Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-03, 14:45 Autor: Jacek Rudnik

Wicewojewoda o przywracaniu lokalnych połączeń autobusowych. "Szkoda, że tak mało samorządów wyraziło zainteresowanie programem"

archiwum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
archiwum [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Violetta Porowska [fot. Łukasz Fura]
Violetta Porowska [fot. Łukasz Fura]
- Za mało samorządów wyraziło zainteresowanie, chciałabym, aby było ich więcej, a podmiotom, które podpisały umowy dziękuję - powiedziała w Loży Radiowej wicewojewoda i zarazem kandydatka PiS do Sejmu Violetta Porowska, odnosząc się do skuteczności Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. W ocenie wojewody, teraz ważne jest rozpropagowanie programu, tak by inni przekonali się, iż takie wsparcie dla przywracania połączeń autobusowych jest skuteczne.
W tym roku z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych w województwie opolskim skorzystało dziewięć gmin, trzy powiaty i jeden związek powiatowo-gminny, a łączna transza dla opolskiego na ten rok to prawie 11 mln 640 tysięcy złotych, z czego na razie wykorzystano ponad milion złotych.

Na dofinansowanie nierentownych połączeń samorządy otrzymają z funduszu na początek 1 zł dopłaty do tzw. wozokilometra.

- Najczęściej pojawiał się argument, iż samorządy chciałyby dofinansowań do połączeń już istniejących, ale intencją całego funduszu jest to, żeby te miejsca, które do tej pory były odcięte komunikacyjnie, żeby tam te połączenia się pojawiły, nawet niech będą trzy w ciągu dnia, niech ludzie rano, wieczorem i w środku dnia mogą się stamtąd wydostać - wyjaśniała wicewojewoda Violetta Porowska.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowania w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2019 roku wyniesie 300 mln zł, a w kolejnych latach ma to być 800 mln zł.

Odnosząc się do sprzedaży ośrodka rehabilitacyjnego w Suchym Borze inwestorowi, który wystąpił o zmianę planu przestrzennego w tym miejscu Violetta Porowska przypomniała, że ośrodek ma już 100-letnią tradycję i była to ostatnia placówka oferująca rehabilitację dziecięcą.

W ocenie gościa Radia Opole, wicemarszałek Roman Kolek jest odpowiedzialny wprost za los ośrodka i powinien zostać odwołany. - To jest oczywista oczywistość, zresztą dzisiaj na sesji sejmiku klub radnych PiS wystąpił z taką inicjatywą, a nie może być tak, że wicemarszałkiem do spraw ochrony zdrowia jest człowiek, którego czyny pokazują, że nie jest w stanie skutecznie, troskliwie dbać o placówki ochrony zdrowia.

Zdaniem wicewojewody i kandydatki w wyborach do sejmu, zarówno przykład ośrodka w Suchym Borze, jak i Aleksandrówki (przyp. ośrodek w Jarnołtówku) pokazują, że "gumką i myszką wymazuje się cenne placówki medyczne".

Violetta Porowska przypomniała o odpowiedzialności, którą muszą za swoje decyzje ponosić osoby pełniące funkcję publiczne, a teraz ruch należy do marszałka Andrzeja Buły.
Violetta Porowska 01
Violetta Porowska 02

Wiadomości z regionu

2019-12-11, godz. 22:00 Mieszkańcy Brzegu poznali warianty przebiegu obwodnicy miasta. "Brzeg potrzebuje tej drogi" Spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu upłynęło znacznie spokojniej niż wczorajsze konsultacje w Lubszy. Wśród przybyłych… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Tegoroczne wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych wykorzystane, trwają przygotowania do przyszłorocznych inw… - Zamykamy bieżący rok i działamy już w sprawie inwestycji przyszłorocznych - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' wojewoda opolski Adrian Czubak o Funduszu… » więcej 2019-12-11, godz. 21:30 Służby mundurowe województwa opolskiego podzieliły się opłatkiem. "Dziś życzymy sobie spokoju dla nas wszystkich" Jak najmniej interwencji i tyle samo wyjazdów do zdarzeń, co powrotów - tego życzyli sobie dziś (11.12) przedstawiciele kilkunastu służb mundurowych, które działają… » więcej 2019-12-11, godz. 21:00 Jak powiedzieć pacjentowi, że umiera? Jak rozmawiać z rodziną chorego? Warsztaty w urzędzie marszałkowskim Próba zrozumienia drugiej strony, niewyłączanie emocji, spokój i miejsce odpowiednie do rozmowy. Komunikowanie się z rodziną pacjenta umierającego było tematem… » więcej 2019-12-11, godz. 20:30 Brakuje wszystkiego. Strażacy z Kadłuba Turawskiego zbierają sprzęt dla ochotniczych jednostek na Ukrainie Od kasków, po węże i prądownice. Strażacy ochotnicy z Kadłuba Turawskiego nie tylko uczestniczą w lokalnych akcjach, ale ich pomoc sięga znacznie dalej. Jeżdżą… » więcej 2019-12-11, godz. 19:00 Zachorowania liczone w tysiącach. Eksperci apelują, żeby nie lekceważyć grypy Ponad 14 tysięcy osób w województwie opolskim od września trafiło do lekarza w związku z grypą, bądź chorobami grypopodobnymi. Hospitalizacji wymagało 13 osób… » więcej 2019-12-11, godz. 18:00 Śląski Wawel z nowym dachem. Zakończył się remont trwający od lipca. W planach kolejne prace Zakończyły się prace remontowe prowadzone w brzeskim zamku. Przez ostatnie miesiące zabytek zyskał nową więźbę i pokrycie dachowe. Renowacji doczekała się także… » więcej 2019-12-11, godz. 18:00 Cieplej, kolorowo i oszczędniej. Termomodernizacja PSP nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu dobiegła końca Zakończyła się gruntowna modernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu. Uczniowie nie tylko mają cieplej, ale i przytulniej, bo odświeżony… » więcej 2019-12-11, godz. 17:00 Przywiózł amfetaminę z Niemiec i ukradł koła z felgami. Sąd skazał go na dwa lata więzienia 2 lata w więzieniu spędzi Dawid S. za przywiezienie z Niemiec 400 gramów amfetaminy, udzielanie narkotyków i kradzież kół z felgami w Kluczborku. » więcej 2019-12-11, godz. 16:45 Osadzeni w więzieniu w Strzelcach Opolskich skarżą się na złą jakość powietrza i pozywają gminę Osadzeni z Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich pozywają gminę z powodu złej jakości powietrza i domagają się odszkodowania w wysokości trzech i dwóch tysięcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »