Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-13, 06:00 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów chce przeznaczać więcej pieniędzy do dyspozycji mieszkańców. Zmiany w funduszu sołeckim oraz, być może, budżecie obywatelskim

Rynek w Namysłowie [fot. Mat-matys / Creative Commons 3.0]
Rynek w Namysłowie [fot. Mat-matys / Creative Commons 3.0]
Namysłów chce przeznaczać więcej pieniędzy na wspieranie inicjatyw mieszkańców. Zmiany mają dotyczyć między innymi budżetu obywatelskiego, na który obecnie gmina przeznacza 50 tysięcy złotych.
Jak wskazują władze miasta, kwota, którą gmina przeznacza do zagospodarowania przez mieszkańców została ustalona jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji. Zdaniem burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego, pieniędzy na ten cel powinno być więcej.

- Nie ukrywam, że to jest za mało, bo często zgłaszane są takie projekty, które potrzebują większej kwoty, aby je zrealizować, ale też jest tak, że jeżeli ta kwota gdzieś tam przekracza założenia, a projekt wygra, to my też dokładamy do niego. No, ale na pewno byłoby dobrze, żeby ta kwota na budżet obywatelski była większa - zauważa.

Ponadto gmina zwiększyła nakłady na fundusz sołecki, w ramach którego każda miejscowość, bez względu na jej wielkość, ma teraz do wykorzystania dodatkowe 18 tysięcy złotych.

- Wcześniej było tak, że duże sołectwa miały duże kwoty, bo to jest ustalane ze względu na liczbę mieszkańców, natomiast małe sołectwa miały małe kwoty. Niektóre miały po 30 tysięcy, niektóre po 8 - 9, dlatego wszystkim, po równo, dołożyliśmy po 18 tysięcy i mamy nadzieję, że pieniądze te zostaną przeznaczone na inwestycje na terenach wiejskich - mówi Bartłomiej Stawiarski.

Jak dodaje samorządowiec, to niejedyne środki, którymi mogą dysponować mieszkańcy. Obecnie po 50 tysięcy złotych ma do dyspozycji rada seniorów oraz rada młodzieży.
Bartłomiej Stawiarski
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2020-01-23, godz. 21:00 Lekarze nie chcą dyżurować w Grodkowie. Nocna i świąteczna opieka medyczna najprawdopodobniej nie wróci z początkiem l… Nocna i świąteczna opieka medyczna najprawdopodobniej nie wróci w najbliższych dniach do Grodkowa. Plany władz miasta i brzeskiego szpitala skomplikowało niewielkie… » więcej 2020-01-23, godz. 19:30 Nyscy radni przyjęli tegoroczny budżet. Wspólnie z podległymi spółkami gmina wyda ponad 100 milionów na inwestycje Nyscy radni przyjęli budżet gminy na bieżący rok. Na dzisiejszej (23.01) sesji dali oni zielone światło dla realizacji rekordowego planu finansowego gminy. » więcej 2020-01-23, godz. 18:30 Opłatek u nyskich Sybiraków. Zesłańcy wspominali 80. rocznicę wywózek Kolędy, życzenia, a także opowieści dotyczące nierzadko traumatycznych przeżyć, towarzyszyły dzisiejszemu (23.01) spotkaniu opłatkowemu członków nyskiego oddziału… » więcej 2020-01-23, godz. 18:30 "To zabieg z najwyższej półki chirurgii naczyniowej". Lekarze USK w Opolu bypassem przywrócili ukrwienie w jelitach pa… Zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził operację wstawienia bypassu łączącego aortę z tętnicą krezkową górną u 54-letniego… » więcej 2020-01-23, godz. 18:00 "Uczymy się i miło spędzamy czas". Na Politechnice Opolskiej trwa Akademia Młodych Serc Trening mózgu, samochody hybrydowe oraz metody skutecznej komunikacji - to tylko część tematów realizowanych podczas Akademii Młodych Serc, czyli Uniwersytetu… » więcej 2020-01-23, godz. 17:30 Obchody rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach Obchody 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej i powojennych losów Niemców w Polsce przygotowuje w Łambinowicach Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych… » więcej 2020-01-23, godz. 16:30 Rodzinna sprzeczka zakończyła się obrzuceniem bloku koktajlem Mołotowa. Damian O. ponownie przed sądem 29-letni Damian O. w lutym ubiegłego roku obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa. Według śledczych, chciał podpalić mieszkanie, w którym… » więcej 2020-01-23, godz. 16:25 Policja prosi o informacje na temat Heleny Piekarz. Kobieta zaginęła w Opolu Zaginęła Helena Piekarz z Opola. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach. » więcej 2020-01-23, godz. 15:00 PiS i radni klubu Arkadiusza Wiśniewskiego chcą odwołania wiceprzewodniczącego rady miasta Część radnych Opola chce odwołania Arkadiusz Szymańskiego z funkcji wiceprzewodniczącego rady miasta. Wniosek w tej sprawie złożyli byli koledzy partyjni z klubu… » więcej 2020-01-23, godz. 14:30 Przedstawiciele najlepszych szkół z Opola spotkali się z prezydentem. Były podziękowania i życzenia Podziękowania, rozmowy, wręczenie dyplomów i upominków. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, spotkał się z przedstawicielami szkół najwyżej sklasyfikowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »