Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-04, 13:33 Autor: Jacek Rudnik

Rekordowo wysoki budżet obywatelski Opola. Do wydania ponad 5 mln zł

Dorota Piechowicz-Witoń [fot. Martyna Bobrowsk]
Dorota Piechowicz-Witoń [fot. Martyna Bobrowsk]
- Mamy nadzieję, że tendencja wzrostowa zostanie utrzymana, a formuła budżetu wyraźnie się sprawdza - oceniła w rozmowie " W cztery oczy" naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu Dorota Piechowicz-Witoń pytana o rekordowo wysoki budżet obywatelski Opola na 2020 rok. 5, 2 mln złotych zostanie wykorzystane na zadania ogólnomiejskie oraz projekty we wszystkich 13 dzielnicach.
- W tym roku jest dużo ułatwień, a wszystko w zasadzie dzieje się elektronicznie - wyjaśniała zasady zgłaszania wniosków. - Można wysłać wniosek nawet z wakacji, byleby tylko był dostęp do internetu. Zwiększanie się budżetu jest też sygnałem dla mieszkańców, że ich pomysły się sprawdzają i mamy tutaj wzajemne zaufanie - powiedziała Dorota Piechowicz Witoń.

W ocenie naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego na przestrzeni lat zmieniają się też preferencje mieszkańców.

- Mieliśmy lata, kiedy było bardzo dużo zadań sportowych, oświatowych, inwestycyjnych, natomiast z każdą kolejną edycją mieszkańcy sygnalizują, że chcą: po pierwsze - w bezpiecznych warunkach spędzać czas wolny, brać udział w zajęciach sportowych, a po drugi - myślą o ofercie edukacyjnej, kulturalnej i chcą dbać o swoje zdrowie, aktywność fizyczną niezależnie od wieku.

W ocenie rozmówcy Radia Opole budżet obywatelski daje możliwości zrealizowania projektów dla mieszkańców praktycznie w każdym wieku.
Zwiększa się też od pewnego czasu liczba projektów pro-zdrowotnych, co pokazuje jak szerokie spojrzenie na swoje funkcjonowanie mają opolanie.

Przyjmowanie wniosków w szóstej edycji budżetu obywatelskiego już się rozpoczęło i potrwa do 19 sierpnia, po czym nastąpi sprawdzanie projektów pod kątem formalnym. Będzie też możliwość odwołania się od ewentualnej decyzji o odrzuceniu konkretnego
przedsięwzięcia. Wnioski z projektami mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Opola.

Ci, którzy nie ukończyli 18. roku życia będą musieli przedstawić zgodę opiekuna prawnego.

Głosowanie na zadania będzie prowadzone od 18 do 28 października, a wyniki poznamy 5 listopada.

Dorota Piechowicz-Witoń przypomniała też o przeprowadzce Centrum Dialogu Obywatelskiego, które od 8 sierpnia będzie się mieścić w odnowionej kamienicy przy ul. Damrota 1 w Opolu.
Dorota Piechowicz-Witoń 01
Dorota Piechowicz-Witoń 02

Wiadomości z regionu

2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a jutro (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej warstw ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Sprawne światła zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'. Opolska policja przypomina, że posiadanie sprawnych świateł w samochodzie wpływa na bezp ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Nowe fakty ws. zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. MOPS otrzymywał anonimy już w 2017 roku Opieka społeczna dostała anonimowy donos o tym, że Aleksandra J. może być w ciąży, jeszcze 2 lata przed makabrycznym odkryciem martwych noworodków. To wynika ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Głuchołazy: Policja ustali, czy wyginiecie pszczół było umyślnym działaniem człowieka 20 rodzin pszczelich najprawdopodobniej wytruto przy ul. Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach. Pszczelarze wykluczyli, aby przyczyną tego były rolnicze oprys ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 W Otmuchowie działa OSA. "Strefa będzie służyć wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Otmuchowa zyskali kolejne miejsce, w którym mogą bezpłatnie zadbać o kondycje fizyczną. Otwarta Strefa Aktywności pojawiła się na placu obok przeds ... » więcej 2019-10-21, godz. 14:00 Policja szuka sprawców napadu na kantor w Brzegu. Poszkodowany mógł stracić znaczną kwotę pieniędzy Trwają poszukiwania sprawców, którzy dzisiejszego (21.10) przedpołudnia napadli na mężczyznę w centrum Brzegu. Poszkodowany to pracownik kantoru, któremu napa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »