Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-13, 06:00 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów chce przeznaczać więcej pieniędzy do dyspozycji mieszkańców. Zmiany w funduszu sołeckim oraz, być może, budżecie obywatelskim

Rynek w Namysłowie [fot. Mat-matys / Creative Commons 3.0]
Rynek w Namysłowie [fot. Mat-matys / Creative Commons 3.0]
Namysłów chce przeznaczać więcej pieniędzy na wspieranie inicjatyw mieszkańców. Zmiany mają dotyczyć między innymi budżetu obywatelskiego, na który obecnie gmina przeznacza 50 tysięcy złotych.
Jak wskazują władze miasta, kwota, którą gmina przeznacza do zagospodarowania przez mieszkańców została ustalona jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji. Zdaniem burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego, pieniędzy na ten cel powinno być więcej.

- Nie ukrywam, że to jest za mało, bo często zgłaszane są takie projekty, które potrzebują większej kwoty, aby je zrealizować, ale też jest tak, że jeżeli ta kwota gdzieś tam przekracza założenia, a projekt wygra, to my też dokładamy do niego. No, ale na pewno byłoby dobrze, żeby ta kwota na budżet obywatelski była większa - zauważa.

Ponadto gmina zwiększyła nakłady na fundusz sołecki, w ramach którego każda miejscowość, bez względu na jej wielkość, ma teraz do wykorzystania dodatkowe 18 tysięcy złotych.

- Wcześniej było tak, że duże sołectwa miały duże kwoty, bo to jest ustalane ze względu na liczbę mieszkańców, natomiast małe sołectwa miały małe kwoty. Niektóre miały po 30 tysięcy, niektóre po 8 - 9, dlatego wszystkim, po równo, dołożyliśmy po 18 tysięcy i mamy nadzieję, że pieniądze te zostaną przeznaczone na inwestycje na terenach wiejskich - mówi Bartłomiej Stawiarski.

Jak dodaje samorządowiec, to niejedyne środki, którymi mogą dysponować mieszkańcy. Obecnie po 50 tysięcy złotych ma do dyspozycji rada seniorów oraz rada młodzieży.
Bartłomiej Stawiarski
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2019-09-21, godz. 16:36 Kowalski o repolonizacji ECO: potrzebna jest pełna mobilizacja. Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa ... Wraca temat repolonizacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. - Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego województwa opo ... » więcej 2019-09-21, godz. 14:17 Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi jutro (22.09) mieszkańców Brzegu. „Chcemy być wszyscy razem” W samo południe (22.09) rozpocznie się w Brzegu spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Miejscem spotkania jest Plac Zamkowy, a ma ono charakter otwarty. » więcej 2019-09-21, godz. 13:03 Kontrole przewożonych odpadów na pograniczu polsko – czeskim. Nie stwierdzono nieprawidłowości W całym kraju trwa akcja DEMETER V. Policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili w jej ramach, na pogra ... » więcej 2019-09-21, godz. 12:55 Sobota pod znakiem szukania ptaków. Ornitologiczny spacer w dzielnicy Chabry w Opolu Opolanie, wyposażeni w aparaty i lornetki, sobotnie przedpołudnie wykorzystali na ornitologiczny spacer alejami dzielnicy Chabry w stolicy regionu. W towarzys ... » więcej 2019-09-21, godz. 11:43 Dwie osoby ranne w wypadku w Gwoździcach Na trasie Opole - Racibórz (DK45) zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2019-09-21, godz. 10:35 Niebo na wyciągnięcie ręki. Mobilny Planetobus zaparkował w Głogówku Mobilne 'laboratorium astronomiczne' odwiedziło Zespół Szkół w Głogówku. Planetobus, dzięki któremu dzieci i dorośli mogą odkrywać tajniki kosmosu, to wspólny ... » więcej 2019-09-21, godz. 09:00 W poszukiwaniu przodków. 6 Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna w Brzegu W brzeskiej konferencji genealogicznej uczestniczą m.in. genealodzy, szukający przodków profesjonalnie. » więcej 2019-09-21, godz. 08:00 Panie z Koła Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu reprezentowały Opolszczyznę na forum pod patronatem Agaty Kornhau ... My, kobiety, nie lubimy być bierne - mówiła pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda w czasie otwarcia I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Na spotkaniu ty ... » więcej 2019-09-20, godz. 22:00 "Teraz nie mówię nawet pracodawcom, że jestem osobą niedowidzącą". Jubileusz fundacji "Szansa dla niewidomych" [ZDJĘCI ... Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, nie wszystkie przejścia dla pieszych są dla nich dostosowane, brakuje informacji w języku Braille'a - to niektóre tylko pr ... » więcej 2019-09-20, godz. 20:30 Opole: 50-lecie Ochotniczego Ratownictwa Wodnego. Mają swój sztandar Ochotnicze Ratownictwo Wodne ma od dziś (20.09) swój własny sztandar. Mieszkańcy Opola podziękowali ratownikom za pełnioną służbę. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »