Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-04, 15:00 Autor: Magdalena Szybińska

Papierowe recepty odchodzą do lamusa. "E-receptę można otrzymać na trzy sposoby"

Recepta © (fot. sxc.hu)
Recepta © (fot. sxc.hu)
Coraz więcej lekarzy w regionie wystawia e-recepty. NFZ szkoli personel medyczny [fot. Katarzyna Doros]
Coraz więcej lekarzy w regionie wystawia e-recepty. NFZ szkoli personel medyczny [fot. Katarzyna Doros]
Barbara Pawlos [fot. Łukasz Fura]
Barbara Pawlos [fot. Łukasz Fura]
W środę (8 stycznia) papierowe recepty przestaną obowiązywać. Lekarze będą mieli obowiązek wydawać e-recepty, które, jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, "zawsze będziemy mieli pod ręką".
- To będzie duże ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Taka e-recepta będzie się generować w systemie i to od pacjenta będzie zależało, w jaki sposób ją otrzyma. Będzie można ją uzyskać na trzy sposoby - tłumaczy Pawlos. - Albo wydruk informatyczny - kartka papieru przypominająca receptę, z którą idziemy do apteki. Można e-receptę otrzymać sms-em na telefon. Mamy wtedy czterocyfrowy kod i musimy podać numer PESEL. Trzecia forma to plik PDF, który otrzymujemy na adres poczty elektronicznej i wtedy pokazujemy w aptece kod kreskowy do sczytania.

Do tej operacji niezbędne jest posiadanie internetowego konta pacjenta. Zakładamy je przez stronę - pacjent.gov.pl.
Barbara Pawlos 1
Barbara Pawlos 2

Wiadomości z regionu

2020-07-14, godz. 20:00 Międzynarodowa ekipa paleontologów zjechała do Krasiejowa. Trwają coroczne wykopaliska. "Każde znalezisko jest bezcenn… Zęby i obojczyk metopozaura czy szczątki słodkowodnych rekinów sprzed 250 milionów lat, to tylko niektóre ze skamieniałości, jakie udało się do tej pory odnaleźć… » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Kluczborska interna będzie zawieszona w drugiej połowie lipca. Podczas remontu lekarze wezmą urlop Tymczasowo zawieszony zostanie Oddział Wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku od piątku (17.07). » więcej 2020-07-14, godz. 17:27 Uwaga kierowcy! Utrudnienie na drodze z Głuchołaz do Prudnika [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe na drodze krajowej nr 40 z Głuchołaz do Prudnika w pobliżu Charbielina. » więcej 2020-07-14, godz. 16:45 Mobilne łąki przykryją granit na placu Kopernika i opolskim rynku Opole planuje utworzyć na placu Kopernika i rynku mobilne łąki. Aby zazielenić centrum miasta, ratusz planuje zakupić 85 mobilnych donic, w których nasadzone zostaną… » więcej 2020-07-14, godz. 16:00 Kładka nad kanałem Ulgi w Opolu niemal gotowa, ale pojedziemy nią dopiero po wakacjach Kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Krapkowicką z wyspą Bolko w Opolu na ukończeniu. Most pomalowano w barwach biało-niebieskich, na przeprawie kładziona jest… » więcej 2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej 2020-07-14, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: wymieniają sieć ciepłowniczą i jednocześnie remontują drogę Remont ulicy Mościckiego na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z większych miejskich inwestycji realizowanych w tym roku. Po jej zakończeniu, większość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »