Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Wyjątkowym wydarzeniem religijnym i artystycznym będą sobotnie obchody upamiętniające Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Uroczystości kościelne, koncert Piotra Rubika oraz video mapping to główne wydarzenia kulminacji projektu „Soli Deo – Kardynał Stefan Wyszyński”. Celem tego przedsięwzięcia jest przypomnienie nauczania Prymasa Tysiąclecia oraz uczczenie 65. rocznicy jego uwięzienia w Prudniku-Lesie. Sobotnie (12.10) obchody rozpoczną się w Prudniku o godzinie 11. Wystartuje wówczas Rodzinny Bieg Prymasowski, który ma kilkunastoletnią tradycję.
- Wraz z wyborem patrona naszej szkoły stanęliśmy przed zadaniem przybliżenia tej wielkiej postaci młodym ludziom - mówi Ludmiła Lisowska, radna Prudnika i była wieloletnia dyrektorka tamtejszego gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Młodzież potrzebuje konkretów, takich form działania, które poprzez zabawę, sport przybliżą ich do wartości. Od 2004 roku organizowaliśmy Rodzinne Biegi Prymasowskie, na które uczniowie zapraszali swoich bliskich. Same biegi odbywały się zawsze do klasztoru ojców Franciszkanów, gdzie uwięziony był Wyszyński. Tam też odbywało się ślubowanie. Przyjeżdżało dużo szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W ramach sobotnich, rocznicowych obchodów w Prudniku-Lesie o godzinie 16 rozpocznie się msza święta w intencji kardynała Wyszyńskiego. Przewodniczył jej będzie ks. biskup Jan Kopiec. Następnie pod prymasowskim pomnikiem przed klasztorem Franciszkanów złożone zostaną wiązanki kwiatów. Na godzinę 18 zaplanowano okolicznościowy koncert Piotra Rubika z solistami, chórem i orkiestrą. O 20:00 na fasadzie klasztoru zaprezentowany zostanie video mapping, film ukazujący spuściznę Prymasa Tysiąclecia.

Głównymi organizatorami tych wydarzeń są: poseł PiS Katarzyna Czochara, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Moszczanka. Obchody patronatem medialnym objęło Radio Opole.
Ludmiła Lisowska

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 22:13 Saturn i Jowisz na opolskim niebie widziane z 12 piętra "Niechcica" Wypatrywali Saturna i Jowisza przez wielki teleskop znajdujący się na XII piętrze Domu Studenta „Niechcic”. W Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Opolsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Strażacy spod Grodkowa dostaną do dyspozycji defibrylatory. W zakupie pomogą rząd i gmina 7 jednostek ochotniczej straży pożarnej w gminie Grodków wzbogaci się o defibrylatory. Dzięki pomocy ze strony rządu oraz gminy, sprzęt ratujący życie jeszcze ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:30 Przedszkolaki z Opola poszerzały swoją wiedzę o ekologii Jakie siły działają gdy jedziemy na rowerze, czy w jaki sposób można uzyskać energię z wiatru. O tym wszystkim mogły dowiedzieć się opolskie przedszkolaki na ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:15 W czasie remontu odkryto studnię z czasów twierdzy Koźle. Będzie atrakcją turystyczną Podczas prac przy przebudowie przystani Szkwał, na wyspie na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu, natrafiono na starą studnię. Prawdopodobnie pochodzi z czasów koziels ... » więcej 2019-10-23, godz. 18:00 Zadał jeden cios nożem i zabił Nawet dożywocie grozi 54-latkowi z Kędzierzyna-Koźla, który w sobotę (19.10) wieczorem dźgnął nożem swojego znajomego. Mężczyzna zmarł na skutek gwałtownego k ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:30 Nowe struktury i nowy szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu Paweł Kampa został nowym szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu. Stanie on na czele nowej struktury partii, którą zatwierdziła Rada Wojewódzka. Chodzi o ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:14 Stypendia i nagrody naukowe Marszałka Województwa Opolskiego rozdane. "Swoimi dokonaniami pokazują, że w naszym małym ... W Filharmonii Opolskiej odbyło się Regionalne Święto Edukacji, podczas którego uhonorowano nauczycieli, uczniów, studentów oraz doktorantów. » więcej 2019-10-23, godz. 16:34 Naczyniówka na razie nie wróci do Nysy. NFZ unieważnił konkurs, bo szpital nie spełniał wymogów Chirurgia naczyniowa nie wróci w tym roku do Nysy. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia unieważnił konkurs na prowadzenie oddziału. » więcej 2019-10-23, godz. 16:33 Pacjenci z Namysłowa muszą szukać pomocy w Brzegu lub Wołczynie. Apteka, która miała dziś (23.10) pełnić dyżur, został ... Namysłów ma problem z nocnymi dyżurami aptek. Pacjenci, którzy dziś (23.10) będą potrzebowali pomocy farmaceuty, po leki będą musieli udać się do Brzegu lub W ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:00 Wcisnął 87-latce bezwartościową paczkę i wyłudził od niej 300 zł Oszuści tym razem działają nie „na wnuczka” czy „na policjanta”, bo coraz więcej seniorów jest świadomych zagrożenia. Policja apeluje o czujność i prosi o prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »