Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-30, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski zapowiada walkę o partnerskie relacje polsko-niemieckie. Wsparł go wiceminister Szynkowski vel Sęk

Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski chce działać w polsko-niemieckiej grupie parlamentarnej po ewentualnym zdobyciu mandatu poselskiego. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zorganizował konferencję prasową z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych.
Politycy mówili o dążeniu do partnerskich relacji z zachodnim sąsiadem. Wskazali między innymi na repolonizację segmentu ciepłowniczego i szkodliwy wpływ budowy gazociągu Nord Stream 2 dla Europy.

- Po 2015 roku polski rząd wyszedł z relacji typu nauczyciel - uczeń - przekonuje Szynkowski, popierając kandydaturę Kowalskiego.

- Nie mamy w tych relacjach tematów tabu, a to jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy dobrych relacji z Niemcami, a odpowiedzialni politycy chcą dzisiaj takich stosunków, to musimy mieć relacje partnerskie oraz uczciwe. Nie może być w nich miejsca na ukrywanie czegokolwiek, tylko wykładanie na stół również spraw trudnych. Jednym z takich tematów jest status mniejszości polskiej w Niemczech.

Janusz Kowalski, "trójka" na liście PiS, zaznacza, że bój o prawdę historyczną rozpoczyna się od precyzji słowa. Zwrócił uwagę na używanie określenia "naziści" zamiast "Niemcy" w kontekście odpowiedzialności za drugą wojnę światową.

- Jeżeli dzisiaj zapyta się młodych Belgów, Niemców, Francuzów i niestety również coraz więcej Polaków, kim byli naziści, często pojawia się problem z odpowiedzią. Pamiętajmy natomiast, że to byli nie tylko członkowie narodowo-socjalistycznej partii NSDAP. Prawda jest taka, że w zbrodnie II wojny światowej zaangażowano całe państwo niemieckie: żandarmów, policjantów i zwykłych cywili.

Co do poprawy sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech, chodzi o powszechną możliwość nauki języka polskiego jako mniejszościowego i szansę na większe dotacje dla organizacji polonijnych.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Janusz Kowalski

Wiadomości z regionu

2020-07-12, godz. 12:30 Ponad 150 utonięć w kraju. Ratownicy i policjanci apelują o ostrożność nad wodą Wczoraj (11.07) utonęły trzy osoby - poinformowało na twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji, od początku lipca… » więcej 2020-07-12, godz. 11:30 Raport MZ: 370 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 6 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 3 osób. Na Opolszczyźnie zachorowało 6 mieszkańców, co oznacza, że od początku… » więcej 2020-07-12, godz. 11:30 Oszuści wakacji nie mają. Okradają starsze osoby "na policjanta", "na wnuczka" - Nie ma dnia by opolska policja nie notowała zgłoszeń o próbie oszukania seniora metodą 'na wnuczka' czy 'na policjanta' - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-07-12, godz. 10:30 WYBORY 2020: jeden przypadek naruszenia ciszy wyborczej w regionie Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Opolu poinformowała o jednym przypadku naruszenia ciszy wyborczej w regionie. Sprawa dotyczy zniszczenia baneru… » więcej 2020-07-12, godz. 09:30 Polacy wybierają prezydenta. Głosowanie przebiega spokojnie, zgodnie z planem i w rygorze sanitarnym Spokojnie, zgodnie z planem i bez zakłóceń - tak na Opolszczyźnie przebiegają wybory prezydenckie. Jak informuje opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego… » więcej 2020-07-12, godz. 09:30 Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu. Uczczono ofiary ukraińskich nacjonalistów Msza w intencji pomordowanych, marsz pamięci i konferencja naukowa to sobotnie (11.07) wydarzenia 17. Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie - Koźlu… » więcej 2020-07-12, godz. 07:30 Rumuńskie MON finansuje konserwację krzyży swoich jeńców pochowanych na cmentarzu w Łambinowicach Blisko 145 tysięcy euro wyniesie koszt konserwacji blisko 2400 krzyży na grobach jeńców rumuńskich z I wojny światowej w Łambinowicach. Po 10 latach starań podejmowanych… » więcej 2020-07-12, godz. 06:30 Lokale wyborcze otwarte od 7.00. W niedzielę (12.07) druga tura wyborów w reżimie sanitarnym Maseczki, przyłbice, dezynfekcja rąk i dwumetrowe odstępy. O tym należy pamiętać w lokalach wyborczych podczas niedzielnego głosowania. W związku z koronawirusem… » więcej 2020-07-11, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 3-krotnie więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń na Opolszczyźnie Ponad trzykrotnie więcej wyzdrowień niż nowych przypadków COVID-19 odnotowano ostatniej doby na terenie naszego regionu. Jak informują służby wojewody, na Opolszczyźnie… » więcej 2020-07-11, godz. 21:30 W Turawie koszono... jezioro Jak się okazuje, można skosić nie tylko trawnik, ale również jezioro. Za pomocą specjalistycznego sprzętu oczyszczono dno Średniego Jeziora w Turawie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »