Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-03, 16:45 Autor: Witold Wośtak

"Śladami zbrodni komunistycznej" podążyli uczniowie z grodkowskiej szkoły. Słuchali o zbrodniach na Żołnierzach Wyklętych

I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
Dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Młodzież z grodkowskiej szkoły wzięła udział w pierwszej edycji rajdu "Śladami zbrodni komunistycznej". Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Żołnierzy Niezłomnych w Grodkowie odwiedzili miejsca kaźni w Niemodlinie, Malerzowicach i Starym Grodkowie.
Artur, Wiktoria i Bartłomiej, uczestnicy rajdu, uważają takie wycieczki za potrzebne.

- Wiele osób raczej zapomina o historii, niezbyt interesując się nią. Z drugiej strony jest liczne grono, które chce wiedzieć więcej o Żołnierzach Wyklętych - mówi Artur.

- Duża grupa uczniów praktycznie zapomina o naszym patronie, ale wielu rówieśników jest zainteresowanych tym tematem i chce poznawać losy Żołnierzy Wyklętych na naszych ziemiach - ocenia Wiktoria.

- Osoby chcące dowiedzieć się czegoś, zrobią to, usłyszą i zapamiętają - dodaje Bartłomiej.

Uczestnicy przyszli między innymi przed dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Opolskiej w Niemodlinie.

Mirosław Leśniewski, pracownik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, zaznacza, że ideą jest przekazanie historii prawdziwej i pozbawionej mitów.

- Materiały są przerażające, jeśli mówi się wprost o wydarzeniach z urzędu bezpieczeństwa, ale i jego ogrodu czy okolicznych miejscowości. To był ogrom nieszczęść i ogrom cierpienia dla ludzi, którym było dane w wirze historii przewinąć się przez ten budynek. Wielu nigdy nie wyszło z tego miejsca.

Danuta Trzaskawska, dyrektor grodkowskiej szkoły, dodaje, że rajd to jedna z dzisiejszych form przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

- Uczniowie pozostali w szkole także podejmują różne projekty. Mamy tematyczny konkurs plastyczny i konkurs na prezentację multimedialną, pt. "Ja tu zginąłem", traktujący o zidentyfikowanych żołnierzach oddziału kapitana Flamego. W części artystycznej jest z kolei karaoke piosenki partyzanckiej.

W szkolnej sali konferencyjnej zaprezentowano film "Ziemia przemówiła".
Artur, Wiktoria i Bartłomiej
Mirosław Leśniewski
Danuta Trzaskawska
Artur, Wiktoria i Bartłomiej, D. Trzaskawska, M. Leśniewski

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »