Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-27, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

EUROWYBORY: na Opolszczyźnie wygrała Koalicja Europejska, ale przegrał jej lider

Andrzej Buła [fot. Paula Hołubowicz]
Andrzej Buła [fot. Paula Hołubowicz]
Marszałek Andrzej Buła nie będzie reprezentował Opolszczyzny w Parlamencie Europejskim. Do sukcesu zabrakło mu około 11 tysięcy głosów. Opolski kandydat, który startował z 4 miejsca Koalicji Europejskiej zdobył 59 tysięcy głosów.
Wczoraj (26.05) wieczorem pierwsze sondaże dawały mu miejsce w europarlamencie, natomiast dzisiaj rano wynik zweryfikowano na jego niekorzyść - W niedzielę była eksplozja gratulacji, do tego stopnia, że o godzinie drugiej wyłączyłem telefon - mówi samorządowiec.

W poniedziałek (27.05) Państwowa Komisja Wyborcza podała, że z okręgu dolnośląsko-opolskiego do PE dostali się Janina Ochojska (KE), Anna Zalewska (PiS), Beata Kempa (PiS) i Jarosław Duda (KE).

Mimo to lider PO na Opolszczyźnie Andrzej Buła podkreśla, że wynik wyborczy traktuje jako życiowy sukces. Dlaczego nie poszedł w ślady Danuty Jazłowieckiej?. Jego zdaniem winna temu jest wyższa frekwencja.

- Gdybym wczoraj otrzymał mniej niż 38 tysięcy głosów, czyli tyle ile ostatnio w wyborach (2014) zdobyła Pani Danuta Jazłowiecka, to miałbym wyrzuty sumienia, natomiast ja zdobyłem ponad 58 tysięcy, czyli o 20 tysięcy głosów więcej. Ponadto startowałem z 4 miejsca, natomiast Danuta Jazłowiecka była wówczas na drugim miejscu. To pokazuje, że nie zmarnowałem swojej szansy - twierdzi Andrzej Buła.

Politolog Uniwersytetu Opolskiego dr Błażej Choroś oceniając wynik wyborczy KE uważa, że przy takim ułożeniu listy, Andrzej Buła nie miał większych szans na zwycięstwo. - Na ostatniej prostej bolesny cios Andrzejowi Bule zadał Arkadiusz Wiśniewski, ale moim zdaniem to nie przesądziło o tym że nie zdobył mandatu.

Lider PO w regionie przyznał, że w kampanii zauważył brak wsparcia ze strony pozostałych członków Koalicji Obywatelskiej, szczególnie przy konflikcie z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.
Andrzej Buła
Andrzej Buła
Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 05:00 Mieszkańcy Brzegu będą mieli większy wpływ na swoje miasto. W tym roku ruszy pierwsza edycja budżetu obywatelskiego Brzeg będzie miał swój budżet obywatelski. Od przyszłego tygodnia, mieszkańcy miasta będą mogli po raz pierwszy składać wnioski na realizację wskazanych przez… » więcej 2020-02-26, godz. 23:00 Przebudowa brzeskiego dworca PKS zakończy się szybciej, niż planowano. Prace mają ruszyć lada dzień W ciągu maksymalnie 2 tygodni rozpoczną się prace związane z utworzeniem brzeskiego centrum przesiadkowego. » więcej 2020-02-26, godz. 21:15 Sąd Okręgowy w Opolu zajął się apelacją w sprawie byłego burmistrza Paczkowa. Wyrok poznamy w marcu W 2019 roku Sąd Rejonowy w Nysie orzekł, że Bogdan Wyczałkowski, burmistrz Paczkowa w latach 2010-2014 nie dopełnił obowiązków i jest winny strat w budżecie gminy… » więcej 2020-02-26, godz. 21:00 Głuchołazy: rozpoczną budowę basenu, gdy znajdą źródło dofinansowanie tej inwestycji W tym roku nie ruszy budowa krytej pływalni w Głuchołazach. Unieważniono przetargi, które miały wyłonić wykonawcę tego zadania. W drugim z tych postępowań wpłynęły… » więcej 2020-02-26, godz. 20:43 Wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu Zablokowana jest DK 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Na ul. Głubczyckiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych - poinformował Radio Opole dyżurny Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-26, godz. 19:30 Przy namysłowskim liceum ma stanąć stadion za 5 milionów złotych. Starostwo szuka pieniędzy na budowę Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa wielofunkcyjnego stadionu w Namysłowie. Planowany w sąsiedztwie miejscowego liceum obiekt ma posłużyć zarówno piłkarzom… » więcej 2020-02-26, godz. 19:00 Biegi Tropem Wilczym w ośmiu opolskich miejscowościach. Mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych W ośmiu opolskich miejscowościach mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) w południe wystartują Biegi Tropem Wilczym. Wydarzenie… » więcej 2020-02-26, godz. 18:15 GDDKiA zaprasza do Byczyny na czwartkowe spotkanie dotyczące przebiegu i budowy S11 O budowie drogi ekspresowej S11 będą rozmawiać jutro (27.02) mieszkańcy gminy Byczyna z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2020-02-26, godz. 17:30 "Stop brawurze na przejazdach kolejowych". Młodzież, seniorzy i samorząd razem w akcji #NaszBezpiecznyPrzejazd2020 Mówią stop pośpiechowi, ignorancji i brawurze na przejazdach kolejowych. Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z forum seniorów i samorządem… » więcej 2020-02-26, godz. 17:15 Specjaliści przekonywali do badania cukru i czytania etykiet produktów spożywczych. Akcja NFZ "Środa z profilaktyką" Cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 3 miliony Polaków, a 30% osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Cukrzyca na początku nie daje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »