Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-08, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Ważny dzień dla gminy Olesno. Samorząd ma sztandar, a w mieście nasadzono papieski Dąb Niepodległości

Sylwester Lewicki i Grzegorz Kimla wkopują Dąb Niepodległości [fot. Witold Wośtak]
Sylwester Lewicki i Grzegorz Kimla wkopują Dąb Niepodległości [fot. Witold Wośtak]
Sztandar gminy Olesno [fot. Witold Wośtak]
Sztandar gminy Olesno [fot. Witold Wośtak]
Gmina Olesno ma od dzisiaj (08.11) sztandar i Dąb Niepodległości poświęcony przez papieża Franciszka.
Na awersie sztandaru jest godło państwowe, a na rewersie herb Olesna i rok 2018, symbolizujący setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Drzewiec jest zakończony Różą Olesna.

Krzysztof Latocha, sekretarz Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru gminy Olesno, podkreśla, że to wyjątkowy symbol i znak rozpoznawczy.

- W ubiegłym roku prowadziliśmy uzgodnienia z komisją heraldyczną i uzyskaliśmy pozytywną opinię ministra spraw wewnętrznych i administracji. Od 1992 roku każdy samorząd, który chce ustanowić symbol, ma obowiązek uzgodnić szczegóły z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dąb Niepodległości został posadzony na wyremontowanej promenadzie.

- Leśnicy wpiszą się w obchody niepodległościowe dzięki temu, na czym znają się najlepiej - zaznacza Grzegorz Kimla, Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno, który wkopał drzewo do ziemi wspólnie z burmistrzem.

- Ze względu na fakt, że to drzewo jest nasze, naturalne, służy nam jako podstawowy gatunek lasotwórczy i wzrasta bardzo długo, mamy nadzieję, że będziemy cieszyć się nim równie długo. Niech on wzrasta tu za sto, dwieście i trzysta lat. Proszę sobie wyobrazić, że przy obchodach 200. rocznicy odzyskania niepodległości ten dąb będzie jeszcze młodzieniaszkiem.

Burmistrz Sylwester Lewicki ocenia, że to bardzo ważny moment dla wszystkich mieszkańców gminy.

- Szczególnie, jeśli długo oczekuje się i pracuje na coś, później bardzo cieszy szczęśliwa finalizacja przedsięwzięcia. Bardzo cieszymy się, że w przededniu wielkiego święta dla całej Polski możemy upamiętnić dwa ważne, wręcz historyczne, elementy dla naszego miasta.

Oleski Dąb Niepodległości to jedno ze stu drzew, które papież Franciszek poświęcił z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Krzysztof Latocha
Grzegorz Kimla
Sylwester Lewicki

Wiadomości z regionu

2020-11-27, godz. 14:40 Bez prawa jazdy, ale z narkotykami staranował radiowóz. Mieszkaniec Prudnika uciekał przed policją, a eskapadę zakończył… Domniemany diler narkotykowy z obawy przed schwytaniem staranował radiowóz, po czym podróż zakończył w rowie. Do tego zdarzenia doszło we wtorek (24.11)… » więcej 2020-11-27, godz. 14:10 116. Szpital Wojskowy w Opolu będzie mieć więcej łóżek dla pacjentów z koronawirusem Do 50 wzrośnie liczba łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem w 116. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Opolu. » więcej 2020-11-27, godz. 13:15 Posłanka Lewicy interweniuje w sprawie niepełnosprawnego osadzonego. Ma on być traktowany w "nieludzki sposób" w grodkowskim… Czy niepełnosprawny osadzony w grodkowskim więzieniu jest traktowany w nieludzki sposób? Takie pytanie zadaje posłanka Lewicy Marcelina Zawisza, która podjęła… » więcej 2020-11-27, godz. 13:05 Drzewo przewróciło się na mężczyznę w Korfantowie. Jego stan jest bardzo ciężki Drzewo przygniotło mężczyznę podczas wycinki w Korfantowie. Około 12:00 zgłoszenie o wypadku dotarło do Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. » więcej 2020-11-27, godz. 12:30 Trwa świąteczna zbiórka żywności. W tym roku pomóc można także on-line 'Święta godne, a nie głodne' - to hasło tegorocznej świątecznej zbiórki żywności. W tym roku ze względu na pandemię w sklepach nie spotkamy wolontariuszy… » więcej 2020-11-27, godz. 12:15 Raport MZ: ponad 17 tysięcy nowych przypadków COVID-19. W kraju zmarło 579 osób, na Opolszczyźnie - 19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 536 na Opolszczyźnie. Minionej doby w kraju zmarło 579 osób… » więcej 2020-11-27, godz. 11:30 Alert dotyczący jakości powietrza na granicy Opola i gminy Chrząstowice Wzrosły wartości pyłu zawieszonego PM 10. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu poinformowało o ryzyku wystąpienia tzw. przekroczenia poziomu… » więcej 2020-11-27, godz. 09:16 Opole: awaria wodociągu usunięta. Woda może mieć jeszcze zmieniony kolor, ale jest zdatna do picia Za wczorajszą (27.11) awarię wody w stolicy regionu odpowiada prywatna firma. Podczas prac związanych z budową zbiornika została uszkodzona jedna głównych… » więcej 2020-11-27, godz. 09:15 W Murowie rezygnują z remontu starego urzędu gminy i dworca PKP. W zamian powstanie nowy obiekt magistratu Zamiast dwóch remontów, jeden budynek powstanie od podstaw. W Murowie będzie nowy urząd gminy. » więcej 2020-11-27, godz. 08:45 Mieszkańcy regionu otrzymają kolejne "koperty życia". "Koperta może nas uratować" Urząd marszałkowski przygotował 20 tysięcy tzw. kopert życia. Trafią one do potrzebujących osób w naszym regionie. Koperta to tak naprawdę formularz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***