Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-08, 10:30 Autor: Maria Klusik

Szansa dla "Aleksandrówki". Na uruchomienie sanatorium potrzeba 5 milionów złotych

Jarnołtówek. Projekt remontu „Aleksandrówki” prezentują starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, poseł Katarzyna Czochara oraz Joanna Burska z zarządu powiatu nyskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jarnołtówek. Projekt remontu „Aleksandrówki” prezentują starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, poseł Katarzyna Czochara oraz Joanna Burska z zarządu powiatu nyskiego [zdj. Jan Poniatyszyn]
Barbara Pawlos [fot. Martyna Bobrowska]
Barbara Pawlos [fot. Martyna Bobrowska]
Katarzyna Czochara [fot. Justyna Krzyżanowska]
Katarzyna Czochara [fot. Justyna Krzyżanowska]
5 milionów złotych potrzeba, aby uruchomić sanatorium dla dzieci w Jarnołtówku. Ośrodek został zamknięty kilka lat temu. Był w fatalnym stanie i nie było pieniędzy na jego remont oraz funkcjonowanie. Teraz pojawia się szansa, by Aleksandrówkę odbudować. Są pieniądze na projekt, jest też wyłoniony jego wykonawca. Prace trwają długo, bo budynek został wpisany do rejestru zabytków.
- Przed nami kolejne kroki - to zabezpieczenie pieniędzy na remont, przygotowanie przetargu i wyłonienie wykonawcy. Potrwa to co najmniej 2 lata - powiedziała w "Poglądach i osądach" posłanka PiS Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach walczy o reelekcję.

- Zakładane jest to, żeby ta działalność była taką, jaka była wcześniej, czyli leczenie schorzeń dróg oddechowych. Natomiast niewykluczone jest również to, że jak gdyby poszerzona będzie o kwestie dotyczące otyłości i cukrzycy wśród dzieci i młodzieży.

Właścicielem "Aleksandrówki" jest starostwo powiatowe w Nysie.

Przypomnijmy, sanatorium zostało zamknięte kilka lat temu, drugi ośrodek dla dzieci w Suchym Borze, także nie działa - ale tu działalność medyczna została przeniesiona do Kup do Stobrawskiego Centrum Medycznego.

- W Kup prowadzona jest rehabilitacja dzienna - mówi gość rozmowy "W cztery oczy" Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Natomiast tak jak pokazują analizy Narodowego Funduszu Zdrowia tam są potężne niewykonania, to się rzadko zdarza. Zwykle mówimy o nadwykonaniach tak, myśląc o Narodowym Funduszu Zdrowia - ile to nadwykonań mamy do zapłacenia, natomiast tu sytuacja jest taka, że są niewykonania.

- A to oznacza, że są pieniądze a nie ma chętnych. W Kup warunki są lepsze, niż w Suchym Borze, ale tam lokalizacja była bardziej trafna - dodaje Pawlos.

Rzecznik informuje - Bardzo chętnie podejmiemy kontrakt z ośrodkiem, który będzie świadczył taką rehabilitację dla dzieci na wysokim poziomie, bo ważnie jest nie tylko samo świadczenie, ale również jakość.

- Taki ośrodek musi spełnić wszystkie wymogi, jakie będzie zakładał kontrakt - dodaje rzecznik opolskiego NFZ.
Barbara Pawlos
Barbara Pawlos
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 22:13 Saturn i Jowisz na opolskim niebie widziane z 12 piętra "Niechcica" Wypatrywali Saturna i Jowisza przez wielki teleskop znajdujący się na XII piętrze Domu Studenta „Niechcic”. W Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Opolsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Strażacy spod Grodkowa dostaną do dyspozycji defibrylatory. W zakupie pomogą rząd i gmina 7 jednostek ochotniczej straży pożarnej w gminie Grodków wzbogaci się o defibrylatory. Dzięki pomocy ze strony rządu oraz gminy, sprzęt ratujący życie jeszcze ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:30 Przedszkolaki z Opola poszerzały swoją wiedzę o ekologii Jakie siły działają gdy jedziemy na rowerze, czy w jaki sposób można uzyskać energię z wiatru. O tym wszystkim mogły dowiedzieć się opolskie przedszkolaki na ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:15 W czasie remontu odkryto studnię z czasów twierdzy Koźle. Będzie atrakcją turystyczną Podczas prac przy przebudowie przystani Szkwał, na wyspie na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu, natrafiono na starą studnię. Prawdopodobnie pochodzi z czasów koziels ... » więcej 2019-10-23, godz. 18:00 Zadał jeden cios nożem i zabił Nawet dożywocie grozi 54-latkowi z Kędzierzyna-Koźla, który w sobotę (19.10) wieczorem dźgnął nożem swojego znajomego. Mężczyzna zmarł na skutek gwałtownego k ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:30 Nowe struktury i nowy szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu Paweł Kampa został nowym szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu. Stanie on na czele nowej struktury partii, którą zatwierdziła Rada Wojewódzka. Chodzi o ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:14 Stypendia i nagrody naukowe Marszałka Województwa Opolskiego rozdane. "Swoimi dokonaniami pokazują, że w naszym małym ... W Filharmonii Opolskiej odbyło się Regionalne Święto Edukacji, podczas którego uhonorowano nauczycieli, uczniów, studentów oraz doktorantów. » więcej 2019-10-23, godz. 16:34 Naczyniówka na razie nie wróci do Nysy. NFZ unieważnił konkurs, bo szpital nie spełniał wymogów Chirurgia naczyniowa nie wróci w tym roku do Nysy. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia unieważnił konkurs na prowadzenie oddziału. » więcej 2019-10-23, godz. 16:33 Pacjenci z Namysłowa muszą szukać pomocy w Brzegu lub Wołczynie. Apteka, która miała dziś (23.10) pełnić dyżur, został ... Namysłów ma problem z nocnymi dyżurami aptek. Pacjenci, którzy dziś (23.10) będą potrzebowali pomocy farmaceuty, po leki będą musieli udać się do Brzegu lub W ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:00 Wcisnął 87-latce bezwartościową paczkę i wyłudził od niej 300 zł Oszuści tym razem działają nie „na wnuczka” czy „na policjanta”, bo coraz więcej seniorów jest świadomych zagrożenia. Policja apeluje o czujność i prosi o prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »