Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-03, 06:50 Autor: Daniel Klimczak

Nyscy seniorzy dowiedzieli się, o czym należy pamiętać podczas zakupów

Nyscy seniorzy dowiedzieli się, o czym nalezy pamietać podczas zakupów [fot. Daniel Klimczak]
Nyscy seniorzy dowiedzieli się, o czym nalezy pamietać podczas zakupów [fot. Daniel Klimczak]
Seniorzy z Nysy przekonali się, że zakupy dokonywane pod wpływem chwili nie zawsze są właściwym rozwiązaniem. Podczas spotkania w ramach sesji rady seniorów, mogli usłyszeć o pułapkach czyhających podczas prezentacji garnków, pościeli czy innych elementów wyposażenia domu.
- Chcemy uwrażliwić starsze osoby, by zakupy były dokonywane rozmyślnie - mówi powiatowy rzecznik konsumentów w Nysie Daniel Zimoch. Jak dodaje, seniorzy z powiatu nyskiego wciąż licznie odwiedzają różnego rodzaju prezentacje, co nierzadko kończy się problemami.

- Uczestnicząc w tych pokazach niekoniecznie nabywają rzeczy, które im są teraz potrzebne. Z reguły jest tak, że kupują pościel, czy też jakieś naczynia, które kosztują kilka tysięcy złotych. Nie posiadają przy sobie gotówki, w związku z tym zaciągają zobowiązania kredytowe - wyjaśnia.

W czasie tego typu pokazów sprzedawcy często stosują zaawansowane techniki manipulacyjne, które potrafią uśpić czujność wielu osób.

- Mam znajomą, która uwielbia to, chodzi i nabiera się. Później do mnie dzwoni i mówi "słuchaj no, nabrałam się". Mówię jej "przecież nie jesteś głupia, bo jesteś nauczycielką na emeryturze, fajna kobieta, i czemu ty się nabierasz?" Wtedy odpowiada "no, nie chciałam, ale wiesz, dostałam to i to" i później to gdzieś tam składa, bo to jej się nie przydaje - mówi Irena Kłakowicz, wiceprzewodnicząca nyskiego oddziału Związku Emerytów i Rencistów.

Seniorzy usłyszeli też, jak odróżnić prawdziwe okazje od prób oszustwa, na co zwracać uwagę podczas brania pożyczek, a także co robić, gdy już doszło do zakupu niepotrzebnego produktu. Mogli zapoznać się z zasadami reklamacji i rękojmi.
Daniel Zimoch
Irena Kłakowicz

Wiadomości z regionu

2019-12-08, godz. 09:53 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-07, godz. 21:00 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 Olesno rozbłyśnie dzisiaj charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 14:07 Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA] Już nie 'zapomniana' a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:27 Mikołajki dla czworonogów. Dzisiaj w Zdzieszowicach festyn charytatywny na rzecz zwierząt Karma dla porzuconych zwierząt, pieniądze na ich leczenie, a także smycze, czy obroże będą zbierane podczas dzisiejszego (07.12) Mikołajkowego Festynu Charytatywnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:00 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »