Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-07, 21:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: 9 nowych przypadków, 1 ofiara śmiertelna i 27 ozdrowieńców. To czwartkowy bilans koronawirusa na Opolszczyźnie

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć kolejnej osoby potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. Do tej pory w regionie od początku pandemii COVID-19 stwierdzono u 460 osób, z czego aktualnie chorych jest 295. Kolejne osoby pokonały koronawirusa. 27 osób dołączyło do grona ozdrowieńców. W sumie na Opolszczyźnie wyzdrowiało już 133 osoby.
W porannym komunikacie Ministerstwa Zdrowia były informacje o 4 zgonach i 158 zachorowaniach w całym kraju. 4 nowe przypadki COVID-19 dotyczyły Opolszczyzny.

Jak przekazały służby wojewody opolskiego, wśród osób, u których potwierdzono COVID-19 jest dwoje mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego - senior i kobieta w sile wieku. Mężczyzna przebywa w opolskim szpitalu MSWiA, a jego stan określa się jako stabilny. Kobieta w dobrym stanie przebywa w kwarantannie domowej. Oboje zarazili się lokalnie.

Dwa kolejne przypadki odnotowano w powiecie opolskim. Zaraził się mężczyzna w średnim wieku. Jego stan jest na tyle dobry, by leczyć się w izolacji domowej. Zachorowała również kobieta w sile wieku, która pozostaje na kwarantannie domowej. Ona zaraziła się lokalnie.

W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia informuje o 166 nowych zachorowaniach i 18 ofiarach śmiertelnych. Na Opolszczyźnie 1 osoba zmarła, a u 5 kolejnych potwierdzono COVID-19.

Jak poinformowały służby wojewody opolskiego, dwa przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w powiecie strzeleckim. Zakażona jest kobieta w średnim wieku oraz mężczyzna w wieku senioralnym. Stan obojga jest dobry, przebywają w kwarantannie domowej. Zarazili się lokalnie.

Kolejny przypadek dotyczy Opola. Tutaj zakażony koronawirusem jest mężczyzna w sile wieku. Na tę chwilę brak szczegółowych danych o stanie jego zdrowia.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zakażona COVID-19 jest kobieta w średnim wieku. Nie ma informacji o jej stanie zdrowia.

Piąty przypadek odnotowano powiecie brzeskim. Zakażony został mężczyzna w sile wieku. Jego stan jest dobry. Obecnie przebywa w kwarantannie. Zakaził się lokalnie.

Niestety, do 32. zwiększyła się liczba zgonów z tytułu COVID-19 na Opolszczyźnie.

Zmarła 92-letnia kobieta z powiatu oleskiego. Zgon nastąpił w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie - Koźlu, pacjentka nie była obciążona chorobami współistniejącymi.

To nie jedyny zgon dzisiaj ( 07.05) w szpitalu jednnoimennym w Kędzierzynie-Koźlu. Zmarł 87-letni pacjent z województwa śląskiego.

Wśród ozdrowieńców mamy 15 mieszkańców powiatu opolskiego. To trzy kobiety i dwóch mężczyzn w wieku senioralnym, także kobieta w wieku średnim. Wszyscy byli hospitalizowani w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. Dodatkowo dołącza do nich 5 kobiet i jeden mężczyzna w wieku średnim oraz dwie kobiety w sile wieku. Oni przebywali w izolacji domowej.

W powiecie krapkowickim ozdrowiało dwóch mężczyzn w sile wieku i jeden w wieku średnim. Przybywali w izolacji domowej.

Kolejnych 6 ozdrowieńców jest w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Tam wyzdrowiały dwie kobiety w wieku senioralnym, które przebywały w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. Natomiast w izolacji domowej były dwie kobiety i jeden mężczyzna w wieku senioralnym oraz kobieta w wieku średnim.

W powiecie oleskim ozdrowiały w izolacji domowej trzy osoby - jeden mężczyzna w wieku senioralnym, kobieta w wieku średnim i kobieta w sile wieku.

Ponadto 75 osób jest hospitalizowanych, 177 pozostaje pod czynnym nadzorem służb sanitarnych, a 4699 mieszkańców Opolszczyzny przechodzi kwarantannę.

Łącznie od początku pandemii w regionie odnotowano 460 przypadków zakażeń, z czego aktualnie zakażonych jest 295. Zmarły 32 osoby, a 133 wyzdrowiało.

Liczba zakażeń w Polsce od początku pandemii wzrosła do 15 047. Z powodu koronawirusa w całym kraju zmarły 755 osoby, a 4862 wyzdrowiało. W ciągu doby wykonano w kraju ponad 15,5 tysiąca testów na koronawirus.

300 milionów złotych unijnych dotacji na pomoc w walce ze skutkami pandemii. Jak przekazał marszałek regionu Andrzej Buła, wsparcie ma trafić do służby zdrowia, ochotniczych straży pożarnych, z pomocy mogą skorzystać również przedsiębiorcy. Oprócz udzielanych już pożyczek do 50 tysięcy złotych, od 19 maja zostanie uruchomiona kolejna transza pomocy. - To około 50 milionów złotych na pożyczki do 500 tysięcy złotych, które będą udzielane przez Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju i Fundację Rozwoju Śląska. Natomiast w czerwcu marszałek i resort finansów mają oferować dotacje obrotowe. To bezzwrotna pomoc w wysokości 100 tysięcy złotych dla mikro i 150 tysięcy złotych dla małych firm.

Pacjenci mający objawy podobne do tych wywołanych koronawirusem mogą zrobić wymaz do testów w tym kierunku bez wysiadania z samochodu. Od dwóch dni taką możliwość testuje szpital powiatowy w Krapkowicach. Pierwszego dnia przebadano 6 osób. U pięciu wynik był negatywny, u jednej badanie trzeba powtórzyć. Osoby, które chcą zrobić taki test, muszą mieć skierowanie od lekarza rodzinnego ze strony starostwa lub szpitala, muszą też ściągnąć i wypełnić dwa druki, w których informują m.in. w jaki sposób chcą otrzymać wyniki. Z tymi dokumentami jadą do szpitala, przed którym jest ustawiony specjalny namiot do pobierania wymazów. Testy są bezpłatne dla pacjentów i dla kierujących na nie lekarzy. Jutro (8.05) wymazy są pobierane w godzinach 12:30-14:30. Od przyszłego tygodnia konieczne będzie wcześniejsze umówienie się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę pobrania wymazu.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dotarł nowoczesny tomograf. Dzięki niemu znacznie przyspieszy diagnostyka COVID-19. Waży 1,5 tony, a do jego przetransportowania i wyładowania potrzebne były ciężarówka i dźwig. Tomograf ma 64 rzędy detektorów i dzięki niemu personel medyczny jest w stanie zbadać klatkę piersiową w ciągu paru sekund. To jest szybka diagnostyka. Na podstawie obrazu tomografii komputerowej, z prawdopodobieństwem do ponad 90-procent można powiedzieć, czy ma się do czynienia z COVID-19, czy z inną infekcją płuc. Instalacja tomografu i dostosowanie go do pracy powinna zakończyć się w przyszłym tygodniu. Wówczas rozpoczną się testy urządzenia.

Koronawirus może nadszarpnąć tegoroczny budżet Lewina Brzeskiego. Władze gminy szacują, że w wyniku pandemii zaplanowane na ten rok przychody zmniejszą się nawet o blisko 5 procent. Jednym z najbardziej odczuwalnych skutków pandemii jest zmniejszenie wpływów z tytułu podatku dochodowego. Burmistrz Artur Kotara wskazuje, że dotychczasowe dane nie są zbyt optymistyczne. Tegoroczne dochody gminy początkowo planowano na niespełna 65 milionów złotych. Władze miasta chcą uniknąć ograniczania liczby inwestycji, choć niewykluczone, że w ostateczności trzeba będzie zdecydować się na taki krok. Jednym z pierwszych źródeł oszczędności jest oświetlenie uliczne, które pracuje teraz krócej niż dotychczas.

Wzrasta bezrobocie w regionie. Pierwsze firmy zgłosiły zwolnienia grupowe. W kwietniu w opolskich pośredniakach zarejestrowało się 1800 osób więcej niż w marcu. To oznacza, że w regionie liczba bezrobotnych wzrosła do blisko 24 tysięcy. W kwietniu Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu odnotował również pierwsze, podczas pandemii koronawirusa, zwolnienia grupowe. Według szacunkowych danych stopa bezrobocia na Opolszczyźnie w kwietniu wzrosła do 6,5 proc.

Miejski Zakład Komunikacji w Nysie rozpoczyna stopniowe przywracanie kursów ograniczonych z powodu epidemii koronawirusa. Zmiany w rozkładach dotyczyć będą także lokalizacji niektórych przystanków autobusowych. Od poniedziałku (11.05), na trasy ponownie wyjadą autobusy linii nr 6. Szczegóły nowych rozkładów można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika oraz na przystankach.

W Opolu już od wczoraj (06.05) można korzystać z wypożyczalni rowerów miejskich. Natomiast mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla z takiej usługi będą mogli skorzystać dopiero w czerwcu. Umożliwienie korzystania z jednośladów wstrzymano, ponieważ operator nie jest w stanie zdezynfekować rowerów po każdorazowym ich użyciu. Przy złagodzeniu warunków sanitarnych wypożyczanie rowerów będzie możliwe, a dezynfekcja np. kierownicy będzie spoczywała na użytkowniku. Do dyspozycji będzie 70 rowerów rozlokowanych w 14 stacjach w całym mieście.

Przypomnijmy, że dzisiaj (07.05) Sejm odrzucił weto Senatu i przyjął ustawę wprowadzającą powszechne głosowanie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenckich. Teraz nowe przepisy trafią na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj (06.05) wieczorem natomiast, przypomnijmy, pojawiło się wspólne oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Porozumienia Jarosława Gowina. Politycy uzgodnili, że wybory nie odbędą się 10 maja. Jak przekazano, w tej sytuacji Sąd Najwyższy ma stwierdzić ich nieważność, a marszałek Sejmu ogłosić nowy termin.

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »