Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-11, 17:16 Autor: Mariusz Chałupnik

Pierwsze takie miejsce na Opolszczyźnie. W DPS w Prószkowie została otwarta "Sala doświadczania świata"

Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS [fot. Mariusz Chałupnik]
W tym pomieszczeniu dominuje biel i cisza. Są tam tylko światłowody, pufy, wodne kolumny i wygodne - również wypełnione wodą – łóżko. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej otwarto "Salę doświadczania świata". Będzie ona wykorzystywana w terapii osób z niepełnosprawnościami umysłowymi i fizycznymi.
Do pierwszych zajęć opiekunowie wybrali osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- To pozwoli naszym podopiecznym uczyć się podejmować samodzielne decyzje - informuje Anna Byczkowska, kierownik zespołu terapeutów. - Tutaj ma nie być ograniczeń. Oni sami mają decydować, co ich interesuje. To jest bardzo wyciszające, bardzo relaksujące pomieszczenie. Reakcje są bardzo rożne - od entuzjazmu po nawet próbę ucieczki. To kwestia nowego miejsca, innej atmosfery - tłumaczy.

A takich osób z niepełnosprawnościami w prószkowskiej placówce jest około 30. To 20 proc. wszystkich mieszkańców DPS-u.

- Dzięki tej sali rozszerzamy ofertę terapeutyczną - zaznacza Katarzyna Ścipień, zastępca dyrektora DPS w Prószkowie. - To głównie dla tych mieszkańców, dla tych podopiecznych, którzy nie korzystają z innych form terapii. Żeby zrozumieli swoje emocje, samych siebie, a przez to potrafili nawiązywać relacje z innymi ludźmi.

Pacjenci będą poddawani terapii metodą Snoezelen. Opiera się ona na sensoryczności człowieka i jego reakcjach na różne bodźce.

- Dlatego też ta sala jest biała, ponieważ daje możliwości nad kontrolą bodźców - mówi Paula Bagińska, specjalistka Snoezelen i projektantka sali. - Metoda ta zawiera w sobie dwa istotne elementy. To jest relaksacja w warunkach jak najbardziej odpowiadających osobom, które korzystają z tej sali, a dzięki temu, że się relaksujemy i funkcjonujemy w warunkach, którym jesteśmy w stanie sprostać, to jesteśmy w stanie otworzyć się na drugą osobę, wejść z nią w kontakt i podejmować aktywność.
 
Powstanie sali kosztowało 60 tysięcy złotych. Inwestycję w całości sfinansowało starostwo opolskie, które jest organem prowadzącym ośrodek. Dodajmy, że sala doświadczania świata w DPS w Prószkowie jest jedyną certyfikowaną w naszym województwie i jedną z dziesięciu w kraju.
Anna Byczkowska
Katarzyna Ścipień
Paula Bagińska

Wiadomości z regionu

2020-10-25, godz. 09:00 "Jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne." W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu powstaje Centrum Badań i I… - Choroby cywilizacyjne wynikają ze zmiany przyzwyczajeń, trybu życia czy nawyków żywieniowych - mówi prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału kardiologii… » więcej 2020-10-25, godz. 08:15 Od wtorku (27.10) PCZ w Kluczborku dołącza do placówek leczących wyłącznie chorych na COVID-19 W Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku od wtorku (27.10), zgodnie z decyzją wojewody opolskiego, wszystkie łóżka przeznaczone będą dla zakażonych ko… » więcej 2020-10-25, godz. 07:30 W czasie pandemii koronawirusa oszuści wymyślają kolejne metody wyłudzania pieniędzy. Policja apeluje o rozwagę i… Opolska policja przestrzega przed oszustami, którzy cały czas są aktywni i bez względu na pandemię koronawirusa próbują wyłudzać pieniądze od seniorów… » więcej 2020-10-24, godz. 21:30 Przechodzimy na czas zimowy. Można spać dłużej, ale trzeba będzie zmienić rytm dnia. Co sądzą opolanie? Tej nocy cofamy zegarki o godzinę. O godzinie 3.00 trzeba przestawić wskazówki zegara na godz. 2.00. Zamieniamy czas letni na zimowy. » więcej 2020-10-24, godz. 21:00 Raport dnia. 11 zgonów i 558 infekcji w regionie. W Polsce znów ponad 13,5 tysiąca zarażeń i śmierć 179 osób 11 zgonów, 558 nowych zarażeń koronawirusem i 163 powroty do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13… » więcej 2020-10-24, godz. 19:20 Zakażenia koronawirusem w dwóch opolskich przedszkolach O dwóch placówkach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem informuje rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. » więcej 2020-10-24, godz. 18:15 Mieszkańcy Rożnowa pamiętają o poległych na I i II wojnie światowej. Odsłonięto pomnik w starym parku Pomnik na cześć poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej zbudowali mieszkańcy Rożnowa w gminie Wołczyn. » więcej 2020-10-24, godz. 17:23 Przekleństwa na elewacji biura poselskiego Violetty Porowskiej. "Jestem oburzona, bo to zwykłe chuligaństwo" [AKTUA… Wulgarne hasła ktoś namalował sprayem na ścianie przed biurem poselskim Violetty Porowskiej (PiS) w Opolu. » więcej 2020-10-24, godz. 17:22 "Wymazy" tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Zmiany w punkcie testowym w Kędzierzynie-Koźlu Rejestrację wyłącznie telefoniczną wprowadza w poniedziałek (26.10) punkt testowy na obecność koronawirusa przy szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-10-24, godz. 16:30 Jak przygotować dom przed sezonem grzewczym? Przede wszystkim zadzwonić po kominiarza i kupić czujniki Warto odpowiednio przygotować dom jednorodzinny na początku sezonu grzewczego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***