Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-16, 12:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

OPOLKA już działa. W stolicy regionu ruszył system elektronicznych biletów autobusowych

OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
Biletomaty w autobusach MZK coraz bliżej. Opole podpisało umowę [fot. Joanna Matlak]
Biletomaty w autobusach MZK coraz bliżej. Opole podpisało umowę [fot. Joanna Matlak]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu wystartowała OPOLKA. Nowy elektroniczny system zastąpi papierowe bilety miesięczne i okresowe. Karta będzie też swoistą portmonetką, którą będzie można płacić za przejazd komunikacją miejską. Nie będzie już możliwości zakupu biletów jednorazowych u kierowców w autobusach. Dostępne są tylko całodniowe. Uruchomione zostały również mobilne i stacjonarne biletomaty, te ostatnie na 11 przystankach.
- Kasowniki w autobusach MZK nadal mają funkcję kasowania biletów papierowych, więc jeśli ktoś taki zakupi, to bez problemu może go wykorzystać. OPOLKĘ może otrzymać każdy i jest ona bezpłatna - mówi Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu opolskiego ratusza. - Mając już OPOLKĘ, będzie można zakupić bilet miesięczny, nie tylko w kasach biletowych, ale w biletomatach stacjonarnych lub przez internet. Bilet kupiony przez internet trzeba sobie wgrać na kartę i wystarczy go przyłożyć do dowolnego kasownika i wcisnąć klawisz aktywacja.

Wniosek o kartę można złożyć przez internetowy Portal Obsługi Pasażera, albo wyrobić w kasie biletowej. Na terenie Opola dostępne są trzy punkty: przy Ozimskiej, Niemodlińskiej i Pużaka.

- Złożyłam wniosek online, więc musiałam się dzisiaj zgłosić do punktu klienta. Na pewno jest to ułatwienie dla kierowców, sprzedaż nie będzie zajmowała tyle czasu. Jest troszkę zamieszania, bo dzisiaj student chciał kupić bilet w autobusie, a kierowca go upomniał. Zredukuje to czas i usprawni wszystko - mówi Natalia, mieszkanka Opola.

Kartę można doładować przez stronę internetową, w biletomatach stacjonarnych, na maksymalną kwotę 200 zł, a w mobilnych na 20 zł. Kwotę trzeba wykorzystać w ciągu dwóch lat.

- Będzie to bardziej praktyczne, bo te bilety były jednak papierowe, a to będzie już takie stałe. Tylko będzie trzeba doładowywać. Na pewno będzie to lepsze - mówi Irena, mieszkanka Opola.

Na obsługę systemu składającego się z biletomatów, tablic informacyjnych dla pasażerów, kart OPOLKA i serwerów miasto przeznaczyło ponad 14 milionów złotych.
Tomasz Zawadzki
Natalia
Irena

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 19:00 Większość uczniów na zdalnym nauczaniu, seniorom zakupy robią pracownicy socjalni. Nowe obostrzenia najbardziej dotknęły… Uczniowie i seniorzy - osoby z tych grup społecznych najbardziej dotknęły nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie całego kraju czerwonej str… » więcej 2020-10-26, godz. 18:29 Ogólnopolski Strajk Kobiet sparaliżował ulice Opola. "Walczymy o prawo do wyboru" Ponad tysiąc mieszkańców Opola, głównie młodych ludzi, wyszło na ulice zamanifestować swój sprzeciw przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Placówki oświatowe w Głubczycach przygotowane na zdalne nauczanie Gmina Głubczyce przygotowana do zmian w szkolnictwie. W związku z przejściem całego kraju do czerwonej strefy epidemicznej od dzisiaj (26.10) obowiązują… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Żołnierze WOT w punktach poboru wymazów w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu. Mają odciążyć personel medyczny Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od dziś (26.10) pomagają w punkcie pobierania wymazów do testów na obecność koronawirusa przy szpitalu powiatowym… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Inwentaryzacja tras rowerowych w regionie. Rusza program "Opolskie na rowery" Spójna sieć, jednakowo oznaczone trasy rowerowe z przystosowaną infrastrukturą. Początkiem do realizacji marzeń miłośników jednośladów ma być program… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 Szpital w Namysłowie odwoła się od decyzji wojewody. Placówka chce znów pracować w normalnym trybie Szpital w Namysłowie zwróci się do wojewody z wnioskiem o zmianę decyzji związanej z leczeniem w placówce chorych na koronawirusa. Powodem jest niewystarczająca… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na dermatologię i neurologię. Koronawirus także w jednej z para… SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na oddziałach dermatologii i neurologii po tym, jak stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem na oddziale… » więcej 2020-10-26, godz. 15:15 Środowiska narodowe chcą bronić kościołów i atakują LGBT. Lewica odpowiada: To świadczy o braku poczucia rzecz… Kilkadziesiąt osób z Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego przez całą niedzielę (25.10) zabezpieczało opolskie kościoły przed potencjalnymi aktami… » więcej 2020-10-26, godz. 14:45 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada blokady miast. Początek godzina 16:00 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty w kraju i na ulicach regionu. Osoby, które nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws… » więcej 2020-10-26, godz. 14:45 "W przestrzeni publicznej nie ma miejsca na manipulacje". Violetta Porowska komentuje wyrok w procesie TVP kontra Witold… 'To jest wyrok, który demaskuje sposób działania Koalicji Obywatelskiej i jej polityków'. Takimi słowami poseł Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***