Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-02, 15:30 Autor: Mariusz Chałupnik

ZUS przyjmuje wnioski na świadczenia od osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

ZUS przyjmuje wnioski na dodatkowe świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji [fot. pixabay]
ZUS przyjmuje wnioski na dodatkowe świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji [fot. pixabay]
Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą wnioskować o świadczenie w ramach programu 500+. Choć ustawa orzekająca o takim dodatku wejdzie w życie 1. października, to specjalne formularze - ZUS ESUN - przygotowały już opolskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Według szacunkowych danych na Opolszczyźnie uprawnionych do takiego świadczenia jest ponad 21 tysięcy osób.

- Takie świadczenie nie będzie przyznawane z "automatu", ale na wniosek zainteresowanej osoby - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego ZUS. - Ten wniosek jest bardzo przejrzysty i prosty do wypełnienia. Wszystkie osoby, które już wcześniej wnosiły o to świadczenie - przed wrześniem - zanim udostępniliśmy ten oficjalny druk, uspokajamy. Te prośby na pewno nie będą odrzucone. Nad wszystkimi wnioskami się pochylimy.

Świadczenie w maksymalnej wysokości 500 złotych netto ma być wsparciem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od dodatku nie będzie potrącana zaliczka na podatek dochodowy ani składka zdrowotna.

- Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze emerytura lub renta brutto razem z najwyższą kwotą dodatku nie może łącznie przekroczyć 1.600 złotych - informuje Szczurek. - Jeżeli ktoś pobiera emeryturę, rentę lub jakiekolwiek inne świadczenie finansowane ze środków publicznych, których łączna kwota brutto wynosi 1.100 złotych, lecz nie przekracza kwoty 1.600 złotych, to wysokość tego świadczenia uzupełniającego będzie odpowiednio niższa niż 500 złotych.

Kryterium dochodowe nie jest jedynym warunkiem, żeby zostać beneficjentem tego programu. Na świadczenie uzupełniające mogą liczyć również osoby, które ukończyły 18. lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem. O dodatek mogą się też starać emeryci, zwłaszcza ci, którzy ukończyli 75. rok życia.

Wnioski na realizację tego świadczenia ZUS będzie rozpatrywał w październiku.
Sebastian Szczurek
Sebastian Szczurek

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli jutro ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »