Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-03, 16:45 Autor: Witold Wośtak

"Śladami zbrodni komunistycznej" podążyli uczniowie z grodkowskiej szkoły. Słuchali o zbrodniach na Żołnierzach Wyklętych

I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
I rajd "Śladami zbrodni komunistycznej" [fot. Witold Wośtak]
Dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Młodzież z grodkowskiej szkoły wzięła udział w pierwszej edycji rajdu "Śladami zbrodni komunistycznej". Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Żołnierzy Niezłomnych w Grodkowie odwiedzili miejsca kaźni w Niemodlinie, Malerzowicach i Starym Grodkowie.
Artur, Wiktoria i Bartłomiej, uczestnicy rajdu, uważają takie wycieczki za potrzebne.

- Wiele osób raczej zapomina o historii, niezbyt interesując się nią. Z drugiej strony jest liczne grono, które chce wiedzieć więcej o Żołnierzach Wyklętych - mówi Artur.

- Duża grupa uczniów praktycznie zapomina o naszym patronie, ale wielu rówieśników jest zainteresowanych tym tematem i chce poznawać losy Żołnierzy Wyklętych na naszych ziemiach - ocenia Wiktoria.

- Osoby chcące dowiedzieć się czegoś, zrobią to, usłyszą i zapamiętają - dodaje Bartłomiej.

Uczestnicy przyszli między innymi przed dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Opolskiej w Niemodlinie.

Mirosław Leśniewski, pracownik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, zaznacza, że ideą jest przekazanie historii prawdziwej i pozbawionej mitów.

- Materiały są przerażające, jeśli mówi się wprost o wydarzeniach z urzędu bezpieczeństwa, ale i jego ogrodu czy okolicznych miejscowości. To był ogrom nieszczęść i ogrom cierpienia dla ludzi, którym było dane w wirze historii przewinąć się przez ten budynek. Wielu nigdy nie wyszło z tego miejsca.

Danuta Trzaskawska, dyrektor grodkowskiej szkoły, dodaje, że rajd to jedna z dzisiejszych form przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

- Uczniowie pozostali w szkole także podejmują różne projekty. Mamy tematyczny konkurs plastyczny i konkurs na prezentację multimedialną, pt. "Ja tu zginąłem", traktujący o zidentyfikowanych żołnierzach oddziału kapitana Flamego. W części artystycznej jest z kolei karaoke piosenki partyzanckiej.

W szkolnej sali konferencyjnej zaprezentowano film "Ziemia przemówiła".
Artur, Wiktoria i Bartłomiej
Mirosław Leśniewski
Danuta Trzaskawska
Artur, Wiktoria i Bartłomiej, D. Trzaskawska, M. Leśniewski

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 21:10 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch pacjentów z COVID-19 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch zaledwie pacjentów z COVID-19. Obecnie w placówce hospitalizowanych jest sześć… » więcej 2021-08-05, godz. 21:00 Nyska PWSZ będzie szkolić przyszłych urzędników. Uczelnia zwiększa także zakres kształcenia na wydziale jazzu Nyska uczelnia rozszerza zakres swojej działalności. Wraz z nowym rokiem akademickim rozpocznie kształcenie na nowym kierunku, a także uruchomi studia II stopnia… » więcej 2021-08-05, godz. 20:20 IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Na Opolszczyźnie może spaść do 65 litrów wody na m2 Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej… » więcej 2021-08-05, godz. 20:00 Areszt tymczasowy dla podejrzanego o włamanie do Tesco w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna odpowie w warunkach multir… 41-letni Rafał J. podejrzany o włamanie do remontowanego budynku Tesco przy ul. Głubczyckiej w Kędzierzynie-Koźlu trafił na trzy miesiące do tymczasowego… » więcej 2021-08-05, godz. 19:55 Raport dnia: blisko 180 nowych zakażeń w kraju, w tym 3 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono dzisiaj (05.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało o 176 nowych infekcjach… » więcej 2021-08-05, godz. 18:20 Paczkowski Dom Kata musi przejść remont. Miasto szuka też pieniędzy na odbudowę ścieżki widokowej na szczycie dawnych… Paczków szykuje się do remontu Domu Kata. Miasto szuka także pieniędzy na odtworzenie ścieżki widokowej wiodącej po szczycie murów obronnych. » więcej 2021-08-05, godz. 18:15 "Most grozi zapadnięciem, nawet pod ciężarem człowieka". Żelazny most w Ozimku będzie miał nową nawierzchnię Zabytkowy żelazny most wiszący w Ozimku będzie ponownie remontowany. Chodzi o wymianę jego 'nawierzchni', czyli drewnianej dyliny. Takie zalecenie wydał po… » więcej 2021-08-05, godz. 17:10 Brali kredyty na swoich klientów? Po 10 latach śledztwa w sądzie ruszył proces pięciu oskarżonych Po 10 latach śledztwa ruszył proces pięciu osób oskarżonych o kradzież tożsamości i wyłudzenia kredytów, o których klienci nie mieli pojęcia. Według… » więcej 2021-08-05, godz. 17:00 Mieszkańcy Domecka zaniepokojeni mężczyzną, który w nocy pojawia się na posesjach. Chcą zgłosić sprawę polic… Nieproszony gość na prywatnych posesjach, a tym samym nocne szczekanie psów, które alarmują swoich domowników. Tak w skrócie wyglądała ubiegła noc w… » więcej 2021-08-05, godz. 15:20 Opolszczyzna na drodze pielgrzymów różnych diecezji. "Człowiek po pielgrzymce nie wraca do domu taki sam" Rozpoczął się sierpień, a wraz z nim sezon pielgrzymek na Jasną Górę. Przez Opolszczyznę przechodzą obecnie reprezentanci aż trzech diecezji: legnickiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »