Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-13, 16:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Kluczbork miodem płynie, a my tam byliśmy! [ZDJĘCIA, FILM]

Plenerowe Radio Opole W Kluczborku (13.07.2019)
W wakacyjne soboty Radio Opole podróżuje po całym regionie. Dziś (13.07) byliśmy w Kluczborku. Stąd nadawaliśmy programy: "Samorządową Lożę Radiową", "Ze zdrowiem Ci do twarzy" i "Magazyn Szalonych Pomysłów". Nasze plenerowe studio na kluczborskim rynku odwiedził Krzysztof Adamski, lokalny przewodniki, który opowiadał m.in. o zabytkowym ratuszu. Obecna budowla powstała w XVIII wieku.
- Dawniej bezpośrednio do budynku ratusza przyległo dwanaście kamienic - wyjaśniał Adamski. - Z jednej strony posiadał sześć kamienic i z drugiej strony także sześć kamienic, które przylegały do ratusza. Ze względu na ich ilość oraz fakt, że znajdowały się w centralnym miejscu przez mieszkańców Kluczborka nazywane były dwunastoma apostołami. Dziś mamy tylko ratusz i po dwie kamienice z jednej i z drugiej strony oraz skwer, gdzie możemy usiąść. Gdybyśmy cofnęli się w czasie przed 1925 rokiem, to znajdowalibyśmy się w jednej z kamienic - dodaje.


Podczas plenerowego programu Radia Opole mówiliśmy także o Muzeum im. ks. Jana Dzierżona w Kluczborku, które w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji powstała tam jubileuszowa wystawa. Było także o Pasiece Zarodowej w Maciejowie i korzyściach płynących z miodolecznictwa.
Krzysztof Adamski
Tomasz Paluch - prezes Doliny Stobrawy mówił o Pasiece Zarodowej w Maciejowie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Paluch - prezes Doliny Stobrawy mówił o Pasiece Zarodowej w Maciejowie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Adamski, lokalny przewodnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Adamski, lokalny przewodnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Izabella Gomułkiewicz, kustosz muzeum w Kluczborku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Izabella Gomułkiewicz, kustosz muzeum w Kluczborku [fot. Justyna Krzyżanowska]

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 16:30 Opolscy logistycy z kolejnym nowatorskim pomysłem ruszą na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach Wymyślili już m.in. uniwersalne ładowarki, z których korzysta cała polska armia, a teraz z kolejnymi pomysłami ruszają na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obron ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Trwają matury poprawkowe. To ostatnia w tym roku szansa na świadectwo dojrzałości. Odwiedziliśmy ZSZ nr 4 w Opolu Maturzyści rozpoczęli ustne i pisemne egzaminy poprawkowe. Do egzaminu mogli przystąpić uczniowie, którzy podczas majowej matury nie zaliczyli jednego egzamin ... » więcej 2019-08-20, godz. 15:45 Szczury na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Biegają nawet wśród ludzi [Interwencja] Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zadomowiły się szczury - alarmują mieszkańcy. Gryzonie aktywne są nie tylko w piwnicach, ale również przy klatkach schodowyc ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. W kolejnych siedmiu występują o ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 Wybory nowego rektora Politechniki Opolskiej odbędą się we wrześniu We wrześniu odbędą się wybory uzupełniające rektora Politechniki Opolskiej - wynika z opublikowanego na stronie uczelni terminarza wyborów. Według dokumentu, ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:04 Kolejarze modernizują przejazdy na linii z Brzegu do Nysy. Są utrudnienia dla kierowców i zmiany dla pasażerów PKP Ruszyły (19.08) prace na linii kolejowej nr 288 z Brzegu do Nysy. Dzięki pieniądzom z ogólnopolskiego programu przejazdowego, zmodernizowanych zostanie 5 prze ... » więcej 2019-08-20, godz. 12:30 "Postaramy się powalczyć o więcej niż jedno miejsce w parlamencie". Paweł Kampa z SLD o wyborczych planach - Takie słowa publicznie nie powinny padać - powiedział w 'Poglądach i Osądach' Paweł Kampa. » więcej 2019-08-20, godz. 12:00 Wybory parlamentarne: Janusz Kowalski o trudnej sytuacji Opolszczyzny. "Debata powinna być poświęcona ważnym tematom" - Jestem członkiem rady programowej PiS, startuję z poparciem ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego - wyjaśniał w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole J ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:51 Prawo i Sprawiedliwość inauguruje kampanię wyborczą w powiatach. Mobilny billboard wyjechał w trasę Nowy mobilny billboard Prawa i Sprawiedliwości wyjechał w teren. Pierwszym punktem na jego trasie jest powiat krapkowicki. » więcej 2019-08-20, godz. 10:47 Kandydaci komitetu PSL-Koalicja Polska zaprezentowali w Opolu pierwsze punkty programu wyborczego Oficjalnie ruszyła opolska kampania wyborcza komitetu PSL-Koalicja Polska. Jak już informowaliśmy, jedynką na liście jest Paweł Kukiz, drugie miejsce przypadł ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »