Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-08, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Ważny dzień dla gminy Olesno. Samorząd ma sztandar, a w mieście nasadzono papieski Dąb Niepodległości

Sylwester Lewicki i Grzegorz Kimla wkopują Dąb Niepodległości [fot. Witold Wośtak]
Sylwester Lewicki i Grzegorz Kimla wkopują Dąb Niepodległości [fot. Witold Wośtak]
Sztandar gminy Olesno [fot. Witold Wośtak]
Sztandar gminy Olesno [fot. Witold Wośtak]
Gmina Olesno ma od dzisiaj (08.11) sztandar i Dąb Niepodległości poświęcony przez papieża Franciszka.
Na awersie sztandaru jest godło państwowe, a na rewersie herb Olesna i rok 2018, symbolizujący setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Drzewiec jest zakończony Różą Olesna.

Krzysztof Latocha, sekretarz Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru gminy Olesno, podkreśla, że to wyjątkowy symbol i znak rozpoznawczy.

- W ubiegłym roku prowadziliśmy uzgodnienia z komisją heraldyczną i uzyskaliśmy pozytywną opinię ministra spraw wewnętrznych i administracji. Od 1992 roku każdy samorząd, który chce ustanowić symbol, ma obowiązek uzgodnić szczegóły z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dąb Niepodległości został posadzony na wyremontowanej promenadzie.

- Leśnicy wpiszą się w obchody niepodległościowe dzięki temu, na czym znają się najlepiej - zaznacza Grzegorz Kimla, Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno, który wkopał drzewo do ziemi wspólnie z burmistrzem.

- Ze względu na fakt, że to drzewo jest nasze, naturalne, służy nam jako podstawowy gatunek lasotwórczy i wzrasta bardzo długo, mamy nadzieję, że będziemy cieszyć się nim równie długo. Niech on wzrasta tu za sto, dwieście i trzysta lat. Proszę sobie wyobrazić, że przy obchodach 200. rocznicy odzyskania niepodległości ten dąb będzie jeszcze młodzieniaszkiem.

Burmistrz Sylwester Lewicki ocenia, że to bardzo ważny moment dla wszystkich mieszkańców gminy.

- Szczególnie, jeśli długo oczekuje się i pracuje na coś, później bardzo cieszy szczęśliwa finalizacja przedsięwzięcia. Bardzo cieszymy się, że w przededniu wielkiego święta dla całej Polski możemy upamiętnić dwa ważne, wręcz historyczne, elementy dla naszego miasta.

Oleski Dąb Niepodległości to jedno ze stu drzew, które papież Franciszek poświęcił z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Krzysztof Latocha
Grzegorz Kimla
Sylwester Lewicki

Wiadomości z regionu

2019-11-13, godz. 17:47 DK 46 zablokowana po wypadku Uwaga na utrudnienia na drodze krajowej nr 46. Między Wrzoskami a Dąbrową w okolicach rozjazdu na Brzeg i Nysę doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów … » więcej 2019-11-13, godz. 17:04 Jedni owoce, inni sześć łyżeczek cukru. Opolscy studenci mogli się przebadać pod kątem cukrzycy Jest jedną z chorób cywilizacyjnych, a liczba zachorowań na nią na całym świecie rośnie w lawinowym tempie. Cukrzyca, to jedna z najniebezpieczniejszych chorób… » więcej 2019-11-13, godz. 16:30 PIP o wypadku uczniów w Brzegu: Doszło do wybuchu gazu, są wątpliwości czy chłopcy pracowali we właściwym zakładzie Wybuch ulatniającego się gazu był przyczyną wypadku, do którego doszło wczoraj (12.11) na terenie jednego z warsztatów samochodowych w Brzegu. Tak wynika ze wstępnych… » więcej 2019-11-13, godz. 15:45 Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [ZDJĘCIA] Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace badawcze w starej mogile powstańczej na zboczu Góry św. Anny. Zarośnięte miejsce było od dawna zapomniane… » więcej 2019-11-13, godz. 15:30 Zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. Mieszkańcy plotkowali, że oskarżona przekazywała dzieci do adopcji - Mówiło się o tym, że dzieci rodziła w szpitalu, a później przekazywała je do adopcji - twierdzi jedna z byłych mieszkanek Ciecierzyna, która zeznawała ws. zabójstwa… » więcej 2019-11-13, godz. 15:15 Oleska w Opolu będzie przejezdna, ale... nie do końca Będzie przejezdna, jednak w części - ślepa. Od piątku (15.11) zmieni się organizacja ruchu na ul. Oleskiej w Opolu. Zakończy się oficjalnie remont ulicy od strony… » więcej 2019-11-13, godz. 14:45 W Kędzierzynie-Koźlu sadzą drzewa wysokie na 6 metrów Tych sadzonek nie można nazwać małymi - mają od 6 do 8 metrów wysokości. Te największe, dostępne w szkółkach drzewa, sadzone są właśnie wzdłuż wyremontowanej niedawno… » więcej 2019-11-13, godz. 14:15 Mieszkańcy Czarnowąs w czwartek i piątek będą mieli zimne kaloryfery Jutro (14.11) od godziny 8 do 15 nastąpi przerwa w dostawie ciepła do odbiorców w Opolu-Czarnowąsach, mieszkań przy ulicach: Zamoyskiego, Jaśminowej, Dolnej, Nowe… » więcej 2019-11-13, godz. 13:00 Policja poszukuje Tomasza Cielebana. Mężczyzna nie stawił się do zakładu karnego Opolska policja poszukuje na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Okręgowy w Katowicach Tomasza Cielebana. 47-latek został skazany na karę więzienia za… » więcej 2019-11-13, godz. 12:30 Bartosz Maziarz z UO komentuje posiedzenia sejmu i senatu: "Senat nie jest we władaniu opozycji" - Pierwsze posiedzenie sejmu i senatu - bez zaskoczeń. Mieliśmy chleb i igrzyska, działo się - powiedział w 'Poglądach i osądach' dr Bartosz Maziarz, politolog… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »