Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-30, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski zapowiada walkę o partnerskie relacje polsko-niemieckie. Wsparł go wiceminister Szynkowski vel Sęk

Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski chce działać w polsko-niemieckiej grupie parlamentarnej po ewentualnym zdobyciu mandatu poselskiego. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zorganizował konferencję prasową z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych.
Politycy mówili o dążeniu do partnerskich relacji z zachodnim sąsiadem. Wskazali między innymi na repolonizację segmentu ciepłowniczego i szkodliwy wpływ budowy gazociągu Nord Stream 2 dla Europy.

- Po 2015 roku polski rząd wyszedł z relacji typu nauczyciel - uczeń - przekonuje Szynkowski, popierając kandydaturę Kowalskiego.

- Nie mamy w tych relacjach tematów tabu, a to jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy dobrych relacji z Niemcami, a odpowiedzialni politycy chcą dzisiaj takich stosunków, to musimy mieć relacje partnerskie oraz uczciwe. Nie może być w nich miejsca na ukrywanie czegokolwiek, tylko wykładanie na stół również spraw trudnych. Jednym z takich tematów jest status mniejszości polskiej w Niemczech.

Janusz Kowalski, "trójka" na liście PiS, zaznacza, że bój o prawdę historyczną rozpoczyna się od precyzji słowa. Zwrócił uwagę na używanie określenia "naziści" zamiast "Niemcy" w kontekście odpowiedzialności za drugą wojnę światową.

- Jeżeli dzisiaj zapyta się młodych Belgów, Niemców, Francuzów i niestety również coraz więcej Polaków, kim byli naziści, często pojawia się problem z odpowiedzią. Pamiętajmy natomiast, że to byli nie tylko członkowie narodowo-socjalistycznej partii NSDAP. Prawda jest taka, że w zbrodnie II wojny światowej zaangażowano całe państwo niemieckie: żandarmów, policjantów i zwykłych cywili.

Co do poprawy sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech, chodzi o powszechną możliwość nauki języka polskiego jako mniejszościowego i szansę na większe dotacje dla organizacji polonijnych.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Janusz Kowalski

Wiadomości z regionu

2020-12-02, godz. 11:00 Koronawirus: zmarło 39 osób, 257 nowych infekcji COVID-19 w regionie. Łączna liczba zakażeń w Polsce przekroczyła… 39 zgonów i 257 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (02.12) o 13 855 kolejnych… » więcej 2020-12-02, godz. 10:30 W 2021 roku w gminie Reńska Wieś powstaną dwa kluby malucha dla 20 dzieci Dwa kluby malucha powstaną w gminie Reńska Wieś w 2021 roku. Samorząd pozyskał 660 tysięcy złotych dofinansowania w ramach rządowego programu 'Maluch Plus'… » więcej 2020-12-02, godz. 09:15 Koronawirus w brzeskim ZOL-u. Zakażona jest 1/3 pacjentów i pracowników Kolejne ognisko zakażeń koronawirusem w powiecie brzeskim. Tym razem patogen z Chin pojawił się wśród podopiecznych, jak i kadry Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego… » więcej 2020-12-02, godz. 09:15 Prof. Zbigniew Krysiak: "Unia Europejska wymaga reformy" - Unia Europejska potrzebuje reformy w kilku obszarach - przekonuje prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana, który organizuje debatę… » więcej 2020-12-02, godz. 08:15 Książki, kosmetyki i słodycze. O to podopieczni DPS-u w Kluczborku poprosili Mikołaja Listy do Mikołaja napisali podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Poprosili przede wszystkim o kosmetyki, słodycze i książki, a anonimowi darczyńcy… » więcej 2020-12-02, godz. 08:08 Nie żyje pracownik jednej z firm w Ozimku. Został przygnieciony płytą betonową Śmiertelny wypadek w jednej z firm przy ul. Dworcowej w Ozimku. Pracownik został przygnieciony płytą betonową. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do wypadku… » więcej 2020-12-02, godz. 07:30 Smog: pogorszenie jakości powietrza w regionie W Nysie, Kędzierzynie-Koźlu oraz w Strzelcach Opolskich odnotowano znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 2,5 oraz PM 10. Jakość powietrza określa… » więcej 2020-12-02, godz. 07:30 Mieszkańcy Goszczowic nie mogą wsiąść do pociągu w swojej miejscowości, bo brakuje... odpowiedniej pieczątki Pociągi Polregio nadal nie zatrzymują się w Goszczowicach i przystanku w centrum Szydłowa. Mimo, że na linii Opole - Nysa przywrócono ruch kolejowy, wybudowano… » więcej 2020-12-01, godz. 21:45 Rusza akcja "Jedzenie Zamiast Bomb" w Opolu. Społecznicy proszą o wsparcie Fundacja KrakOFFska36 rozpoczyna kolejny sezon akcji 'Jedzenie Zamiast Bomb'. Od 6 grudnia w każdą niedzielę o godzinie 15.00 przed dworcem PKP w Opolu społecznicy… » więcej 2020-12-01, godz. 20:51 Politechnika Opolska rozpoczęła cykl zdalnych konferencji o zarządzaniu w czasie epidemii. Pierwszym gościem był rektor… Administracja, ekonomia i zarządzanie w czasie epidemii to tematy pierwszego z cyklu spotkania transmitowanego w internecie przez Politechnikę Opolską. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »