Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-14, 17:21 Autor: Mariusz Chałupnik

Opole z lepszym wynikiem niż Wrocław. Niestety... chodzi o smog

Konferencja prasowa Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Tegoroczny limit dni z maksymalnym stężeniem PM10 w powietrzu został już w Opolu przekroczony o pięć dni - informują przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego. Choć dopiero rozpoczyna się okres grzewczy, to w stolicy województwa normy były łamane od stycznia 40-krotnie i nie jest to najgorszy wynik w regionie.
Opole wyprzedzają jeszcze Zdzieszowice z 48 dniami i Kędzierzyn-Koźle, gdzie stężenie pyłu było wyższe niż założone 46 razy.

- Dla porównania we Wrocławiu do takiej sytuacji doszło 20 razy, czyli dwukrotnie mniej, niż w Opolu - zaznacza Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego. - Nie wierzyliśmy w te dane i trzykrotnie je sprawdzaliśmy. To jest przepaść. W krytycznych miesiącach, czyli w kwietniu, to w Opolu 6 dni z przekroczeniem, we Wrocławiu 1. We wrześniu w Opolu 2, a we Wrocławiu 0 i październik - Opole 8, Wrocław 2.

Przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego zwrócili się do prezydenta Opola o podjęcie rezolucji, która zdopingowałaby władze centralne do ogłoszenia wyjątkowego stanu klimatycznego w kraju.

- Takie rezolucje podjęły już Warszawa, Łódź i Krakowa - tłumaczy Krystyna Słodczyk. - To uznanie kwestii ekologicznych za priorytet. Nadanie odpowiedniej rangi problemom ekologicznym. Taka rezolucja nie pociąga za sobą skutków wykonalności, to jednak ma ona znaczenie edukacyjne i informacyjne dla obywateli.

Rzecznik prezydenta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak nie wyklucza, że władze miasta zdecydują się na taki krok. Szczególnie, że inicjatywy mające skutkować poprawą powietrza, były przez radę miasta i prezydenta popierane w przeszłości.

- W kwietniu ubiegłego roku Rada Miasta Opola podjęła uchwałę w sprawie stanowiska dotyczącego przywrócenia przez NFOŚiGW programu "Kafka" i w sprawie rozszerzenia programu "Stop Smog" - mówi Oborska-Marciniak. - Poza tym Opole jest członkiem samorządowej koalicji na rzecz neutralności klimatycznej. Nie wykluczamy, że również w przyszłości będziemy inicjować podobne rezolucje.

Opolski Alarm Smogowy na budynku urzędu marszałkowskiego przy ul. Piastowskiej w Opolu wywiesił pierwszą "maskę dla miasta". Jak zapowiadają ekolodzy, dzięki temu jak szybko będzie zmieniał jej się kolor, zobaczymy, że stan powietrza w Opolu jest zły. Kolejne takie maski mają pojawić się niebawem także na Pasiece, w Grudzicach i Chmielowicach.
Janusz Piotrowski
Krystyna Słodczyk
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2019-12-05, godz. 15:15 Dokonali kilkunastu włamań i rozboju. Szef grupy skazany na 15 lat więzienia Przyjeżdżali w trójkę z Wrocławia, żeby włamywać się do domów na Opolszczyźnie. Mieli kominiarki i byli dobrze przygotowani. Dzisiaj (05.12) opolski sad okręgowy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Uczniowie opolskich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie wiedzy o policji. Było 40 pytań testowych 90 uczniów z 45 szkół podstawowych całego województwa wzięło udział w konkursie wiedzy o policji. 40 pytań zamkniętych dotyczyło między innymi zasad naboru, historii… » więcej 2019-12-05, godz. 14:45 Tomasz Kunecki spotkał się z opolskimi uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Trzeci raz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 26 w Opolu zorganizowała Dzień Niepełnosprawnych. Uczniowie spotkali się z Tomaszem Kuneckim, kierowcą rajdowym, który… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Kędzierzyn-Koźle: 3 oszustki splądrowały mieszkanie 78-latki Poprosiły o szklankę wody, w zamian splądrowały mieszkanie i okradły 78-latkę. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (4.12) w Kędzierzynie-Koźlu na Osiedlu Piastów… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej. Dwie osoby lekko ranne Dwie osoby, w tym 3-letnie dziecko zostały niegroźnie ranne w wyniku wybuchu butli z gazem, do którego doszło w jednym z domów w miejscowości Sucha pod Strzelcami… » więcej 2019-12-05, godz. 13:15 Karetki będą stały w kolejce przed SOR-em. Lekarze z USK w Opolu nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów Zmiany na oddziale ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Karetki z pacjentami muszą czekać przed kliniką do momentu, aż lekarze skończą przyjmować… » więcej 2019-12-05, godz. 13:07 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej w powiecie strzeleckim Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 12.00. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, najprawdopodobniej nikomu nic się nie… » więcej 2019-12-05, godz. 12:30 Zmiany personalne we władzach gminy Krapkowice Zmiany personalne w urzędzie gminy Krapkowice i jednej z podległych spółek. Fotel stracił prezes spółki zarządzającej basenem, zastąpi go pierwszy zastępca burmistrza… » więcej 2019-12-05, godz. 12:15 Krapkowice: chciał nastraszyć recepcjonistkę, więc zgłosił napad, którego nie było 62-latek postawił na nogi wszystkich policjantów z Krapkowic. Zgłosił napad, którego nie było, bo… chciał przestraszyć pracownicę hotelu. Czym kobieta mu się naraziła… » więcej 2019-12-05, godz. 11:30 Opole zajęło 10 miejsce w rankingu „Najlepsze miasta dla seniorów 2019”. "Codziennie z tych placówek korzysta blisko 900… - Myślę, że powinniśmy znaleźć się w rankingu zdecydowanie wyżej - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »