Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-23, 09:45 Autor: Maria Klusik

"Należy ten ustrój zmienić". Paweł Kukiz zwolennikiem ordynacji większościowej

Paweł Kukiz [fot. Martyna Bobrowska]
Paweł Kukiz [fot. Martyna Bobrowska]
- Są takie podejrzenia w kuluarach sejmowych, są też komunikaty dotyczące planów powołania województwa częstochowskiego, czy utworzenia regionu środkowo-pomorskiego - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Paweł Kukiz.
Posła pytaliśmy o ryzyko przyspieszonych wyborów samorządowych, jeśli jesienne wybory wygra PiS.

- W przypadku na przykład Częstochowy dotyka to województwa opolskiego, dotyka województwa śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, no należy domniemywać, że takie wybory zostaną rozpisane.

W ocenie parlamentarzysty intencja PiS jest jednoznaczna.

- PiS będzie dążył do całkowitej centralizacji państwa, do podporządkowania absolutnie wszystkich, w tym samorządów, aparatowi centralnemu. Aparatowi władzy. Będzie dążył do takiej sytuacji, by prezydenci, wójtowie i burmistrzowie, byli podlegli wojewodzie.

Do zmiany kodeksu wyborczego w tym przypadku wystarczy zwykła większość dwustu trzydziestu jeden posłów - przypomina Paweł Kukiz.

Kukiz'15 złożył w kończącej się kadencji ponad sto projektów ustaw, z czego przyjęto jedną, lub dwie - mówił rozmówca Radia Opole - podobnie rzecz się ma w przypadku PSL.

Lider Kukiz'15 wskazywał na konieczność zmiany ordynacji wyborczej tak, by o mandatach poselskich nie decydowały partie polityczne, ale sami obywatele.

- Dlatego należy ten ustrój zmienić. I mówię o konieczności zmiany tego ustroju nie tylko przy okazji rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale również w czasach rządów Platformy Obywatelskiej mówiłem o konieczności wprowadzenia zmian ordynacji wyborczej. Prawie sto lat temu już dostrzegano mankamenty wyborów z list partyjnych. Właściwie cały świat demokratyczny poszedł w kierunku ordynacji większościowej, sposobu wybierania takiego posłów, że każdy obywatel ma prawo startować do sejmów.

- Wierzę, że uzyskamy w ramach Koalicji Polskiej dwanaście procent - ocenił na antenie Radia Opole parlamentarzysta. Wśród wyborczych postulatów Koalicji Polskiej, są między innymi dobrowolność składek ZUS w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz rezygnacja z opodatkowania emerytur.

- Opolskie to moje miejsce, ja ten region, tak po prostu, po ludzku kocham - powiedział na antenie Radia Opole kandydat Koalicji Polskiej do sejmu.
Paweł Kukiz
Paweł Kukiz
Paweł Kukiz

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »