Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-29, 17:15 Autor: Witold Wośtak

WYBORY 2020: Goście Loży Radiowej skomentowali wyniki pierwszej tury

Wybory prezydenckie 2020 [fot. Katarzyna Doros]
Wybory prezydenckie 2020 [fot. Katarzyna Doros]
- Jestem spokojny o wynik drugiej tury dla Andrzeja Dudy, ale musimy konsekwentnie pracować - tak Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości, komentował w Loży Radiowej wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich.
Jego zdaniem, kandydat opozycyjny do rządu, czyli Rafał Trzaskowski, miałby duże problemy z realizacją swojego programu po objęciu funkcji głowy państwa.

- Najważniejszym zadaniem na najbliższe dwa tygodnie jest zmobilizowanie milionów ludzi, którzy wczoraj nie głosowali - zaznacza Czerwiński.

- Ja podejrzewam, jak będzie wyglądać pozostała część kampanii. My będziemy robić swoje: mówić, co zrobiliśmy, podawać fakty i wskazywać, w jakim kierunku chcemy rozwijać nasz kraj. Będziemy też atakowani przez pretendenta Rafała Trzaskowskiego oraz otaczający go obóz polityczny w sposób chaotyczny - bez podawania liczb i faktów.

Szymon Hołownia zdobył 13,85 procent poparcia.

Agata Lik, działaczka opolskiej Ekipy Szymona przyznaje, że wynik pozostawia niedosyt, ale przede wszystkim wywołuje dumę.

- Szykowaliśmy się na drugą turę - bardzo mocno wierzyliśmy w nią i bardzo mocno pracowaliśmy, aby udało się. To, co wydarzyło się, jest natomiast wielkim sukcesem, zarówno politycznym, jak i społecznym. Kilkanaście procent to wynik większy niż wszystkich pozostałych kandydatów z czwartego, piątego i szóstego miejsca, a to są przecież starzy wyjadacze polskiej sceny politycznej.

Danuta Jazłowiecka, senator Koalicji Obywatelskiej, podkreśla znaczenie wysokiej frekwencji oraz dużej aktywności Polaków za granicą. Mówi też o przewidywanym scenariuszu na drugą turę.

- Jeżeli chodzi o prezydenta Dudę, wynik ponad 43 procent świadczy tak naprawdę o wyczerpaniu już limitu - on znalazł się bardzo blisko "sufitu" i zbyt dużo poparcia nie przybędzie mu. Ponad 30 procent Rafała Trzaskowskiego pokazuje natomiast, że opozycję czeka bardzo dużo pracy, by nasz kandydat zdobył większość i wygrał.

Przypomnijmy, w wyborach wzięło udział blisko 64 procent uprawnionych.
Jerzy Czerwiński
Agata Lik
Danuta Jazłowiecka

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej 2020-07-10, godz. 22:00 Bez obaw można kąpać się w miejscach okazjonalnie do tego wyznaczonych w regionie Woda we wszystkich trzech akwenach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w województwie opolskim jest dobrej jakości. Z komunikatu przesłanego przez Wojewódzką… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:55 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 20:50 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 20:40 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »