Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-11, 17:16 Autor: Mariusz Chałupnik

Pierwsze takie miejsce na Opolszczyźnie. W DPS w Prószkowie została otwarta "Sala doświadczania świata"

Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
W tym pomieszczeniu dominuje biel i cisza. Są tam tylko światłowody, pufy, wodne kolumny i wygodne - również wypełnione wodą – łóżko. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej otwarto "Salę doświadczania świata". Będzie ona wykorzystywana w terapii osób z niepełnosprawnościami umysłowymi i fizycznymi.
Do pierwszych zajęć opiekunowie wybrali osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- To pozwoli naszym podopiecznym uczyć się podejmować samodzielne decyzje - informuje Anna Byczkowska, kierownik zespołu terapeutów. - Tutaj ma nie być ograniczeń. Oni sami mają decydować, co ich interesuje. To jest bardzo wyciszające, bardzo relaksujące pomieszczenie. Reakcje są bardzo rożne - od entuzjazmu po nawet próbę ucieczki. To kwestia nowego miejsca, innej atmosfery - tłumaczy.

A takich osób z niepełnosprawnościami w prószkowskiej placówce jest około 30. To 20 proc. wszystkich mieszkańców DPS-u.

- Dzięki tej sali rozszerzamy ofertę terapeutyczną - zaznacza Katarzyna Ścipień, zastępca dyrektora DPS w Prószkowie. - To głównie dla tych mieszkańców, dla tych podopiecznych, którzy nie korzystają z innych form terapii. Żeby zrozumieli swoje emocje, samych siebie, a przez to potrafili nawiązywać relacje z innymi ludźmi.

Pacjenci będą poddawani terapii metodą Snoezelen. Opiera się ona na sensoryczności człowieka i jego reakcjach na różne bodźce.

- Dlatego też ta sala jest biała, ponieważ daje możliwości nad kontrolą bodźców - mówi Paula Bagińska, specjalistka Snoezelen i projektantka sali. - Metoda ta zawiera w sobie dwa istotne elementy. To jest relaksacja w warunkach jak najbardziej odpowiadających osobom, które korzystają z tej sali, a dzięki temu, że się relaksujemy i funkcjonujemy w warunkach, którym jesteśmy w stanie sprostać, to jesteśmy w stanie otworzyć się na drugą osobę, wejść z nią w kontakt i podejmować aktywność.
 
Powstanie sali kosztowało 60 tysięcy złotych. Inwestycję w całości sfinansowało starostwo opolskie, które jest organem prowadzącym ośrodek. Dodajmy, że sala doświadczania świata w DPS w Prószkowie jest jedyną certyfikowaną w naszym województwie i jedną z dziesięciu w kraju.
Anna Byczkowska
Katarzyna Ścipień
Paula Bagińska

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 23:30 Prudnik: pożar pustostanu. W środku - kilkanaście opon. Brak osób poszkodowanych, trwa dogaszanie [AKTUALIZACJA] Trwa dogaszanie pożaru w Prudniku. Doszło do niego na niezamieszkałej posesji przy ul. Nyskiej. W stodole zapaliły się składowane tam opony. Straż pożarna otrzymała… » więcej 2020-02-27, godz. 21:30 Mężczyzna objęty kwarantanną domową. Wrócił z regionu, gdzie pojawił się koronawirus Mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty dwutygodniową kwarantanną domową. Mężczyzna wrócił do Polski z delegacji. Był w rejonie, w którym… » więcej 2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej 2020-02-27, godz. 18:15 Za tydzień w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie 'Pomagaj z nami - bądźmy bohaterami' - tak brzmi tegoroczne motto Wielkiego Ślizgania na lodowisku Toropol. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje… » więcej 2020-02-27, godz. 17:45 Czy będzie remont linii kolejowej z Opola do Tarnowskich Gór? Radni przyjęli stosowny apel Apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej między Opolem a Tarnowskimi Górami oraz przywrócenia na niej ruchu przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Opola. » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Kierowcy zatrzymani za przekroczony czas pracy. Jeden z nich jechał na karcie swojego szefa Używał karty kierowcy należącej do szefa przedsiębiorstwa. Inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w… » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne warsztaty dla niepełnosprawnych? Kolejki do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu są tak duże, że władze powiatu myślą o stworzeniu kolejnej placówki, w której terapeuci mogą zapewnić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »