Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-03-03, 13:47 Autor: Mariusz Chałupnik

Uczniowie szkoły rolniczej w Głubczycach poznawali historię Henryka Flamego ps. Bartek. To dzięki specjalnej projekcji filmowej

Projekcja filmu "Lawina" w Głubczycach [fot. organizator]
Projekcja filmu "Lawina" w Głubczycach [fot. organizator]
Projekcja filmu "Lawina" w Głubczycach [fot. organizator]
Projekcja filmu "Lawina" w Głubczycach [fot. organizator]
To była ważna i niestandardowa lekcja historii. Uczniowie głubczyckiego „Rolniczaka” obejrzeli wspólnie film „Lawina”. Ukazana jest w nim historia Henryka Flamego, ps. Bartek oraz dowodzonego przez niego oddziału.
Projekcja odbyła się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i została zorganizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

- Film był bardzo ciekawy i wzruszający - mówi Martyna, uczennica. - Opowiadał ciekawą historię, którą mogliśmy zobaczyć w praktyce, a nie tylko na lekcji.

- To całkiem coś innego niż na lekcji historii - przekonuje Wojciech, uczeń. - Mogliśmy doświadczyć tego. Wspomnienia tych ludzi, rodzin, osób, które brały w tym udział. Całkiem inne przeżycia, niż jak nauczyciel o tym opowiada.

Z kolei Justyna Zielińska, nauczycielka historii dodaje, że takie wydarzenia pozwalają młodym osobom lepiej zrozumieć to co wydarzyło się w przeszłości.

- Myślę, że bardziej to do nich teraz będzie przemawiało - mówi Zielińska. - Plus do tego wypowiedzi autorytetów, które w tym filmie były, jak również naocznych świadków. To jest bardzo cenna informacja. Szczególnie, że świadków tej prawdziwej historii jest już naprawdę niewielu. Coraz więcej od nas odchodzi.

Żołnierze z oddziału „Bartka” zginęli w 1946 roku podczas akcji „Lawina”, którą przeprowadzili wspólnymi siłami funkcjonariusze UB oraz NKWD. Sam Henryk Flame został zamordowany 1 grudnia 1947 roku w Zabrzegu.
Martyna i Wojciech
Justyna Zielińska

Kultura i rozrywka

2020-07-08, godz. 11:30 Na wakacyjne "wodowanie" zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu Zajęcia w plenerze poprowadzą: Natalia Krawczyk, która jest pływaczką i artystką oraz Gaja Karolczak, która od wielu lat promuje czytelnictwo. » więcej 2020-07-07, godz. 22:08 "Dyplomy 2020" można oglądać w GSW w Opolu W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu otwarto wystawę 'Dyplomy 2020'. Swoje dokonania prezentuje 27 dyplomantów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2020-07-07, godz. 11:07 Autorskie spotkanie w WBP o czasach PRL Pierwsze w czasach pandemii koronawirusa spotkanie autorskie z publicznością organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Gościem będzie warszawski dziennikarz… » więcej 2020-07-07, godz. 07:30 Grupy rekonstrukcyjne i bractwa z kilku krajów chcą przyjechać na Międzynarodowy Turniej Rycerski do Byczyny Dużym zainteresowaniem cieszy się planowany na drugi weekend września Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach obok Byczyny. » więcej 2020-07-06, godz. 13:00 "Wpadnij w bibliosieć". Spotkania online z youtuberkami organizuje MBP w Opolu Anna Bartłomiejczyk i Marta Gajewska to absolwentki dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim, które prowadzą jeden z najprężniej rozwijających… » więcej 2020-07-06, godz. 11:15 Konkurs na najlepszy rap organizuje Nyski Dom Kultury Nyski Dom Kultury poszukuje młodych, utalentowanych twórców, którzy chętnie rozwijają swoje muzyczne pasje. Trwa wakacyjny konkurs na najlepszy rap. Zainteresowani… » więcej 2020-07-05, godz. 11:58 "Ekowakacje" w MBP w Kędzierzynie-Koźlu zaprzyjaźnią z przyrodą i zachęcą do proekologicznych postaw Zajęcia edukacyjno-plastyczne i warsztaty literackie z makulaturą, bioróżnorodnością i recyklingiem w tle. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-04, godz. 17:00 Dla dużych i małych. W Komprachcicach nauczą, jak zrobić profesjonalne latawce Nieco o nich zapomnieliśmy i coraz rzadziej pojawiają się na naszym niebie, ale będzie można te braki nadrobić. Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcice organizuje… » więcej 2020-07-04, godz. 12:00 Są jeszcze wolne miejsca na zajęcia w Muzealnej Akademii Odkrywców organizowanej przez Muzeum Ziemi Kozielskiej Archeologiczne zagadki czy zgłębianie wiedzy o twierdzach i zamkach to tylko niektóre z atrakcji, jakie Muzeum Ziemi Kozielskiej przygotowało w czasie wakacji… » więcej 2020-07-03, godz. 15:15 Kino Bajka w Kluczborku rusza z seansami plenerowymi. Sobotni wieczór z komedią romantyczną, ale w rygorze sanitarnym Rusza kino plenerowe w Kluczborku. Jutro (04.07) wieczorem Kino Bajka pokaże komedię romantyczną 'Rozumiemy się bez słów' na przebudowanym terenie po byłej fabryce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »