 mieszkańców. To o 698 więcej niż w I turze.

Przypomnijmy, zgodnie z Konstytucją Prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz.

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Planowo ma się ono zakończyć o godzinie 21.00, o ile głosowanie nie zostanie przedłużone.
wyborcy
Karolina Sakwińska-Fortuna

Wiadomości z regionu

2020-09-25, godz. 21:45 Koronawirus w regionie: 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, w 8 nauka jest prowadzona hybrydowo Na Opolszczyźnie 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, z kolei w 8 edukacja jest prowadzona w systemie hybrydowym. Jak poinformował dzisiaj (25.09) Michał… » więcej 2020-09-25, godz. 21:00 Raport dnia: rekordowa liczba zakażeń w kraju - 1587. W regionie zachorowało 38 mieszkańców, zmarła 1 osoba Do 2206 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (25.09) 38 nowych zachorowań w regionie i śmieć… » więcej 2020-09-25, godz. 21:00 "Dzień dobry pani magister...". Farmaceuci obchodzą swoje święto To zawód zaufania społecznego, kojarzony z kitlem i aptekarską dokładnością, wymagający ogromnej wiedzy i empatii. Dziś (25.09) przypada Światowy Dzień… » więcej 2020-09-25, godz. 20:30 Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego pracuje nad wdrażaniem strategii dla młodych i Opolskim Kongresem… Nawiązanie współpracy z departamentami urzędu marszałkowskiego, debata nad wprowadzaniem strategii dla młodych i ustalenie współpracy ze Związkiem Młodzieży… » więcej 2020-09-25, godz. 19:15 Opolska młodzież tym razem nie na ulicach, a w szkołach dołączyła do strajku o sprawiedliwość klimatyczną Tym razem nie na ulicach, a w szkołach Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu inicjował działania, których celem jest doprowadzenie do debaty o kryzysie… » więcej 2020-09-25, godz. 18:00 Kolejny samochód trafił do strażaków ochotników na Opolszczyźnie. Tym razem nowy wóz średni dla OSP Szybowice Ochotnicza Straż Pożarna Szybowice w gminie Prudnik otrzymała średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Nowy samochód kosztował około ośmiuset tysięcy złotych… » więcej 2020-09-25, godz. 17:00 Odznaczenia i przemówienia w rygorze sanitarnym. Święto energetyka w Elektrowni Opole Obchody święta energetyka zorganizowano dzisiaj (25.09) w Elektrowni Opole. » więcej 2020-09-25, godz. 16:15 Straż miejska z Kędzierzyna-Koźla ustala osoby odpowiedzialne za nocną akcję dotyczącą benzenu Straż miejska analizuje sprawę flag i naklejek dotyczących pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-09-25, godz. 16:00 Pod wpływem alkoholu wjechała w blok. Przed policją schowała się we własnym mieszkaniu Pijana 58-letnia kobieta straciła panowanie nad autem osobowym i uderzyła w budynek. Do tego zdarzenia doszło w Namysłowie. » więcej 2020-09-25, godz. 15:01 80-letni wędkarz nie wrócił do domu na noc. Policjanci odnaleźli wyczerpanego mężczyznę rano na polanie Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 80-letniego mieszkańca powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***