Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-23, 15:00 Autor: Katarzyna Doros

Uczniowie PSP nr 2 w Opolu poszli na wybory. Nad głosowaniem na przewodniczącego szkoły czuwała komisja i mąż zaufania

Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wybory w PSP nr 2 w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Była prawdziwa - zaplombowana - urna wyborcza, czteroosobowa komisja, mąż zaufania i kabiny do głosowania. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu wzięli udział w wyborach do samorządu uczniowskiego, na wzór zasad obowiązujących w wyborach powszechnych.
Komisji wyborczej wyjątkowo przewodniczył Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

- Na prawdziwych wyborach każdy musi przynieść swój dowód, dlatego my wzięliśmy nasze legitymacje - mówi Oliwia Nowacka z klasy 5e.

- Jeżeli chce się coś zmienić, to lepiej zagłosować, bo ten głos ma wielką siłę - dodaje Igor Sowiński z 6a.

Zdaniem Niny Janowskiej podczas głosowania nikt nie może podglądać, bo każdy ma swój głos.

- Mi się podoba, że taki mały papierek wkłada się do takiego plastikowego czegoś, a później ten głos jest ważny - mówi Antonina Walotek.

- Takie wydarzenie pokazuje nam, jak to wygląda naprawdę i przygotowuje nas do głosowania w przyszłości - dodaje Ula, uczennica ósmej klasy.

- W wyborach biorą udział uczniowie od klas IV do VIII. Chcemy, uświadomić im jak duże znaczenie ma udział w głosowaniu - mówi Rafał Tkacz. - Jest przezroczysta urna, która faktycznie służyła przy wyborach parlamentarnych. Uczniowie dostali karty do głosowania i zakreślają ten znak "X". Miejmy nadzieję, że gdzieś to zostanie faktycznie zakorzenione i w tych prawdziwych wyborach, w kolejnych latach, ta frekwencja będzie wyższa nie tylko przez ich udział, ale np. poprzez zachętę ich rodziców do udziału w głosowaniu.

Przed wyborami kandydaci na przewodniczącego szkoły mogli prezentować swoje pomysły na plakatach. W dniu głosowania podobnie jak w prawdziwych wyborach wszystkich obowiązywała również cisza wyborcza.

Wybory we współpracy z delegaturą biura wyborczego zorganizowano w szkole po raz trzeci.
Wybory w PSP nr 2 w Opolu
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 12:15 Zamiast zgłosić się do więzienia, kontynuował kradzieże. Recydywista zatrzymany przez nyskich policjantów Wyrok na koncie nie powstrzymał 56-latka z Nysy od kontynuowania przestępczej działalności. Sprawca włamań i kradzieży wpadł w ręce nyskich policjantów. » więcej 2020-04-01, godz. 12:12 Jedna osoba skierowana na kwarantannę domową? Do izolacji muszą dołączyć wszyscy współlokatorzy Weszły w życie nowe zasady kwarantanny domowej w związku z koronawirusem. Od dzisiaj (01.04) izolacja dotyczy nie tylko osoby, która powróciła z zagranicy lub… » więcej 2020-04-01, godz. 10:50 140 podopiecznych opolskiej Caritas dostanie wsparcie w ramach akcji "Pomoc dla Seniora" - Wsparcie osób starszych, samotnych jest w takich warunkach bardzo potrzebne - nie miał wątpliwości w rozmowie 'W cztery oczy' dyrektor opolskiej Caritas ks… » więcej 2020-04-01, godz. 10:48 WiK Opole: odczyty wodomierzy zdalne, szacunkowe lub elektronicznie Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu przypomina, że w związku z epidemią koronawirusa, pracownicy nie prowadzą odczytów wodomierzy w terenie. » więcej 2020-04-01, godz. 10:15 Układanie kwietnych dywanów niematerialnym dziedzictwem kulturowym Polski Tradycja układania kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała została wpisana przez ministerstwo kultury na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego… » więcej 2020-04-01, godz. 09:00 Pomogą w zrobieniu zakupów, czy wyrzuceniu śmieci. "Pomoc sąsiedzka. Wspieramy się" - akcja radnych dzielnicy Stare Miasto… Proponują pomoc w zrobieniu zakupów, czy wyniesieniu śmieci. W ramach akcji 'Pomoc Sąsiedzka. Wspieramy się' radni dzielnicy Stare Miasto w Opolu kontaktują się… » więcej 2020-04-01, godz. 08:00 Seniorzy i osoby potrzebujące z Opola otrzymają maseczki ochronne Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu rozpoczyna rozdawanie 15 tysięcy maseczek jednorazowego użytku. Trafią one głównie do seniorów i osób potrzebujących. » więcej 2020-04-01, godz. 08:00 Remont ronda koło Nogowczyc nie wymaga dodatkowych ograniczeń w ruchu. Drogowcy nie zamkną zjazdu z A4 Trwa budowa ronda na drodze krajowej 88 koło Nogowczyc. Skrzyżowanie to powstaje tuż obok zjazdu z autostrady A4 i będzie nowym wjazdem na strefę gospodarczą gminy… » więcej 2020-04-01, godz. 07:34 Potrącenie rowerzystki w Reńskiej Wsi. Kobieta miała dużo szczęścia Do zdarzenia doszło w Reńskiej Wsi. Rowerzystka wpadła pod samochód ciężarowy. Z obrażeniami trafiła do szpitala. » więcej 2020-04-01, godz. 07:00 Opole: parki miejskie i miejsca rekreacji zamknięte. Będą kontrole policji i straży miejskiej Wyspa Bolko i Park Nadodrzański w Opolu zamknięte. W związku z ogłoszonym wczoraj (31.03) przez premiera ograniczeniem dostępu do parków, bulwarów, skwerów i plaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »