Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-01, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia w regionie: 9 nowych zakażeń koronawirusem i 11 ozdrowień. Kolejny dzień bez ofiar śmiertelnych

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 ozdrowień potwierdzono dziś (01.06) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 w regionie wykryto u 652 osób, z czego 250 jest aktualnie chorych. Mija kolejny dzień, kiedy na Opolszczyźnie nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego. Od wtorku (26.05) liczba zgonów w regionie wynosi 47. Jak informują służby wojewody opolskiego, 58 osób jest hospitalizowanych, a 139 pozostaje pod czynnym nadzorem sanepidu. 
Do grona ozdrowieńców dołączyły 4 osoby z powiatu nyskiego, które przebywały w izolacji domowej. To dwoje dzieci i dwie kobiety (w średnim wieku i w sile wieku). Wyzdrowiały także dwie mieszkanki Opola w średnim wieku oraz dwie kobiety z powiatu opolskiego (to seniorka i kobieta w średnim wieku). Koronawirusa pokonała również kobieta w średnim wieku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W sumie w regionie wyzdrowiało już 355 osób.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że szkoły w Polsce będą prowadziły kształcenie na odległość do końca roku szkolnego. MEN, po konsultacjach z innymi ministerstwami i Głównym Inspektorem Sanitarnym, nie przewiduje przywrócenia tradycyjnych zajęć w szkołach przed wakacjami. "Uznaliśmy, że do 26 czerwca, czyli do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, będzie realizowane kształcenie na odległość" - powiedział szef resortu edukacji. Przypomniał jednocześnie, że od dziś wszyscy uczniowie mogą korzystać z konsultacji z nauczycielami. Zajęcia takie mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Od 13 czerwca kolej w regionie przywraca wszystkie połączenia, które kursowały przed pandemią.

Namysłowski urząd pracy nieczynny do odwołania. Decyzję podjęto po stwierdzeniu koronawirusa u jednej z pracownic. Placówka pozostanie zamknięta do czasu wykluczenia choroby u kolejnych urzędników. Jak mówi starosta namysłowski Konrad Gęsiarz, osoby te zostaną wkrótce przebadane pod tym kątem.

Limit wiernych w kościołach został zniesiony, więc opolskie parafie zaczęły przygotowania do pierwszej Komunii Świętej. Przypomnijmy, że pierwotnie miały się one odbyć w maju, ale ze względu na pandemię zostały odwołane. Teraz każda parafia będzie ustalać wspólnie z rodzicami nowy termin.

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, wszystkie sądy na Opolszczyźnie rozpoczynają odmrażanie swojej działalności. Dotychczas rozpoznawane były tylko sprawy pilne, takie jak posiedzenia aresztowe czy niektóre sprawy rodzinne. Od dzisiaj (01.06) zakres rozpoznawanych spraw zostanie poszerzony.

Od dzisiaj (1.06) Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych w Szymiszowie w gminie Strzelce Opolskie wrócił do normalnego trybu działania. Już nie trzeba się umawiać telefonicznie, z wyprzedzeniem, jeśli chce się przywieść odpady budowlane, stare meble czy inne śmieci. Konieczne jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa związanych z panującą epidemią.

Urząd Gminy w Zębowicach znów przyjmuje petentów. Przypomnijmy, dwa tygodnie temu (18 maja) magistrat został zamknięty, bo u jednego z pracowników potwierdzono zarażenie koronawirusem. Wszyscy urzędnicy, którzy mieli kontakt z zakażonym, zostali skierowani na kwarantannę i poddani badaniom na obecność COVID-19. Na szczęście testy wykluczyły inne przypadki zachorowania w urzędzie.

Wznowiono nieodpłatną pomoc prawną w powiecie prudnickim. Zawieszono ją po wybuchu pandemii koronawirusa. Punkty udzielające takich porad funkcjonują w Głogówku, Białej i Prudniku.

Uczniowie technikum i trzecich klas szkoły branżowej mogą od dziś (01.06) wrócić na praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne.

W trzech przebadanych placówkach powiatu prudnickiego nie stwierdzono koronawirusa. Część testów z powodu niejednoznacznych wyników trzeba było powtórzyć. W ramach zarządzenia wojewody opolskiego przebadano podopiecznych i personel Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głogówku oraz Ośrodka Rehabilitacji i Opieki Psychiatrycznej w Racławicach Śląskich.

Kolorowy korowód pluszowych maskotek przeszedł ulicami Opola. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Z powodu pandemii koronawirusa w większości polskich miast zrezygnowano z organizacji pikników, festynów i zabaw dla najmłodszych, a wiele inicjatyw przeniosło się do sieci. Z kolei wolontariusze fundacji Dr Clown z uwagi na obostrzenia sanitarne spowodowane pandemią koronawirusa happening z okazji Dnia Dziecka zorganizowali pod oknami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (01.06) o 379 zachorowaniach w kraju. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u 24 165 osób. Z powodu koronawirusa zmarło 1 074 chorych. Minionej doby wyzdrowiało 178 osób, to oznacza, że mamy już 11 449 "ozdrowieńców".

Wiadomości z regionu

2020-08-08, godz. 08:30 Wyobraźnia, zero alkoholu i brawury - tak powinien wyglądać wypoczynek nad wodą podczas upalnych dni O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypominają ratownicy z opolskich kąpielisk i basenów. » więcej 2020-08-08, godz. 07:30 Rusza remont 12-kilometrowego odcinka autostrady A4 na Opolszczyźnie Rozpoczyna się remont 12-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy węzłami Kędzierzyn-Koźle i Krapkowice. Ruch będzie odbywał się w obu kierunkach tylko jedną… » więcej 2020-08-08, godz. 06:00 Od soboty rząd wprowadza obostrzenia sanitarne w powiatach graniczących z północną i wschodnią częścią Opolszczyzny Z powodu zwiększonej liczby nowych zakażeń od soboty (08.08) wracają obostrzenia sanitarne w 19 powiatach kraju z sześciu województw: śląskiego, wielkopolskiego… » więcej 2020-08-07, godz. 22:00 Wandal zdemolował odnowione tereny dawnej Fampry w Kluczborku. Szybko wpadł w ręce policji Policja zatrzymała wandala z gminy Byczyna. 31-letni Krzysztof C. zdewastował zrewitalizowane centrum Kluczborska Bajka. » więcej 2020-08-07, godz. 21:00 Burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu 2019. "To był dobry rok dla wspólnoty samorządowej gminy" Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku i z wotum zaufania. Przychody gminy wzrosły o blisko 44%, z kolei wydatki zrealizowano… » więcej 2020-08-07, godz. 20:45 Raport dnia: padł dobowy rekord zakażeń. 809 przypadków koronawirusa w kraju, w tym 26 na Opolszczyźnie. Zmarł 73-letni… 26 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (07.08) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii patogen z Chin wykryto u 1286 mieszkańców regionu, z czego… » więcej 2020-08-07, godz. 20:00 Ekipy remontowe zamkną na kilka dni most im. Ireny Sendlerowej na wyspę Bolko Most imienia Ireny Sendlerowej w Opolu będzie ponownie zamknięty. Przez przeprawę na wyspę Bolko nie przejdziemy przez trzy dni przyszłego tygodnia. » więcej 2020-08-07, godz. 19:00 W Kędzierzynie-Koźlu rusza kolejna akcja odkomarzania w ponad 40 lokalizacjach W Kędzierzynie-Koźlu rozpocznie się kolejna akcja odkomarzania. Opryskiwane będą m.in. parki, skwery, place zabaw. Specjalistyczna firma potraktuje środkami chemicznymi… » więcej 2020-08-07, godz. 18:00 5 tysięcy złotych kary i prace społeczne za wyrzucanie śmieci w lesie - nowy pomysł Ministerstwa Środowiska Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 złotych do nawet 5 tysięcy złotych… » więcej 2020-08-07, godz. 17:15 Wypożyczalnie skuterów elektrycznych i miejskich rowerów w Opolu cieszą się dużym powodzeniem Do tej pory z możliwości wypożyczenia skuterów elektrycznych w Opolu skorzystało blisko 2 tysiące mieszkańców stolicy regionu i okolic. Jazda ekologicznym pojazdem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***