Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-23, 10:35 Autor: Tomasz Cichoń

Średnio dwa razy dziennie "Ratownik 23" ratuje życie i zdrowie Opolan. Teraz ma już stałą bazę pod Opolem

Śmigłowiec LPR wylądował na Pl. Teatralnym w Opolu [fot. Mariusz Materlik]
Śmigłowiec LPR wylądował na Pl. Teatralnym w Opolu [fot. Mariusz Materlik]
Średnio 550 razy w roku rusza do akcji śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, stacjonujący w bazie w Polskiej Nowej Wsi koło Opola.
- To wzrost w porównaniu z poprzednimi latami powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Rak, kierownik opolskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Jeżeli oprzemy się o statystykę, to dziennie mamy około półtora, maksymalnie dwóch wylotów, ale tak średnio to półtora wylotu dziennie. W 2018 roku to jest około 550 wylotów, to jest wzrost o około 100 wylotów, w porównaniu do roku 2017. Widać, że to faktycznie podąża w tę stronę, że jednak jest to zapotrzebowanie. Także dyspozytorzy coraz chętniej korzystają z pomocy śmigłowca - mówi Rak.

Nowa baza LPR w Polskiej Nowej Wsi to przede wszystkim ogrzewany hangar z możliwością tankowania śmigłowca z podziemnego zbiornika a także profesjonalne pomieszczenia operacyjne i zaplecze socjalne, zapewniające nocleg dla kilku załóg.

- Zdecydowanie skrócił się czas interwencji - mówi wicemarszałek regionu Roman Kolek. Jak przypomniał w "Poglądach i osądach", decyzja o zlokalizowaniu na Opolszczyźnie bazy LPR wymagała uruchomienia działań lobbingowych.

- Trzeba było wykazać, jak ważne jest to położenie - przy autostradzie, w środku województwa opolskiego, bo były brane pod uwagę także inne miejsca. Jednak zlokalizowanie tutaj, w oparciu o lotnisko w Polskiej Nowej Wsi powoduje, że wszędzie jest blisko - od 15 do 17 minut maksymalnie śmigłowiec ten dociera do najdalej oddalonego punktu naszego regionu. To zdecydowanie daje większe szanse ofiarom wypadków, różnych zachorowań nagłych, których pomoc systemu ratownictwa jest niezbędna - dodaje marszałek Kolek.

Decyzja o zlokalizowaniu bazy LPR w Polskiej Nowsi Wsi koło Opola zapadła w lipcu 2016 roku, a w listopadzie tego samego roku otwarto bazę tymczasową. Budowa stałej bazy ruszyła w ubiegłym roku.

Budowa stałej bazy LPR została sfinansowana z pieniędzy samorządu województwa opolskiego.
Mateusz Rak kierownik bazy LPR w Polskiej Nowej Wsi
wicemarszalek regionu Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2019-06-26, godz. 22:00 Pracownicy skarżą się na brak wody i za wysokie temperatury w zakładach. PIP interweniuje Do opolskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło kilkanaście skarg na pracodawców w sprawie fatalnych warunków wynikających z wysokiej temperatury. ... » więcej 2019-06-26, godz. 21:00 Najlepsze policyjne psy z województwa zmagają się w eliminacjach do Mistrzostw Polski Policyjne psy do zadań specjalnych oraz ich przewodnicy, przez trzy dni mierzą się z różnymi zadaniami w czasie eliminacji do XIX Kynologicznych Mistrzostw Po ... » więcej 2019-06-26, godz. 20:00 Bez ich pracy inne wojskowe jednostki nie mogłyby funkcjonować. 10. Opolska Brygada Logistyczna świętuje dwudziestolec ... Od 20 lat żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dbają o zapewnienie broni, amunicji, żywności, czy transportu żołnierzom stacjonującym w Polsce i na mi ... » więcej 2019-06-26, godz. 19:31 Ekologiczny beton, czy wykorzystanie energii cieplnej mleka do podgrzania wody. Innowacyjne pomysły młodych opolan Mają najlepsze innowacyjne pomysły biznesowe na usprawnienie branży energetycznej. Uczniowie szkół średnich, studenci i doktoranci startujący w ramach konkurs ... » więcej 2019-06-26, godz. 18:31 Brzeskie urzędy chcą iść z duchem czasu. Magistrat testuje system kolejkowy, a starostwo umożliwia płatności kartą Brzeskie urzędy inwestują w nowoczesne rozwiązania. Od niedawna magistrat testuje elektroniczny system kolejkowy, natomiast starostwo dokonywanie wpłat za pom ... » więcej 2019-06-26, godz. 18:00 Około 40 stopni w słońcu i prawie 30 stopni w wodzie. Upały dotarły nad Opolszczyznę Tropikalne, afrykańskie upały dotarły na Opolszczyznę. Z samego rana, po godzinie 09.00 termometry wskazywały 30 stopni. W tej sytuacji opolanie szukają ochło ... » więcej 2019-06-26, godz. 17:34 Prudnik: powiatowe szkoły wesprze dydaktycznie nyska uczelnia W rozwoju kompetencji uczniów prudnickich szkół średnich pomoże Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. W tamtejszym starostwie uzgodniono harmonogram współ ... » więcej 2019-06-26, godz. 16:34 Nowy wózek reanimacyjny w strzeleckim szpitalu Oddział noworodków strzeleckiego szpitala powiatowego wzbogacił się o nowy sprzęt. To wózek reanimacyjny, którego zakup sfinansowała gmina Strzelce Opolskie. ... » więcej 2019-06-26, godz. 16:02 Przedłużenie aresztu i dopuszczenie kolejnego dowodu. Trwa proces Bułgara oskarżonego o śmiertelne potrącenie w Opolu Sąd Rejonowy w Opolu o kolejne dwa miesiące przedłużył areszt Bułgarowi Sevdalinowi B., który w maju ubiegłego roku miał śmiertelnie potrącić starszą kobietę ... » więcej 2019-06-26, godz. 15:44 "Tak dobrze nie było jeszcze w historii". Prezydent Opola chwali się raportem o stanie miasta Rekordowy. Tak w skrócie został podsumowany pierwszy w historii, 70-stronnicowy Raport o stanie Miasta Opole. To podsumowanie wszystkich działań, jakie miały ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »