Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-11, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

W przyszłym roku przejedziemy tamą Jeziora Nyskiego? Starostwo zapewnia, że rozmowy są obiecujące

Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Jest szansa, że w przyszłym roku kierowcy będą mogli ponownie przejeżdżać po tamie Jeziora Nyskiego. Władze powiatu zapewniają, że prowadzą rozmowy w tej sprawie.
Temat przejazdu po zaporze powrócił podczas niedawnej sesji rady powiatu. Zarówno obecne, jak i byłe władze starostwa zarzucają sobie nawzajem, że nie były w stanie rozwiązać problemu. Wicestarosta Jacek Chwalenia wskazuje, ze obecny zarząd zrobił w tej kwestii więcej niż poprzednicy.

- 26 stycznia 2017 roku było spotkanie, na którym starostwo zobowiązało się do wykonania dokumentacji dotyczącej zabezpieczenia tego przejazdu, jednak nie było nic z tym zrobione. Myśmy to zrobili, jesteśmy na ukończeniu. Mam nadzieję, że będziemy mieli bardzo dobre informacje w okolicy marca - dodaje.

Poprzednie kierownictwo starostwa odpiera zarzuty tłumacząc, że w poprzedniej kadencji samorząd miał w tej sprawie związane ręce. Były starosta Czesław Biłobran wskazuje, że możliwość przejazdu po tamie zablokował resort obrony.

- Środki, które pozyskaliśmy na budowę, to były środki na poprawę infrastruktury hydrotechnicznej, nie drogowej. Unia blokuje na 5 lat. Nagle, znienacka, wpisano ten obiekt jako infrastrukturę krytyczną. Zmienił się minister, nie ma już pana Macierewicza, dlatego dzisiaj może jest klimat do zmiany w tym zakresie - przekonuje.

Zarówno MON jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zaprzeczają, by ktokolwiek prowadził z nimi rozmowy, wskazując, że decyzja o dopuszczeniu ruchu należy do właściciela obiektu czyli Wód Polskich. Tam z kolei poinformowano nas, że w ubiegłym miesiącu zawarto porozumienie ze starostwem, ale dotyczy ono jedynie uzasadnionych przypadków, a nie regularnych przejazdów.

Władze powiatu zapowiadają, że jeśli dojdzie do przywrócenia ruchu na tamie, będzie on odbywał się wahadłowo. W przypadku niepowodzenia rozmów, część radnych podsuwa pomysł, by przystosować dla samochodów kładkę w okolicach ulicy Wyspiańskiego.
Jacek Chwalenia
Czesław Biłobran

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 20:40 Prudnik: zlikwidują szkoły, bo nie mają uczniów oraz nauczycieli Z zamiarem likwidacji trzech szkół średnich w Prudniku wystąpi tamtejsze starostwo. Nie ucierpią na tym uczniowie oraz nauczyciele. Placówki te od kilkunastu lat… » więcej 2020-01-27, godz. 20:07 "Konsolidacja UO i PMWSZ najbardziej pożądanym rozwiązaniem". Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zachęca do połączenia… - Chcemy ustalić harmonogram działań dojścia do połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu - powiedziała Anna Budzanowska… » więcej 2020-01-27, godz. 20:00 Wiosną będzie zbyt mało wody w przyrodzie. Przyczyny? Brak śniegu, mało deszczu i wysoka temperatura - Wiosenny deficyt wody jest praktycznie pewny - tak ocenia obecną sytuację hydrologiczną dr Mariusz Głowacki z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu… » więcej 2020-01-27, godz. 17:34 Uwaga pacjenci! Opolski NFZ zmienia adres Opolski oddział NFZ - w nowej siedzibie. Fundusz przenosi się z ulicy Głogowskiej w Opolu do biurowca przy ulicy Ozimskiej 72a. Nie oznacza to jednak, że swoich… » więcej 2020-01-27, godz. 17:10 Zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Biegli uznali, że matka Aleksandra J. była poczytalna Miała zabić czwórkę swoich nowo narodzonych dzieci, biegli uznali, że była wtedy poczytalna. Trwa proces Aleksandry J. oskarżonej o zabójstwo noworodków. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-27, godz. 17:05 Przeżył piekło obozu Auschwitz-Birkenau. Grzegorz Tomaszewski uciekł z krematorium i przetrwał eksperymenty doktora Me… W Oświęcimiu trwają centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Biorą w nich udział… » więcej 2020-01-27, godz. 17:03 Opole ponownie będzie miało dwa kąpieliska w sezonie letnim. Będą poszerzone plaże i dodatkowe miejsca grillowe Bolko i Malina, podobnie jak ubiegłym roku, mają pełnić funkcję dwóch kąpielisk w Opolu w sezonie wakacyjnym. Silesia nadal będzie akwenem niedostępnym dla pływających… » więcej 2020-01-27, godz. 16:45 Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie. Czy Opolanie powinni być zaniepokojeni? Koronawirus zabił w Chinach 80 osób, a liczba zakażonych rośnie. Czy w sytuacji otwartego ruchu turystycznego między Polską a Chinami i wymiany studentów nam również… » więcej 2020-01-27, godz. 16:15 Nyski PKS otrzymał 7 nowych autobusów. Pojazdy znacząco odmłodzą flotę przewoźnika 7 nowych autobusów o napędzie spalinowym zasiliło dziś (27.01) flotę nyskiego PKS-u. Już za kilka dni będzie można je zobaczyć na drogach powiatu. » więcej 2020-01-27, godz. 15:56 W Opolu powstało biuro poselskie wiceministra Marcina Ociepy. "To będzie sztab do realizacji zobowiązań wyborczych" Poseł Marcin Ociepa, który do sejmu dostał się ostatniego miejsca na liście PiS i został sekretarzem stanu w resorcie MON, otworzył swoje pierwsze biuro poselskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »