Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-04, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

"Z chemią za pan brat". Młodzi opolanie rywalizowali w konkursie chemicznym

Opolski konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros]
Opolski konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros]
Opolski konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros]
Opolski konkurs "Z chemią za pan brat" [fot. Katarzyna Doros]
Pasję do wybuchowych eksperymentów łączą z miłością do obliczania masy i stężeń roztworów. Choć większość uczniów klas VII i VIII z Opola nie myśli o zostaniu drugą Marią Skłodowską-Curie, to dziś potwierdziła, że jest "Z chemią za pan brat". Podczas I miejskiego konkursu organizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 w Opolu ponad 30 najlepszych uczniów mierzyło się z trudnymi zadaniami matematyczno-chemicznymi.
- Ja chcę w przyszłości być lekarzem, więc chemia jest mi potrzebna jako przedmioty na przyszłość - mówi Julia Wojdyło z PSP nr 1 w Opolu.

- Chemia się kojarzy z eksperymentami, ale to nie tylko to, bo to także część wiedzy matematycznej. Np. jeśli postanowimy, że mamy jakąś dietę, warto wiedzieć z czego się coś składa. Tablica Mendelejewa to są absolutne podstawy, ale bez niej nie da się zrozumieć chemii - dodaje Wojciech Wójtowicz z PSP nr 11 w Opolu.

- Mnie bardziej interesują eksperymenty, w których można coś wywnioskować, ale obliczenia też mi nie przeszkadzają. To jest takie hobby dodatkowe - mówi Paweł.

- Po długiej przerwie chemia wróciła do szkół podstawowych. Jest spora grupa uczniów, która się bardzo interesuje chemią. Ten konkurs ma wyłowić pierwsze talenty - mówi Violetta Malska, dyrektor PSP nr 14 w Opolu. - Widzimy to również po kołach zainteresowań o tym profilu. Konkurs "Z chemią za pan brat", to jest taki nasz debiut, pierwsza edycja. Zgłosiło się siedem opolskich szkół, łącznie z gospodarzami.

- Uczniowie są uzbrojeni w kalkulatory, ponieważ sprawdzamy tutaj znajomość obliczeń chemicznych, również sprawność matematyczną. Część zadań jest powiązana z praktycznym wykorzystaniem chemii, chociażby jak rozcieńczyć roztwór octu do wykonania danej potrawy - dodaje Iwona Gmoch-Buczek, nauczyciel chemii w PSP nr 14 w Opolu.

Konkurs "Z chemią za pan brat" zwieńczył pokaz eksperymentów w wykonaniu pracowników wydziału chemii Uniwersytetu Opolskiego.

Radio Opole patronowało medialnie temu wydarzeniu.
uczniowie
Violetta Malska, Iwona Gmoch-Buczek

Wiadomości z regionu

2020-05-25, godz. 21:15 Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż… » więcej 2020-05-25, godz. 19:15 Opolszczyzna składa hołd zmarłemu 72 lata temu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu 72 lata temu, strzałem w tył głowy, zamordowany został rotmistrz Witold Pilecki. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem… » więcej 2020-05-25, godz. 19:03 Wyłączone dzwonki, dezynfekcja i zajęcia w mniejszych grupach. Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mogą od dziś (25.05) uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki. Najpierw jednak każdy musi… » więcej 2020-05-25, godz. 19:00 Raport dnia: 5 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzono w naszym regionie. Nie ma ofiar śmiertelnych. Jest… Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 256 osób. Zmarły 45 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u 599 osób. Ponadto… » więcej 2020-05-25, godz. 18:30 W opolskich urzędach wznowiono bezpośrednią obsługę klientów Mierzenie temperatury ciała, dezynfekcja rąk i wpisanie się na listę - tak teraz wygląda obsługa petentów w większości urzędów na Opolszczyźnie. Bezpośrednią obsługę… » więcej 2020-05-25, godz. 18:00 Zderzenie w Opolu. Jedna osoba została ranna Do zderzenia auta osobowego z busem doszło po godzinie 16, w okolicach kąpieliska Bolko w Opolu. W zdarzeniu uczestniczyły 4 osoby, jedna została ranna. Możliwe… » więcej 2020-05-25, godz. 17:30 Wprowadzili na rynek 72 kilogramy narkotyków. Nowe ustalenia prudnickiej prokuratury ws. zorganizowanej grupy przestęp… Są nowe ustalenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała narkotykami w Prudniku oraz okolicach. Podejrzany o kierowanie tą… » więcej 2020-05-25, godz. 17:00 ŚDS w Ganie znów przyjmuje niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne. Zmiany w regulaminie Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie (gmina Praszka) wznowił dziś (25.05) działalność, zgodnie z epidemicznymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. » więcej 2020-05-25, godz. 16:15 60 procent firm zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej poddało się koronawirusowi - Około 60 procent członków Izby Rzemieślniczej w Opolu zawiesiła działalność - mówi Tadeusz Staruch, prezes zarządu izby, który podkreśla, że sytuacja wywołana… » więcej 2020-05-25, godz. 15:45 Stracił panowanie nad autem i wylądował w rowie Do zdarzenia drogowego z udziałem auta osobowego doszło po godzinie 14.00 w Opolu, przy ul. Wrocławskiej. Ze wstępnych ustaleń służb wynika, że kierujący osobowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »