Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-19, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Pierwszy smak egzaminu dojrzałości już za nimi. Język polski na rozpoczęcie próbnych matur z Operonem

Próbna matura z języka polskiego [fot. Witold Wośtak]
Próbna matura z języka polskiego [fot. Witold Wośtak]
Próbną maturę z języka polskiego pisali dziś (19.11) uczniowie wielu szkół na Opolszczyźnie i w całym kraju. Próbne matury z wydawnictwem Operon nie są obowiązkowe - decyzja o ich przeprowadzeniu należy do szkół.
Do egzaminu przystąpili między innymi uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Przyszli abiturienci doceniają fakt, że mogą doświadczyć warunków i atmosfery towarzyszącej egzaminom dojrzałości. Zapytaliśmy o stres i najtrudniejsze zagadnienia.

- Nie miałam dużo stresu. Egzamin nie był szczególnie trudny, więc myślę, że poszło mi dobrze.

- Największą trudność sprawiają lektury, bo wszyscy wiedzą, że niewiele osób czyta te książki obowiązkowe. Przed majową maturą z języka polskiego najważniejsze jest rzetelne powtórzenie wszystkich lektur licealnych.

- Na pewno uwagę zwróciła "Lalka". W jednym zadaniu trzeba było podać, jak postaci z tej książki zachowałyby się współcześnie oraz jak to wyglądało w oryginale książki.

Dorota Wołyniec, wicedyrektor szkoły i nauczycielka języka polskiego, dodaje po rozmowie z uczniami, że nieco trudności sprawiła rozprawka.

- Temat zachęcał do sięgnięcia po motyw powrotu do domu z niewoli czy wygnania, a jeszcze nie przerabialiśmy literatury współczesnej - zaznacza. - Część pierwsza, czyli czytanie ze zrozumieniem, odwoływała się do znajomości lektur obowiązkowych - chodziło tutaj o "Lalkę". Oby osoby, które ją przeczytały, wiedziały, że to lektura z gwiazdką. Mając tę wiedzę, powinny poradzić sobie. Trzeba było także napisać streszczenie tekstu, który ostatnio jest sprawdzany praktycznie na każdej maturze. Trzymam kciuki za uczniów, bo to również jest dość trudna umiejętność.

Jutro (20.11) uczniowie zmierzą się z matematyką, w czwartek z językiem obcym, a na koniec tygodnia napiszą egzamin z przedmiotu dodatkowego.
Maturzyści
Dorota Wołyniec

Wiadomości z regionu

2020-02-25, godz. 07:00 Początek końca Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu? Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu może być zlikwidowany. Szkoła od kilku lat boryka się z problemem małej liczby uczniów, a koszty utrzymania placówki… » więcej 2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »