Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-01, 22:22 Autor: Daniel Klimczak

Stary Grodków uczcił pamięć o żołnierzach wyklętych. "Naród, który nie pamięta o swoich bohaterach, nie jest narodem"

Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na polanie śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Poczty sztandarowe, kombatanci, politycy, a także rodziny żołnierzy wyklętych i mieszkańcy Opolszczyzny upamiętnili wczoraj (01.03) pomordowanych w 1946 roku pod Starym Grodkowem podkomendnych mjr. Henryka Flamego.
Podczas uroczystości przed pomnikiem na Polanie Śmierci podkreślano między innymi znaczenie, jakie ma dla społeczeństwa przywrócenie pamięci o partyzantach podziemia antykomunistycznego.

- Naród, który nie pamięta o swoich bohaterach, nie jest narodem. Musimy pamiętać o nich, bo oni walczyli o naszą Polskę - apelował Michał Niedzielski, przewodniczący Społecznego Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Grodkowa im. "Bartka".

- Tutaj codziennie ktoś jest. Tutaj palą się znicze, tutaj są sprzątane zwiędłe kwiaty. My to żołnierzom niezłomnym jesteśmy winni, bo to rzeczywiście byli młodzi chłopcy, którzy poświęcili życie, walczyli w tej straceńczej walce - zauważa wójt Skoroszyc, Barbara Dybczak.

- Odpowiedzialność, zadośćuczynienie, to są odpowiednie słowa do historii, którą chcemy opowiedzieć. Musimy wytłumaczyć, przede wszystkim starszym pokoleniom, dlaczego żołnierze walczyli po 1945 roku. Myślę, że w końcu nam się uda zrealizować to zadanie. Będzie to moment, kiedy zadośćuczynimy tym żołnierzom, których podwójny sposób zamordowano, również w wymiarze duchowym i tutaj musimy ich nazywać po imieniu. To jest proces na lata - wskazuje dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Dodajmy, że za ofiary komunistycznego reżimu modlono się także podczas niedzielnej mszy świętej w miejscowym kościele.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2020-07-11, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 3-krotnie więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń na Opolszczyźnie Ponad trzykrotnie więcej wyzdrowień niż nowych przypadków COVID-19 odnotowano ostatniej doby na terenie naszego regionu. Jak informują służby wojewody, na Opolszczyźnie… » więcej 2020-07-11, godz. 21:30 W Turawie koszono... jezioro Jak się okazuje, można skosić nie tylko trawnik, ale również jezioro. Za pomocą specjalistycznego sprzętu oczyszczono dno Średniego Jeziora w Turawie. » więcej 2020-07-11, godz. 19:45 Organizacje "Śniadanie z nadzieją" oraz "Zupa w Opolu" poszukują wolontariuszy. Zostać nim może każdy Wolontariusze 'Śniadania z Nadzieją' oraz 'Zupy w Opolu' poszukują nowych chętnych, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc bezdomnym i ubogim. Nawet w trakcie… » więcej 2020-07-11, godz. 19:34 W Kędzierzynie-Koźlu oddano hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W weekend trwają tam Dni Kultury Kresowej Msza święta, marsz pamięci oraz apel przed Tablicą Upamiętnienia, a po nich konferencja naukowa. W Kędzierzynie-Koźlu zostały uczczone ofiary Zbrodni Wołyńskiej… » więcej 2020-07-11, godz. 19:20 Auta z przysmakami z różnych zakątków świata zaparkowały w Opolu. Przed NCPP pojawiło się kilkanaście foodtrucków Burgery, pizze, tortille, czy słodkie specjały z różnych zakątków świata od dziś (11.07) czekają na odwiedzających opolską Pasiekę. » więcej 2020-07-11, godz. 19:00 Plaga komarów w Opolu. Mieszkańcy skarżą się, że wieczorami nie da się wyjść z domu Letni koszmar powrócił. Komary znów atakują i kłują. Opolski ratusz przygotowuje się do odkomarzania miasta. Ma ono jednak odbyć się dopiero pod koniec miesiąca… » więcej 2020-07-11, godz. 18:15 Ruch wahadłowy na DK 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze krajowej 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po tym, jak samochód osobowy wypadł z trasy i wjechał do rowu. Na miejscu pracują służby ratownicze… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 W Nysie powstała pierwsza społeczna łączka kwietna. Pomysłodawczyni chce zainspirować w ten sposób samorząd do tworzenia… W centrum Nysy powstała pierwsza łączka kwietna. Rozwiązanie to ma pomóc pszczołom zbierającym nektar, a także przyczynić się do lepszego gromadzenia wody przez… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wszystko dla bezpieczeństwa. W Gogolinie staną nowe lampy przy kolejnych przejściach dla pieszych Dziesięć lamp ledowych zostanie ustawionych w centrum Gogolina przy przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku samorząd rozpoczął realizację tego zadania, montując… » więcej 2020-07-11, godz. 14:35 Kolejne sprzęty dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Z pieniędzy unijnych doposażono cztery oddziały Do szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu dotarła kolejna część sprzętów zamówionych jeszcze przed pandemią. Doposażone zostały cztery oddziały. Zakupy sfinansowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »