Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-16, 12:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

OPOLKA już działa. W stolicy regionu ruszył system elektronicznych biletów autobusowych

OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
Biletomaty w autobusach MZK coraz bliżej. Opole podpisało umowę [fot. Joanna Matlak]
Biletomaty w autobusach MZK coraz bliżej. Opole podpisało umowę [fot. Joanna Matlak]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
OPOLKA [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu wystartowała OPOLKA. Nowy elektroniczny system zastąpi papierowe bilety miesięczne i okresowe. Karta będzie też swoistą portmonetką, którą będzie można płacić za przejazd komunikacją miejską. Nie będzie już możliwości zakupu biletów jednorazowych u kierowców w autobusach. Dostępne są tylko całodniowe. Uruchomione zostały również mobilne i stacjonarne biletomaty, te ostatnie na 11 przystankach.
- Kasowniki w autobusach MZK nadal mają funkcję kasowania biletów papierowych, więc jeśli ktoś taki zakupi, to bez problemu może go wykorzystać. OPOLKĘ może otrzymać każdy i jest ona bezpłatna - mówi Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu opolskiego ratusza. - Mając już OPOLKĘ, będzie można zakupić bilet miesięczny, nie tylko w kasach biletowych, ale w biletomatach stacjonarnych lub przez internet. Bilet kupiony przez internet trzeba sobie wgrać na kartę i wystarczy go przyłożyć do dowolnego kasownika i wcisnąć klawisz aktywacja.

Wniosek o kartę można złożyć przez internetowy Portal Obsługi Pasażera, albo wyrobić w kasie biletowej. Na terenie Opola dostępne są trzy punkty: przy Ozimskiej, Niemodlińskiej i Pużaka.

- Złożyłam wniosek online, więc musiałam się dzisiaj zgłosić do punktu klienta. Na pewno jest to ułatwienie dla kierowców, sprzedaż nie będzie zajmowała tyle czasu. Jest troszkę zamieszania, bo dzisiaj student chciał kupić bilet w autobusie, a kierowca go upomniał. Zredukuje to czas i usprawni wszystko - mówi Natalia, mieszkanka Opola.

Kartę można doładować przez stronę internetową, w biletomatach stacjonarnych, na maksymalną kwotę 200 zł, a w mobilnych na 20 zł. Kwotę trzeba wykorzystać w ciągu dwóch lat.

- Będzie to bardziej praktyczne, bo te bilety były jednak papierowe, a to będzie już takie stałe. Tylko będzie trzeba doładowywać. Na pewno będzie to lepsze - mówi Irena, mieszkanka Opola.

Na obsługę systemu składającego się z biletomatów, tablic informacyjnych dla pasażerów, kart OPOLKA i serwerów miasto przeznaczyło ponad 14 milionów złotych.
Tomasz Zawadzki
Natalia
Irena

Wiadomości z regionu

2020-04-04, godz. 13:45 Rusza remont domy kultury w Racławiczkach W Gminnym Ośrodku Kultury w Racławiczkach zawieszono wszelkie zajęcia. Tym razem nie jest to spowodowane epidemią, ale planowanym od dawna gruntownym remontem… » więcej 2020-04-04, godz. 13:00 Twierdził, że to był wypadek, prokurator jest innego zdania. Akt oskarżenia ws. zabójstwa w Kędzierzynie-Koźlu wysłany… Za zabójstwo odpowie przed sądem 56-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Do zbrodni doszło 19 października zeszłego roku. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu… » więcej 2020-04-04, godz. 12:07 Uczniowie z opolskich domów dziecka uczą się zdalnie bez przeszkód Uczniowie, będący wychowankami opolskich domów dziecka bez przeszkód mogą realizować edukację zdalną. W doposażeniu placówek w niezbędny sprzęt pomogły szkoły… » więcej 2020-04-04, godz. 11:54 Na czas epidemii ZUS przedłuża ważność orzeczeń lekarskich. Trzeba jednak złożyć wniosek Przedłużona zostaje ważność orzeczeń lekarskich, których termin upływa w okresie epidemii, oraz 30 dni po jej zakończeniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydłuża… » więcej 2020-04-04, godz. 11:22 Opolscy logistycy przewożą maseczki i kontenery dla służby zdrowia w całym kraju Transport środków ochrony bezpośredniej - maseczek i fartuchów oraz płynów do dezynfekcji do 92 placówek medycznych w południowej Polsce - to jedno z nowych zadań… » więcej 2020-04-04, godz. 09:48 Mieszkańcy rozdzielili prawie 2 miliony złotych z budżetu obywatelskiego Znane są wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy rozdysponowali prawie 2 miliony złotych. Na każdym z 16 osiedli będzie realizowany… » więcej 2020-04-04, godz. 09:30 Policja kontroluje czy działkowcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Zakaz grillowania, wykonać można tylko niezbędne… Ogródki działkowe nie są wpisane w rejestr miejsc, gdzie obowiązuje zakaz przebywania, aby minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, ale opolska policja patroluje… » więcej 2020-04-04, godz. 09:15 4 kwietnia Wojskowa Służba Zdrowia świętuje. W tym roku to "święto w pracy" Zabezpieczanie zagranicznych misji pokojowych, czy ćwiczeń wojskowych w kraju - to główne zadania Wojskowej Służby Zdrowia, która dziś (04.04) obchodzi swoje … » więcej 2020-04-04, godz. 07:41 Groźny pożar budynku mieszkalnego w Suchym Borze pod Opolem Ogień zauważono wczoraj po godzinie 22 na dachu budynku. » więcej 2020-04-03, godz. 22:00 Raport dnia: 12 kolejnych zachorowań na COVID-19 i jeden ozdrowieniec w regionie Dotychczas COVID-19 potwierdzono u 90 mieszkańców Opolszczyzny. Tylko dziś (03.04) stwierdzono 12 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. W tej chwili hospitalizowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »