Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-02, 11:28 Autor: Maria Klusik

Szymon Szynkowski vel Sęk w Radiu Opole: wzajemny szacunek kluczem do dobrych relacji z Niemcami

Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Łukasz Fura]
Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Łukasz Fura]
- W relacjach z Niemcami stawiamy na partnerstwo - powiedział w "Poglądach i osądach" Szymon Szynkowski, wiceminister spraw zagranicznych, który odpowiada za stosunki Warszawy z Berlinem.
- Wydaje się, że nasi zachodni sąsiedzi pogodzili się z tym, że rządy prawicy to nie epizod - dodaje gość Radia Opole.

- Pamiętam początek kadencji i kiedy zostałem szefem grupy polsko-niemieckiej w sejmie. Te początkowe miesiące były trudne, bo cały czas bazowały właśnie na relacji nauczyciel - uczeń. Były próby pouczania, były próby traktowania z góry z czasem to się zmieniło. Dzisiaj rzeczywiście Niemcy nie traktują sytuacji politycznej w Polsce, jako sytuacji tymczasowej, to mnie cieszy, ponieważ mnie zależy na tym, żeby relacje polsko-niemieckie były dobre. Ale żeby mogły być dobre, muszą być partnerskie. Musimy się nawzajem szanować - stwierdza nasz gość.

W relacjach polsko-niemieckich nie powinno być tematów tabu. - Dotyczy to także reparacji wojennych - podkreśla wiceminister Szynkowski.

- Niemcy dzisiaj odrzucają w sensie prawnym możliwość dochodzenia reparacji, natomiast nie kwestionują już w tej chwili, po tych trzech latach, od kiedy ten wątek poruszyliśmy tego, że jest to wielka, niezabliźniona rana w polskiej świadomości i że Polska nie została w sposób uczciwy potraktowana po drugiej wojnie światowej, tak jak inne państwa, które odszkodowania po wojnie otrzymały.

Jednym z ważniejszych punktów spornych w relacjach polsko-niemieckich pozostaje budowa gazociągu Nord - Stream - 2. Zdaniem Polski ta inwestycja zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy.
Szymon Szynkowski vel Sęk 1
Szymon Szynkowski vel Sęk 2

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 22:13 Saturn i Jowisz na opolskim niebie widziane z 12 piętra "Niechcica" Wypatrywali Saturna i Jowisza przez wielki teleskop znajdujący się na XII piętrze Domu Studenta „Niechcic”. W Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Opolsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Strażacy spod Grodkowa dostaną do dyspozycji defibrylatory. W zakupie pomogą rząd i gmina 7 jednostek ochotniczej straży pożarnej w gminie Grodków wzbogaci się o defibrylatory. Dzięki pomocy ze strony rządu oraz gminy, sprzęt ratujący życie jeszcze ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:30 Przedszkolaki z Opola poszerzały swoją wiedzę o ekologii Jakie siły działają gdy jedziemy na rowerze, czy w jaki sposób można uzyskać energię z wiatru. O tym wszystkim mogły dowiedzieć się opolskie przedszkolaki na ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:15 W czasie remontu odkryto studnię z czasów twierdzy Koźle. Będzie atrakcją turystyczną Podczas prac przy przebudowie przystani Szkwał, na wyspie na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu, natrafiono na starą studnię. Prawdopodobnie pochodzi z czasów koziels ... » więcej 2019-10-23, godz. 18:00 Zadał jeden cios nożem i zabił Nawet dożywocie grozi 54-latkowi z Kędzierzyna-Koźla, który w sobotę (19.10) wieczorem dźgnął nożem swojego znajomego. Mężczyzna zmarł na skutek gwałtownego k ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:30 Nowe struktury i nowy szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu Paweł Kampa został nowym szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu. Stanie on na czele nowej struktury partii, którą zatwierdziła Rada Wojewódzka. Chodzi o ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:14 Stypendia i nagrody naukowe Marszałka Województwa Opolskiego rozdane. "Swoimi dokonaniami pokazują, że w naszym małym ... W Filharmonii Opolskiej odbyło się Regionalne Święto Edukacji, podczas którego uhonorowano nauczycieli, uczniów, studentów oraz doktorantów. » więcej 2019-10-23, godz. 16:34 Naczyniówka na razie nie wróci do Nysy. NFZ unieważnił konkurs, bo szpital nie spełniał wymogów Chirurgia naczyniowa nie wróci w tym roku do Nysy. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia unieważnił konkurs na prowadzenie oddziału. » więcej 2019-10-23, godz. 16:33 Pacjenci z Namysłowa muszą szukać pomocy w Brzegu lub Wołczynie. Apteka, która miała dziś (23.10) pełnić dyżur, został ... Namysłów ma problem z nocnymi dyżurami aptek. Pacjenci, którzy dziś (23.10) będą potrzebowali pomocy farmaceuty, po leki będą musieli udać się do Brzegu lub W ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:00 Wcisnął 87-latce bezwartościową paczkę i wyłudził od niej 300 zł Oszuści tym razem działają nie „na wnuczka” czy „na policjanta”, bo coraz więcej seniorów jest świadomych zagrożenia. Policja apeluje o czujność i prosi o prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »