Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-29, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

WYBORY 2020. Politycy Koalicji Obywatelskiej dziękują za już i liczą na więcej. "Języczkiem u wagi" ma być Mniejszość Niemiecka i wyborcy kandydatów, którzy odpadli w I turze

Konferencja prasowa opolskich parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa opolskich parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej [fot. Mariusz Chałupnik]
- Chcemy podziękować mieszkańcom Opolszczyzny za udział w wyborach oraz za oddane głosy na Rafała Trzaskowskiego - mówią opolscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej po I turze wyborów prezydenckich. Politycy opozycji zwrócili się również do Mniejszości Niemieckiej, aby jej członkowie poparli obecnego prezydenta Warszawy w II turze.
- Patrzenie na świat, politykę jest w tym wypadku zbieżne - mówi Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - To jego okno światopoglądowe i wartości są otwarte na zachód. Myśli podobnie jak my tutaj na Śląsku Opolskim. Stąd serdeczna prośba do tych wszystkich mieszkańców Opolszczyzny, którzy utożsamiają się ze środowiskiem Mniejszości Niemieckiej o wsparcie właśnie Rafała Trzaskowskiego.

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś odniósł się do czasu przedwyborczego i akcji zbierania podpisów. Na Opolszczyźnie w ciągu pięciu dni na listach poparcia dla Rafała Trzaskowskiego podpisało się 40 tysięcy osób, a w samym Opolu 10 tysięcy.

- Chciałbym dołączyć podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, dla wszystkich mieszkańców wsi, miasteczek, miast regionu przy akcji zbierania podpisów - mówi Kostuś. - Takiej euforii, takiego zaangażowania nie przypominam sobie w ciągu ostatnich 22 lat.

Ryszard Wilczyński, poseł PO zwrócił się o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego od osób, które w I turze nie głosowały na Andrzeja Dudę.

- Możemy wspólnie zdecydować o tym, że prezydentem będzie Rafał Trzaskowski - zaznacza Wilczyński. - Pamiętajmy, że każdy głos się liczy, ma gigantyczną wagę. Pamiętajmy, że zawsze w II turze frekwencja była wyższa w Polsce i do tego zachęcamy również region opolski, który jak wiemy, generalnie liderem frekwencji nie jest.

- Dziękujemy za frekwencję podczas I tury, ale liczymy na więcej - dodaje Danuta Jazłowiecka, senator Platformy Obywatelskiej. - Liczymy również na tych 26 proc. Polaków, którzy dokonywali bardzo dobrego wyboru i stawiali na kandydatów, którym nie udało się wejść do II tury. Mamy nadzieję, że program Rafała Trzaskowskiego, jego postawa, zachowanie, doświadczenie i umiejętności - bardzo zbliżone do kandydatów, którzy nie dostali się do II tury - spowodują, że państwo wybierzecie Rafała Trzaskowskiego.

Opolscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej zapowiadają aktywną kampanię przed II turą. W planach są między innymi spotkania z mieszkańcami wszystkich powiatowych miast regionu.

I turę wyborów prezydenckich wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda, który uzyskał 43,67 proc. głosów. Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej poparło 30,34 proc. głosujących.

II tura odbędzie się 12 lipca.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Ryszard Wilczyński
Danuta Jazłowiecka

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 06:46 Śmiertelny wypadek w Sidzinie. Utrudnienia w ruchu na DK 46 Ruch wahadłowy wprowadzono na DK 46 na trasie Opole - Nysa. To skutki tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj (06.07) wieczorem. » więcej 2020-07-07, godz. 06:30 Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Mają zapewnić bezpieczeństwo przed koronawirusem i spokój od hałasu Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Ze względów bezpieczeństwa, zarządca obiektu postanowił ograniczyć liczbę miejsc na polu namiotowym, a także wprowadzić nocny… » więcej 2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »