Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-28, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Spór wokół kompostowni odpadów w Przedmościu obok Praszki. Mieszkańcy mówią o bombie ekologicznej

Przedmość [fot. Witold Wośtak]
Przedmość [fot. Witold Wośtak]
Przedmość [fot. Witold Wośtak]
Przedmość [fot. Witold Wośtak]
Przedmość [fot. Witold Wośtak]
Przedmość [fot. Witold Wośtak]
Mieszkańcy Przedmościa (gmina Praszka) nie chcą kompostowni odpadów we wsi. Inwestycja jest już jednak realizowana.
Spółka Synergia Południe z Katowic ma niezbędne pozwolenia, a projekt zakłada, że maksymalna wydajność kompostowni to 9 tysięcy ton na rok. Jak zapewnia inwestor, to niewiele.

Burmistrz Jarosław Tkaczyński mówi, że prawo zobowiązało go do wydania zgody na kompostownię. - Ona nie będzie zagrażać ani środowisku, ani mieszkańcom i jestem o to spokojny - dodaje.

- Będą wyłącznie odpady komunalne z oczyszczalni, czyli nie ma mowy o odpadach przemysłowych. Poza tym te odpady muszą spełniać z góry określone parametry. One nie będą pochodzić jedynie z praszkowskiej oczyszczalni ścieków, bo również z innych oczyszczalni. Inwestor zapewnił, że nie będzie tam odpadów zwierzęcych, czy materiałów mogących skutkować rozprzestrzenianiem się zarazków, czy szczurów.

W minioną sobotę (25.01) zorganizowano zebranie wiejskie przy udziale burmistrza i przedstawicieli inwestora.

- Mieszkańcy pojawili się tłumnie. Są bardzo zaniepokojeni i nie przekonały ich argumenty drugiej strony - zaznacza Sławomir Trawiński, radny z Przedmościa.

- Inwestorzy przekonywali, że wszystko jest na nowych zasadach, że będzie ładnie i pięknie. Jak zapewniali, nie będzie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego. Ani nie zobaczymy dodatkowych owadów, szkodników, nie poczujemy też odoru. Te informacje nie przekonały mieszkańców. Przedstawiciele firmy zaproponowali, aby wytypować delegację, która zobaczy już istniejącą kompostownię, jednak nikt z obecnych w sali nie podjął takiej decyzji.

Zapytaliśmy mieszkańców, dlaczego są tak przeciwni kompostowni.

Jeden z argumentów to fakt, że nieczystości będą przywożone z województwa śląskiego, a nie tylko z okolic Praszki. Po drugie mieszkańcy są pewni, że we wsi będzie śmierdzieć. Jeden z mężczyzn przekonuje, że kompostownia będzie mała jedynie na początku, bo pewna jest jej rozbudowa w przyszłości. Dariusz Młynarczyk przypomina, że do tej pory składowano już odpady komunalne, co bardzo zaniedbano. - Przepisy mówią, że jednego dnia wszystko ma być rozwożone, a drugie zaorane, ale nie pilnowano tego.

Kompostownia będzie gotowa mniej więcej za pół roku, a więcej o tym temacie powiemy w jutrzejszym (29.01) magazynie Reporterskie tu i teraz.
Jarosław Tkaczyński
Sławomir Trawiński
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2020-04-07, godz. 11:00 Kurierzy społeczni pomagają niesamodzielnym mieszkańcom regionu w funkcjonowaniu w czasie epidemii - Trafiają do nas nowe osoby, które potrzebują pomocy - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki… » więcej 2020-04-07, godz. 10:56 Garaż pełen narkotyków. Opolscy policjanci zatrzymali 26-letniego "handlarza" Opolscy policjanci zatrzymali pod zarzutem posiadania znacznej ilości narkotyków 26-latka. Funkcjonariusze do sprawy zabezpieczyli ponad 4,5 kilograma marihuany… » więcej 2020-04-07, godz. 10:19 MZ: nie ma nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało po godzinie 10.00 o 119 nowych przypadkach zakażenia. Wśród nich nie ma mieszkańców naszego regionu. » więcej 2020-04-07, godz. 09:30 Przebadano personel szpitala w Nysie pod kątem koronawirusa. Wszyscy są zdrowi Personel nyskiego szpitala jest zdrowy. Jak poinformował dyrektor lecznicy Norbert Krajczy na profilu społecznościowym, dziś (07.04) otrzymał wyniki badań 76 pracowników… » więcej 2020-04-07, godz. 09:00 Jeśli nie sukienki, to może maseczki? Zakłady krawieckie nie poddają się i zmieniają profil usług Przedsiębiorcy biorą sprawy w swoje ręce. W sytuacji spadku zamówień z powodu pandemii koronawirusa, wiele małych firm musiało podjąć decyzję o zawieszeniu, a… » więcej 2020-04-07, godz. 07:30 Budżet Opola w ciągu dwóch miesięcy z powodu koronawirusa może stracić 50 mln złotych Od początku marca w związku z pandemią koronawirusa do kasy miejskiej w Opolu nie wpłynęło około 20 milionów złotych z tytułu lokalnych podatków i opłat. To wstępne… » więcej 2020-04-06, godz. 21:30 Akcja "Nie pozwolę ci się zamknąć". Klienci kupują od firm usługi, z których skorzystają po pandemii Pod hasłem 'Nie pozwolę ci się zamknąć' Krajowa Izba Gospodarcza zainicjowała akcję, która ma pomóc firmom usługowym. Kampania jest oparta o działania solidarnościowe… » więcej 2020-04-06, godz. 20:50 Kolejne wsparcie od starostwa opolskiego dla szpitali Maseczki, płyny dezynfekujące i przyłbice. Starostwo opolskie przekazało kolejne wsparcie do szpitali. » więcej 2020-04-06, godz. 20:37 Raport dnia: 87-letnia kobieta drugą ofiarą koronawirusa w regionie. Mamy na Opolszczyźnie 7 nowych potwierdzonych zak… 311 nowych osób zakażonych koronawirusem odnotowano w poniedziałek (06.04) w kraju. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w naszym regionie siedem nowych przypadków… » więcej 2020-04-06, godz. 20:15 Pijany próbował prowadzić samochód w centrum Krapkowic Osobówka jadąca zygzakiem jedną z ulic w Krapkowicach wydała się policjantom bardzo podejrzana. Kierowca samochodu był nietrzeźwy. Za kierowanie pod wpływem odpowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »