Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-30, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski zapowiada walkę o partnerskie relacje polsko-niemieckie. Wsparł go wiceminister Szynkowski vel Sęk

Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski chce działać w polsko-niemieckiej grupie parlamentarnej po ewentualnym zdobyciu mandatu poselskiego. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zorganizował konferencję prasową z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych.
Politycy mówili o dążeniu do partnerskich relacji z zachodnim sąsiadem. Wskazali między innymi na repolonizację segmentu ciepłowniczego i szkodliwy wpływ budowy gazociągu Nord Stream 2 dla Europy.

- Po 2015 roku polski rząd wyszedł z relacji typu nauczyciel - uczeń - przekonuje Szynkowski, popierając kandydaturę Kowalskiego.

- Nie mamy w tych relacjach tematów tabu, a to jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy dobrych relacji z Niemcami, a odpowiedzialni politycy chcą dzisiaj takich stosunków, to musimy mieć relacje partnerskie oraz uczciwe. Nie może być w nich miejsca na ukrywanie czegokolwiek, tylko wykładanie na stół również spraw trudnych. Jednym z takich tematów jest status mniejszości polskiej w Niemczech.

Janusz Kowalski, "trójka" na liście PiS, zaznacza, że bój o prawdę historyczną rozpoczyna się od precyzji słowa. Zwrócił uwagę na używanie określenia "naziści" zamiast "Niemcy" w kontekście odpowiedzialności za drugą wojnę światową.

- Jeżeli dzisiaj zapyta się młodych Belgów, Niemców, Francuzów i niestety również coraz więcej Polaków, kim byli naziści, często pojawia się problem z odpowiedzią. Pamiętajmy natomiast, że to byli nie tylko członkowie narodowo-socjalistycznej partii NSDAP. Prawda jest taka, że w zbrodnie II wojny światowej zaangażowano całe państwo niemieckie: żandarmów, policjantów i zwykłych cywili.

Co do poprawy sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech, chodzi o powszechną możliwość nauki języka polskiego jako mniejszościowego i szansę na większe dotacje dla organizacji polonijnych.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Janusz Kowalski

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 20:40 Prudnik: zlikwidują szkoły, bo nie mają uczniów oraz nauczycieli Z zamiarem likwidacji trzech szkół średnich w Prudniku wystąpi tamtejsze starostwo. Nie ucierpią na tym uczniowie oraz nauczyciele. Placówki te od kilkunastu lat… » więcej 2020-01-27, godz. 20:07 "Konsolidacja UO i PMWSZ najbardziej pożądanym rozwiązaniem". Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zachęca do połączenia… - Chcemy ustalić harmonogram działań dojścia do połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu - powiedziała Anna Budzanowska… » więcej 2020-01-27, godz. 20:00 Wiosną będzie zbyt mało wody w przyrodzie. Przyczyny? Brak śniegu, mało deszczu i wysoka temperatura - Wiosenny deficyt wody jest praktycznie pewny - tak ocenia obecną sytuację hydrologiczną dr Mariusz Głowacki z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu… » więcej 2020-01-27, godz. 17:34 Uwaga pacjenci! Opolski NFZ zmienia adres Opolski oddział NFZ - w nowej siedzibie. Fundusz przenosi się z ulicy Głogowskiej w Opolu do biurowca przy ulicy Ozimskiej 72a. Nie oznacza to jednak, że swoich… » więcej 2020-01-27, godz. 17:10 Zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Biegli uznali, że matka Aleksandra J. była poczytalna Miała zabić czwórkę swoich nowo narodzonych dzieci, biegli uznali, że była wtedy poczytalna. Trwa proces Aleksandry J. oskarżonej o zabójstwo noworodków. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-27, godz. 17:05 Przeżył piekło obozu Auschwitz-Birkenau. Grzegorz Tomaszewski uciekł z krematorium i przetrwał eksperymenty doktora Me… W Oświęcimiu trwają centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Biorą w nich udział… » więcej 2020-01-27, godz. 17:03 Opole ponownie będzie miało dwa kąpieliska w sezonie letnim. Będą poszerzone plaże i dodatkowe miejsca grillowe Bolko i Malina, podobnie jak ubiegłym roku, mają pełnić funkcję dwóch kąpielisk w Opolu w sezonie wakacyjnym. Silesia nadal będzie akwenem niedostępnym dla pływających… » więcej 2020-01-27, godz. 16:45 Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie. Czy Opolanie powinni być zaniepokojeni? Koronawirus zabił w Chinach 80 osób, a liczba zakażonych rośnie. Czy w sytuacji otwartego ruchu turystycznego między Polską a Chinami i wymiany studentów nam również… » więcej 2020-01-27, godz. 16:15 Nyski PKS otrzymał 7 nowych autobusów. Pojazdy znacząco odmłodzą flotę przewoźnika 7 nowych autobusów o napędzie spalinowym zasiliło dziś (27.01) flotę nyskiego PKS-u. Już za kilka dni będzie można je zobaczyć na drogach powiatu. » więcej 2020-01-27, godz. 15:56 W Opolu powstało biuro poselskie wiceministra Marcina Ociepy. "To będzie sztab do realizacji zobowiązań wyborczych" Poseł Marcin Ociepa, który do sejmu dostał się ostatniego miejsca na liście PiS i został sekretarzem stanu w resorcie MON, otworzył swoje pierwsze biuro poselskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »