Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-17, 15:56 Autor: Katarzyna Doros

"Podstawą jest ład i porządek". Konkurs na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne rozstrzygnięty

Violetta i Norbert Jantos z Łowkowic (w gminie Kluczbork) zwycięzcami konkursu KRUS na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Violetta i Norbert Jantos z Łowkowic (w gminie Kluczbork) zwycięzcami konkursu KRUS na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" na Opolszczyźnie [fot. Katarzyna Doros]
Violetta i Norbert Jantos z Łowkowic (w gminie Kluczbork) zwycięzcami konkursu KRUS na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" na Opolszczyźnie. Małżeństwo prowadzi 49 hektarowe gospodarstwo z produkcją roślinną zboża. Do konkursu zgłosiło się 31 rolników z całego regionu, pięciu z nich zostało nagrodzonych.
- Nie spodziewaliśmy się takiego werdyktu, to dla nas duże zaskoczenie i ogromna radość. Podstawą bezpieczeństwa jest oczywiście ład i porządek - mówi Violetta Jantos. - Ważne jest zabezpieczenie wszystkich maszyn, progów.

- Trzeba zwracać uwagę na to, żeby nie było zbędnych rzeczy w gospodarstwie, których i tak się nie używa. Trzeba dbać o to, co się robi i od razu sprzątać. Stres trochę był, tylko za każdym razem, przy każdym etapie robiliśmy jakieś poprawki, bo czasem nie wiedzieliśmy nawet jakie niebezpieczeństwo może grozić. Żona zajmuje się ogrodem i dbaniem o gospodarstwo z zewnątrz, a ja dbam o sprzęty - dodaje Norbert Jantos.

Najmłodsi mieszkańcy naszego regionu mogli natomiast pochwalić się swoja wiedzą na temat bezpieczeństwa w rolnictwie w konkursie plastycznym.

- Moja praca przedstawia dziewczynkę, która bawi się w chowanego w kukurydzy. To już jest samo w sobie niebezpieczne, w takim miejscu jest też dużo zwierząt, a jak kombajn młóci, to jeśli wpadnie na dziecko może stać się tragedia - mówi Emilia Bednarska, zwyciężczyni w swojej kategorii wiekowej na szczeblu wojewódzkim.

- Narysowałam traktor z przyczepą i oddaloną dziewczynkę. Gdyby była bliżej, mogłoby to być niebezpieczne, bo mógłby ją potrącić - dodaje Dorota Pierzchała.

- Oba konkursy wpisują się w naszą działalność prewencyjną, którą prowadzimy od początku istnienia - mówi Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Mamy w tym roku rekordową ilość prac plastycznych, bo 50 tysięcy prac z ponad 3 tysięcy szkół. Jeżeli chodzi o bezpieczne gospodarstwo rolne, to tysiąc gospodarstw wzięło udział. Nagrody nie są najważniejsze, ale najważniejsze jest to, że być może ci ludzie wygrali bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet może i czasem życie.

W ciągu ostatniego roku liczba wypadków w regionie spadła o 22%. W 2018 roku na Opolszczyźnie doszło do około 200 wypadków w rolnictwie.
Violetta i Norbert Jantos
Emilia Bednarska, Dorota Pierzchała
Aleksandra Hadzik

Wiadomości z regionu

2020-02-21, godz. 19:20 Mieszkańcy Lubszy znów zablokowali drogę. Jeśli nie zostaną wysłuchani, zapowiadają zaostrzenie walki o obwodnicę Droga krajowa nr 39 w Lubszy była dziś (21.02) ponownie zablokowana przez dwie godziny. » więcej 2020-02-21, godz. 18:12 Bezpłatne porady dla mieszkańców regionu. Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad prawnych w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach organizacji po… » więcej 2020-02-21, godz. 17:30 Do końca maja kadra "wagonówki" w Opolu może spać spokojnie PKP Intercity Remtrak do maja ma przejąć Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego 'Wagon' w Opolu. Przypomnijmy, naprawę pociągów w stolicy regionu realizował słowacki… » więcej 2020-02-21, godz. 17:25 Leśnicy wycinają drzewa pod budowę obwodnicy Olesna. W sumie chodzi o 100 hektarów Trwa wycinka drzew w związku z budową obwodnicy Olesna. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu, natomiast obecne tempo wycinki jest wysokie, bo Nadleśnictwo… » więcej 2020-02-21, godz. 17:20 Kolejne zatrzymania zagranicznych kierowców na opolskich drogach Nieszczelne układy z wyciekającymi płynami oraz jazda na karcie kierowcy należącej do innej osoby. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego… » więcej 2020-02-21, godz. 15:30 Będzie generalny remont siedziby straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed wakacjami powinien rozpocząć się remont budynku, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla. Prace potrwają około roku. W tym czasie… » więcej 2020-02-21, godz. 15:25 Czteroosobowa rodzina z Opola potrzebuje pomocy Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny, która wczoraj (20.02) w pożarze straciła cały dobytek życia. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.30 przy ulicy Waleckiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 15:20 Głubczyce: Przedłużono zawieszenie oddziału pediatrii. Szpital czeka na zmianę przepisów, która ułatwi zatrudnienie lekarzy… Na kolejne dwa tygodnie, czyli do 7 marca utrzymane zostanie zawieszenie oddziału pediatrii w szpitalu w Głubczycach. W placówce nadal brakuje lekarzy specjalistów… » więcej 2020-02-21, godz. 13:35 W Krapkowicach kartą magnetyczną odliczają czas pobytu dziecka w przedszkolu Dzięki nowemu elektronicznemu systemowi, co do minuty wiadomo, ile czasu dziecko spędza w przedszkolu. We wszystkich placówkach gminy Krapkowice wprowadzono elektroniczny… » więcej 2020-02-21, godz. 13:12 W naszym województwie panuje epidemia grypy. "Atakuje głównie najmłodszych" Od początku miesiąca w naszym województwie ponad cztery tysiące osób zachorowało na grypę. Największy problem jest wśród dzieci, które coraz częściej atakuje wirus… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »