Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-30, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Setki tysięcy młodych sandaczy trafiło do opolskich zbiorników i rzek

Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Trwa zarybianie opolskich akwenów młodymi sandaczami. Dzisiaj (30.05) wypuszczono 300 tysięcy ryb do jezior turawskich, 200 tysięcy do Odry i po kilkadziesiąt tysięcy do mniejszych zbiorników.
Wczoraj ( 29.05) 700 tysięcy małych sandaczy trafiło do jeziora Otmuchowskiego i Nyskiego.

- Wędkarze łowią i są straty naturalne ryb, więc zarybianie służy zachowaniu równowagi - mówi Tomasz Idzikowski z Okręgowej Komisji Ochrony Wód przy Polskim Związku Wędkarskim w Opolu.

- Określone jest pogłowie obecne w zbiornikach i rzece, występujące roczniki, ich kondycja oraz wielkość. Miesiąc temu zarybialiśmy szczupakiem, teraz sandacz, a niedługo przyjdzie czas na węgorza. Zbiornik turawski ma bardzo sprzyjające warunki do dobrego stanu pogłowia sandacza i one są bardzo chętnie poławiane przez wędkarzy. Sandacz jest praktycznie legendą tej wody.

Adam Podgórny, ichtiolog PZW w Opolu, zaznacza, że przy zarybianiu sandaczem największym zagrożeniem jest pogoda - zbyt wysoka temperatura.

- Narybek sandacza jest delikatny i tu mamy największe kłopoty. Transport zawsze trwa trochę czasu, a jeśli jest gorąco i parno albo są burze, ryby gorzej znoszą tę podróż. Dzisiaj na szczęście pogoda jest sprzyjająca, także wszystko powinno być w porządku – ryba przyjedzie w dobrej kondycji i w takim stanie ona zostanie wpuszczona do wody.

Sebastian Raudzis, wędkarz z 30-letnim doświadczeniem, podobnie jak wielu innych wędkarzy, pomagał dziś przy zarybianiu.

- Pomoc polega na rozwiezieniu sandacza w kilka punktów wyznaczonych przez nasz okręg. Chodzi o to, żeby nie wrzucać ryb w jednym miejscu, ale rozwieźć je. Moim zdaniem, doświadczenie jest na pewno potrzebne do niewpuszczania sandacza w miejscach przypadkowych. Chodzi o punkty zapewniające rybom dobry start, bo to jest nowa i nieznana dla nich woda, więc chodzi o aklimatyzację.

Dodajmy, że tylko nieduży odsetek małych sandaczy dożyje wieku dorosłego. Takie zarybianie ma miejsce co roku.
Tomasz Idzikowski
Adam Podgórny
Sebastian Raudzis

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 13:59 W poniedziałek (22.07) zamykają 463 w Dylakach Uwaga kierowcy. Od poniedziałku (22.07) nie przejedziemy drogą wojewódzką nr 463 przez miejscowość Dylaki, na trasie Ozimek - Kadłub Turawski. Powodem utrudni ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:43 Prokuratura: prof. Tukiendorf najprawdopodobniej popełnił samobójstwo Według ustaleń prokuratury, prof. Marek Tukiendorf najprawdopodobniej powiesił się. Doszło do tego wczoraj około godziny 22:30. Ciało ujawniono w piwnicy jedn ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:40 Szkoły w mniejszych miastach wciąż czekają na uczniów Podwójny rocznik do szkół to problem w dużych miastach. W mniejszych miejscowościach tymczasem są jeszcze wolne miejsca. » więcej 2019-07-18, godz. 12:00 Sobota w sklepie i na badaniach. NFZ organizuje Dzień Otwarty w Centrum Handlowym Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą w Centrum Handlowym Turawa Park w najbliższą sobotę (20.07) między godziną 11.30 do 17. ... » więcej 2019-07-18, godz. 10:27 Ponad 20 tysięcy złotych kary dla przewoźnika transportującego śmieci z Czech 22500 złotych kary nałożyła opolska inspekcja transportu drogowego na przewoźnika odpowiedzialnego za transport śmieci z Czech. Ciężarówkę wyładowaną odpadami ... » więcej 2019-07-18, godz. 10:20 Nie żyje rektor Politechniki Opolskiej Zmarł rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf. Informację potwierdził Wojciech Najda, dyrektor biura rektora PO. » więcej 2019-07-18, godz. 08:30 "Muzyka to zdecydowanie lek dla duszy. Mogę grać, co chcę". Opolski policjant tworzy muzykę filmową Na co dzień zabezpiecza imprezy masowe, mecze, patroluje ulice, a po godzinach jego światem rządzą dźwięki - starszy posterunkowy Tomasz Lis z Samodzielnego P ... » więcej 2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »