Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-11, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

W przyszłym roku przejedziemy tamą Jeziora Nyskiego? Starostwo zapewnia, że rozmowy są obiecujące

Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Jest szansa, że w przyszłym roku kierowcy będą mogli ponownie przejeżdżać po tamie Jeziora Nyskiego. Władze powiatu zapewniają, że prowadzą rozmowy w tej sprawie.
Temat przejazdu po zaporze powrócił podczas niedawnej sesji rady powiatu. Zarówno obecne, jak i byłe władze starostwa zarzucają sobie nawzajem, że nie były w stanie rozwiązać problemu. Wicestarosta Jacek Chwalenia wskazuje, ze obecny zarząd zrobił w tej kwestii więcej niż poprzednicy.

- 26 stycznia 2017 roku było spotkanie, na którym starostwo zobowiązało się do wykonania dokumentacji dotyczącej zabezpieczenia tego przejazdu, jednak nie było nic z tym zrobione. Myśmy to zrobili, jesteśmy na ukończeniu. Mam nadzieję, że będziemy mieli bardzo dobre informacje w okolicy marca - dodaje.

Poprzednie kierownictwo starostwa odpiera zarzuty tłumacząc, że w poprzedniej kadencji samorząd miał w tej sprawie związane ręce. Były starosta Czesław Biłobran wskazuje, że możliwość przejazdu po tamie zablokował resort obrony.

- Środki, które pozyskaliśmy na budowę, to były środki na poprawę infrastruktury hydrotechnicznej, nie drogowej. Unia blokuje na 5 lat. Nagle, znienacka, wpisano ten obiekt jako infrastrukturę krytyczną. Zmienił się minister, nie ma już pana Macierewicza, dlatego dzisiaj może jest klimat do zmiany w tym zakresie - przekonuje.

Zarówno MON jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zaprzeczają, by ktokolwiek prowadził z nimi rozmowy, wskazując, że decyzja o dopuszczeniu ruchu należy do właściciela obiektu czyli Wód Polskich. Tam z kolei poinformowano nas, że w ubiegłym miesiącu zawarto porozumienie ze starostwem, ale dotyczy ono jedynie uzasadnionych przypadków, a nie regularnych przejazdów.

Władze powiatu zapowiadają, że jeśli dojdzie do przywrócenia ruchu na tamie, będzie on odbywał się wahadłowo. W przypadku niepowodzenia rozmów, część radnych podsuwa pomysł, by przystosować dla samochodów kładkę w okolicach ulicy Wyspiańskiego.
Jacek Chwalenia
Czesław Biłobran

Wiadomości z regionu

2021-01-16, godz. 18:08 Jazda na quadach zakończyła się wypadkiem. Jeden z kierowców nie zauważył zasypanego śniegiem rowu Nieszczęśliwy finał jazdy na quadach w gminie Łubniany. Kierowca jednej z maszyn wywrócił się i trafił do szpitala. » więcej 2021-01-16, godz. 18:00 Góry Opawskie czekają na amatorów narciarstwa biegowego. "To tani i łatwy do nauki sport, który można uprawiać także… Ostatnie opady śniegu i utrzymujące się ujemne temperatury sprzyjają uprawianiu narciarstwa biegowego. Na potrzeby amatorów tej dyscypliny uruchomiono ratrak… » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Nyscy WOPR-owcy chcą rozbudować swoją siedzibę. Obok stanicy ma powstać hangar dla sprzętu Ratownicy wodni z Nysy chcą rozbudować swoją siedzibę. Przy stanicy nad Jeziorem Nyskim ma pojawić się hangar magazynowy dla sprzętu. » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Dzięki pomocy covidowej budują łącznik między szkołą a salą sportową Budowlańcy wykorzystują to, że w szkołach na razie nie ma zbyt dużego ruchu i przeprowadzają remonty, które normalnie byłyby zaplanowane na okres wakacji… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 "Trzeba zdobywać odporność, ciepło jest". Kilkunastu śmiałków wystartowało w kędzierzyńskim "Biegu z gołym … W prawdziwie zimowej scenerii, przy kilkustopniowym mrozie odbyła się w samo południe w Kędzierzynie-Koźlu pierwsza edycja 'Biegu z gołym torsem'. Mężczyźni… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 Kluczborski magistrat zebrał informacje o planowanych imprezach. Wydane kalendarium będzie aktualizowane Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok wydała gmina Kluczbork. Informacja jest publikowana co roku i nie zmieniła tego pandemia koronawirusa. » więcej 2021-01-16, godz. 14:00 Gmina Ujazd chce mieć swoją aplikację Aplikacja ma służyć mieszkańcom, ułatwić im kontakt z urzędem, ale także zachęcić turystów do odwiedzin wielu ciekawych miejsc, które gmina Ujazd ma… » więcej 2021-01-16, godz. 13:45 Minister Michał Dworczyk: musieliśmy zmienić plany ws. szczepień przeciw COVID-19 Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tysięcy dawek szczepionki, które miały być w przyszłym… » więcej 2021-01-16, godz. 13:20 Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wrócili do pracy w DPS-ach i ZOL-ach. Nie tylko remontują, także przygotowują… Po przewie świąteczno-noworocznej żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wrócili do pracy domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych… » więcej 2021-01-16, godz. 13:02 Dwa samochody zderzyły się na DW 416 w Kietlicach. Możliwe utrudnienia Do zderzenia dwóch osobówek doszło na wojewódzkiej trasie nr 416 w Kietlicach, między Klisinem a Głubczycami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »