Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-31, 10:00 Autor: Paweł Konieczny

Brak limitów w kościołach, wraca posługa szafarzy, będą procesje Bożego Ciała

Zielone Świątki w katedrze opolskiej [fot. Paweł Konieczny]
Zielone Świątki w katedrze opolskiej [fot. Paweł Konieczny]
Dziś (31.05) pierwsza od kilku miesięcy niedziela, kiedy nie będą obowiązywać limity osób uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach. Wierni mają jednak obowiązek zachowania co najmniej dwumetrowej odległości między sobą oraz zasłaniania ust i nosa.
- Oczywiście, że maska czy przyłbica są obowiązkowe, ponieważ obowiązuje nas przykazanie miłości bliźniego, aby nikogo nie narażać - mówi bp Andrzej Czaja. - W naszych świątyniach już się wszyscy zmieścimy, bo nawet przed pandemią nasze kościoły nie były przepełnione. Oby teraz przyszło więcej osób, do czego zapraszamy - dodaje.

Zgodnie z nowym dekretem ordynariusza opolskiego możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Limit uczestniczących w tej uroczystości to jednak 150 osób.

- Sposób jej przeprowadzenia pozostawiam proboszczom parafii - przyznaje biskup Czaja. - Wszystko zależy od tego, jaką proboszczowie obiorą drogę, bo ołtarze mogą być wokół kościoła, a wtedy część osób będzie kościele, druga pójdzie z procesją. Mogą także stać grupki przy poszczególnych ołtarzach, więc przy jednej takiej okazji może skorzystać nawet 600 osób, które wcale nie muszą się narażać. Przepisy będą zachowane jeśli tylko posłuchamy się nawzajem i tego, co mówi proboszcz w danej parafii - zapowiada.

W wioskach można wykorzystać jeszcze inne możliwości. - Przechodzi liturgiczna procesja, przy domach stoją mieszkańcy i może proboszcz im błogosławić idąc do ołtarzy. Daliśmy kilka podpowiedzi jak to zrobić, ale i kreatywność proboszczów jest mile widziana. Musimy jednak pamiętać o tym, że pandemia dalej jednak jest i należy przestrzegać przepisów - ostrzega ordynariusz opolski.

Nowy dekret odwiesza między innymi posługę nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej w zakresie pomocy przy jej rozdzielaniu, jednak posługę wobec chorych mają nadal pełnić jedynie duchowni, udając się do nich na wyraźne życzenie samych chorych bądź ich najbliższej rodziny czy opiekunów.
bp Andrzej Czaja1
bp Andrzej Czaja2
bp Andrzej Czaja3

Wiadomości z regionu

2020-08-10, godz. 21:43 Badania przesiewowe na COVID-19 w szpitalu ginekologicznym w Opolu. Zakażonych jest 18 pracowników Do 18 wzrosła liczba zakażonych pracowników Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Po tym jak placówka poinformowała o uzyskaniu… » więcej 2020-08-10, godz. 21:37 Zderzenie dwóch samochodów osobowych na DK 46 w Chrząstowicach Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na drodze krajowej 46 w Chrząstowicach. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2020-08-10, godz. 20:15 Raport dnia. 7 kolejnych zarażeń i 2 ozdrowienia w regionie. W kraju znów ponad 600 nowych zakażeń 7 nowych zarażeń koronawirusem i 2 ozdrowienia odnotowano dzisiaj (10.08) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 619… » więcej 2020-08-10, godz. 19:30 Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie uciążliwej substancji w mieście Chcą przypomnieć, że problem benzenu w Kędzierzynie-Koźlu nie zniknął, a latem piki tego związku chemicznego potrafią drastycznie wzrastać. Grupa mieszkańców… » więcej 2020-08-10, godz. 19:15 Strażacy z Szybowic przesiądą się do nowoczesnego wozu ratowniczo-gaśniczego Za 787 tysięcy złotych zakupiono wóz strażacki dla jednostki OSP Szybowice. Zwiększy to bezpieczeństwo przeciwpożarowe w powiecie prudnickim. Przetarg na… » więcej 2020-08-10, godz. 18:30 Szpital w Głubczycach wstrzymał przyjęcia na oddziały wewnętrzny i neurologiczny. Powodem koronawirus u jednego z… Szpital Powiatowy w Głubczycach wstrzymał przyjęcia na oddziały wewnętrzny i neurologiczny do soboty (15.08). U jednego z pacjentów wykryto koronawirusa… » więcej 2020-08-10, godz. 18:15 Dwa światopoglądy, dwie równoległe manifestacje. Sympatycy Tęczowego Opola i narodowców przekonywali o swoich ra… Warszawskie starcia osób wspierających środowiska LGBT z policją były przyczyną dwóch dzisiejszych (10.08) manifestacji w Opolu. » więcej 2020-08-10, godz. 18:00 Namysłów odświeża plany dotyczące bioróżnorodności. To inwestycja, której początki sięgają jeszcze poprzedniej… Namysłów wraca do planów utworzenia Centrum Bioróżnorodności nad Widawą. To projekt, którego realizację zapowiadano już prawie 3 lata temu. » więcej 2020-08-10, godz. 17:00 Z brzeskiej Fontanny Trytona znów poleci woda. Rzeźba stanie w ogrodach klubu garnizonowego Fontanna Trytona wróci do krajobrazu Brzegu. Najprawdopodobniej już we wrześniu będzie ją można oglądać w ogrodach przy ulicy Piastowskiej. » więcej 2020-08-10, godz. 17:00 Głogówek: ogromne szkody na polach plantatorów zbóż, rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski Plaga gryzoni niszcząc plony zbóż pustoszy pola w gminie Głogówek. Kolejne samorządy z powiatu prudnickiego podejmują uchwały popierające ogłoszenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***