Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-11, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Jak powiedzieć pacjentowi, że umiera? Jak rozmawiać z rodziną chorego? Warsztaty w urzędzie marszałkowskim

Szkolenie pn. „Trudne rozmowy – warsztaty z komunikowania się z rodziną pacjenta w sytuacji niepowodzenia leczenia” [fot. Witold Wośtak]
Szkolenie pn. „Trudne rozmowy – warsztaty z komunikowania się z rodziną pacjenta w sytuacji niepowodzenia leczenia” [fot. Witold Wośtak]
Próba zrozumienia drugiej strony, niewyłączanie emocji, spokój i miejsce odpowiednie do rozmowy. Komunikowanie się z rodziną pacjenta umierającego było tematem warsztatów zorganizowanych dzisiaj (11.12) w urzędzie marszałkowskim.
Maciej Kosieradzki, chirurg transplantolog, zaznacza, że nie ma złotego środka na prowadzenie tak trudnych rozmów z bliskimi umierającego pacjenta. - Wówczas potrzeba próby zrozumienia drugiej strony, ale też szczerości wobec chorego - zaznacza.

- Czasami słyszę "proszę nie mówić tego tacie, bo on zniesie to bardzo źle". Przecież pacjent i tak tydzień po wyjściu ze szpitala albo jeszcze w szpitalu zorientuje się, że umiera. Rodzina nie będzie umiała tego ukryć, a on natychmiast odczyta wszystko z sygnałów niewerbalnych. Zauważy, że wszyscy obchodzą się z nim jak z jajkiem, że na pewno jest gorzej, niż mu mówią. Co więcej, poczuje się oszukiwany i pozostawiony sam sobie.

Wicemarszałek Roman Kolek dodaje, że to również okazja do równie trudnych rozmów z rodziną pacjenta o przeszczepie narządów po śmierci.

- Chodzi o wsparcie psychologiczne, jak radzić sobie w takich sytuacjach, jak rozmawiać z rodziną pacjenta i jak przekonywać do zgody na pobranie narządów. Trzeba też wsłuchiwać się w sygnały niepokoju od rodziny i wszystko wyjaśniać. Wszyscy przecież doskonale wiemy, że te narządy uratują czyjeś życie, ale punkt widzenia zmienia się, kiedy chodzi o naszych najbliższych. Wsparcie psychologiczne jest ważne, więc dzisiejsze spotkanie ma wielki sens.

Województwo opolskie jest jednym z liderów przeszczepu organów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W ubiegłym roku na Opolszczyźnie doszło do 19 pobrań narządów.
Maciej Kosieradzki
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »