Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-30, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Setki tysięcy młodych sandaczy trafiło do opolskich zbiorników i rzek

Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Zarybianie młodymi sandaczami [fot. Witold Wośtak]
Trwa zarybianie opolskich akwenów młodymi sandaczami. Dzisiaj (30.05) wypuszczono 300 tysięcy ryb do jezior turawskich, 200 tysięcy do Odry i po kilkadziesiąt tysięcy do mniejszych zbiorników.
Wczoraj ( 29.05) 700 tysięcy małych sandaczy trafiło do jeziora Otmuchowskiego i Nyskiego.

- Wędkarze łowią i są straty naturalne ryb, więc zarybianie służy zachowaniu równowagi - mówi Tomasz Idzikowski z Okręgowej Komisji Ochrony Wód przy Polskim Związku Wędkarskim w Opolu.

- Określone jest pogłowie obecne w zbiornikach i rzece, występujące roczniki, ich kondycja oraz wielkość. Miesiąc temu zarybialiśmy szczupakiem, teraz sandacz, a niedługo przyjdzie czas na węgorza. Zbiornik turawski ma bardzo sprzyjające warunki do dobrego stanu pogłowia sandacza i one są bardzo chętnie poławiane przez wędkarzy. Sandacz jest praktycznie legendą tej wody.

Adam Podgórny, ichtiolog PZW w Opolu, zaznacza, że przy zarybianiu sandaczem największym zagrożeniem jest pogoda - zbyt wysoka temperatura.

- Narybek sandacza jest delikatny i tu mamy największe kłopoty. Transport zawsze trwa trochę czasu, a jeśli jest gorąco i parno albo są burze, ryby gorzej znoszą tę podróż. Dzisiaj na szczęście pogoda jest sprzyjająca, także wszystko powinno być w porządku – ryba przyjedzie w dobrej kondycji i w takim stanie ona zostanie wpuszczona do wody.

Sebastian Raudzis, wędkarz z 30-letnim doświadczeniem, podobnie jak wielu innych wędkarzy, pomagał dziś przy zarybianiu.

- Pomoc polega na rozwiezieniu sandacza w kilka punktów wyznaczonych przez nasz okręg. Chodzi o to, żeby nie wrzucać ryb w jednym miejscu, ale rozwieźć je. Moim zdaniem, doświadczenie jest na pewno potrzebne do niewpuszczania sandacza w miejscach przypadkowych. Chodzi o punkty zapewniające rybom dobry start, bo to jest nowa i nieznana dla nich woda, więc chodzi o aklimatyzację.

Dodajmy, że tylko nieduży odsetek małych sandaczy dożyje wieku dorosłego. Takie zarybianie ma miejsce co roku.
Tomasz Idzikowski
Adam Podgórny
Sebastian Raudzis

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej 2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »