Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-23, 10:35 Autor: Tomasz Cichoń

Średnio dwa razy dziennie "Ratownik 23" ratuje życie i zdrowie Opolan. Teraz ma już stałą bazę pod Opolem

Śmigłowiec LPR wylądował na Pl. Teatralnym w Opolu [fot. Mariusz Materlik]
Śmigłowiec LPR wylądował na Pl. Teatralnym w Opolu [fot. Mariusz Materlik]
Średnio 550 razy w roku rusza do akcji śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, stacjonujący w bazie w Polskiej Nowej Wsi koło Opola.
- To wzrost w porównaniu z poprzednimi latami powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Rak, kierownik opolskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Jeżeli oprzemy się o statystykę, to dziennie mamy około półtora, maksymalnie dwóch wylotów, ale tak średnio to półtora wylotu dziennie. W 2018 roku to jest około 550 wylotów, to jest wzrost o około 100 wylotów, w porównaniu do roku 2017. Widać, że to faktycznie podąża w tę stronę, że jednak jest to zapotrzebowanie. Także dyspozytorzy coraz chętniej korzystają z pomocy śmigłowca - mówi Rak.

Nowa baza LPR w Polskiej Nowej Wsi to przede wszystkim ogrzewany hangar z możliwością tankowania śmigłowca z podziemnego zbiornika a także profesjonalne pomieszczenia operacyjne i zaplecze socjalne, zapewniające nocleg dla kilku załóg.

- Zdecydowanie skrócił się czas interwencji - mówi wicemarszałek regionu Roman Kolek. Jak przypomniał w "Poglądach i osądach", decyzja o zlokalizowaniu na Opolszczyźnie bazy LPR wymagała uruchomienia działań lobbingowych.

- Trzeba było wykazać, jak ważne jest to położenie - przy autostradzie, w środku województwa opolskiego, bo były brane pod uwagę także inne miejsca. Jednak zlokalizowanie tutaj, w oparciu o lotnisko w Polskiej Nowej Wsi powoduje, że wszędzie jest blisko - od 15 do 17 minut maksymalnie śmigłowiec ten dociera do najdalej oddalonego punktu naszego regionu. To zdecydowanie daje większe szanse ofiarom wypadków, różnych zachorowań nagłych, których pomoc systemu ratownictwa jest niezbędna - dodaje marszałek Kolek.

Decyzja o zlokalizowaniu bazy LPR w Polskiej Nowsi Wsi koło Opola zapadła w lipcu 2016 roku, a w listopadzie tego samego roku otwarto bazę tymczasową. Budowa stałej bazy ruszyła w ubiegłym roku.

Budowa stałej bazy LPR została sfinansowana z pieniędzy samorządu województwa opolskiego.
Mateusz Rak kierownik bazy LPR w Polskiej Nowej Wsi
wicemarszalek regionu Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2020-07-14, godz. 20:00 Międzynarodowa ekipa paleontologów zjechała do Krasiejowa. Trwają coroczne wykopaliska. "Każde znalezisko jest bezcenn… Zęby i obojczyk metopozaura czy szczątki słodkowodnych rekinów sprzed 250 milionów lat, to tylko niektóre ze skamieniałości, jakie udało się do tej pory odnaleźć… » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Kluczborska interna będzie zawieszona w drugiej połowie lipca. Podczas remontu lekarze wezmą urlop Tymczasowo zawieszony zostanie Oddział Wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku od piątku (17.07). » więcej 2020-07-14, godz. 17:27 Uwaga kierowcy! Utrudnienie na drodze z Głuchołaz do Prudnika [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe na drodze krajowej nr 40 z Głuchołaz do Prudnika w pobliżu Charbielina. » więcej 2020-07-14, godz. 16:45 Mobilne łąki przykryją granit na placu Kopernika i opolskim rynku Opole planuje utworzyć na placu Kopernika i rynku mobilne łąki. Aby zazielenić centrum miasta, ratusz planuje zakupić 85 mobilnych donic, w których nasadzone zostaną… » więcej 2020-07-14, godz. 16:00 Kładka nad kanałem Ulgi w Opolu niemal gotowa, ale pojedziemy nią dopiero po wakacjach Kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Krapkowicką z wyspą Bolko w Opolu na ukończeniu. Most pomalowano w barwach biało-niebieskich, na przeprawie kładziona jest… » więcej 2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej 2020-07-14, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: wymieniają sieć ciepłowniczą i jednocześnie remontują drogę Remont ulicy Mościckiego na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z większych miejskich inwestycji realizowanych w tym roku. Po jej zakończeniu, większość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »