Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-13, 16:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Kluczbork miodem płynie, a my tam byliśmy! [ZDJĘCIA, FILM]

Plenerowe Radio Opole W Kluczborku (13.07.2019)
W wakacyjne soboty Radio Opole podróżuje po całym regionie. Dziś (13.07) byliśmy w Kluczborku. Stąd nadawaliśmy programy: "Samorządową Lożę Radiową", "Ze zdrowiem Ci do twarzy" i "Magazyn Szalonych Pomysłów". Nasze plenerowe studio na kluczborskim rynku odwiedził Krzysztof Adamski, lokalny przewodniki, który opowiadał m.in. o zabytkowym ratuszu. Obecna budowla powstała w XVIII wieku.
- Dawniej bezpośrednio do budynku ratusza przyległo dwanaście kamienic - wyjaśniał Adamski. - Z jednej strony posiadał sześć kamienic i z drugiej strony także sześć kamienic, które przylegały do ratusza. Ze względu na ich ilość oraz fakt, że znajdowały się w centralnym miejscu przez mieszkańców Kluczborka nazywane były dwunastoma apostołami. Dziś mamy tylko ratusz i po dwie kamienice z jednej i z drugiej strony oraz skwer, gdzie możemy usiąść. Gdybyśmy cofnęli się w czasie przed 1925 rokiem, to znajdowalibyśmy się w jednej z kamienic - dodaje.


Podczas plenerowego programu Radia Opole mówiliśmy także o Muzeum im. ks. Jana Dzierżona w Kluczborku, które w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji powstała tam jubileuszowa wystawa. Było także o Pasiece Zarodowej w Maciejowie i korzyściach płynących z miodolecznictwa.
Krzysztof Adamski
Tomasz Paluch - prezes Doliny Stobrawy mówił o Pasiece Zarodowej w Maciejowie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Paluch - prezes Doliny Stobrawy mówił o Pasiece Zarodowej w Maciejowie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Adamski, lokalny przewodnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Adamski, lokalny przewodnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Izabella Gomułkiewicz, kustosz muzeum w Kluczborku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Izabella Gomułkiewicz, kustosz muzeum w Kluczborku [fot. Justyna Krzyżanowska]

Wiadomości z regionu

2020-11-24, godz. 21:00 Oprócz remontu kryty basen w Namysłowie ma zostać także unowocześniony. W przyszłym roku będzie gotowa dokument… Do końca czerwca przyszłego roku ma być gotowy projekt remontu krytej pływalni w Namysłowie. Dokumentacja pozwoli między innymi ubiegać się o zewnętrzne… » więcej 2020-11-24, godz. 20:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 512 zakażeń koronawirusem. W kraju zmarło 540 chorych Na Opolszczyźnie odnotowano dziś (24.11) 512 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To oznacza, że od początku pandemii na COVID-19 zachorowało 26 448… » więcej 2020-11-24, godz. 20:00 Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie wykorzystuje naukę zdalną do zdobywania nowego wyposażenia Nowe wyposażenie ma Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie. To efekt współpracy z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji oraz urzędem marszałk… » więcej 2020-11-24, godz. 18:45 Opole: przeciwnicy aborcji modlili się przed opolską porodówką w intencji nienarodzonych dzieci Po raz kolejny przedstawiciele fundacji Pro Prawo do Życia odmówili różaniec przed Centrum Ginekologii, Neonatologii i Położnictwa w Opolu w intencji zadośćuczynienia… » więcej 2020-11-24, godz. 18:00 PKP PLK chce odbudowy linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz. Teraz samorządy muszą przygotować plany i znaleźć… Coraz bliżej powrotu pociągów na linię kolejową nr 177 Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie. To jedyny projekt z województwa opolskiego, który… » więcej 2020-11-24, godz. 17:50 Zdalna konferencja Instytutu Śląskiego o polsko-czesko-niemieckim kompleksie sąsiedztwa Polsko-czesko-niemiecki kompleks sąsiedztwa w rocznicę traktatów granicznych był tematem spotkania naukowego z cyklu 'Colloquium Opole'. » więcej 2020-11-24, godz. 17:45 Szusowanie będzie możliwe, ale w ścisłym reżimie sanitarnym [ZDJĘCIA] Stoki narciarskie będą otwarte w najbliższym sezonie zimowym przy ścisłym reżimie sanitarnym. Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptował protokół sanitarny… » więcej 2020-11-24, godz. 17:00 Smutne dni dla Diecezji Opolskiej. W ciągu miesiąca zmarło 9 księży 9 księży Diecezji Opolskiej zmarło w ciągu ostatniego miesiąca. Tylko w niedzielę (22.11) poinformowano o śmierci trzech duszpasterzy. » więcej 2020-11-24, godz. 16:45 Namysłowskie szkoły zyskały nowe wyposażenie pracowni. Skorzystają uczniowie i nauczyciele Uczniowie namysłowskich szkół ponadpodstawowych będą zdobywać umiejętności w coraz lepiej wyposażonych pracowniach. Placówki wzbogaciły się między… » więcej 2020-11-24, godz. 16:04 Opole: MZK wprowadził zmiany w rozkładzie jazdy na trzech liniach. "Niektóre z naszych autobusów kursują bez pasa… MZK w Opolu wprowadza kolejne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich. Chodzi o linie 3, 14, 21 w wakacyjnym rozkładzie jazdy, który obowiązuje od 12 listopada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***