Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 19:00 Autor: Joanna Matlak

EUROWYBORY. Lewica Razem chce tanich mieszkań na wynajem. Ma w tym pomóc unijny fundusz

Od lewej: Iwona Gałązka, Kamila Jarońska, Marcelina Zawisza i Michał Pytlik [fot. Joanna Matlak]
Od lewej: Iwona Gałązka, Kamila Jarońska, Marcelina Zawisza i Michał Pytlik [fot. Joanna Matlak]
Lewica Razem postuluje wprowadzenie programu budowy tanich mieszkań komunalnych na wynajem przy wsparciu Unii Europejskiej. Proponują utworzenie specjalnego funduszu z którego dofinansowanie byłoby udzielane samorządom, a te zajęłyby się budową mieszkań.
- Na Opolszczyźnie mediana zarobków wynosi 2600 złotych na rękę. Przy tej kwocie wynajem mieszkań czy kawalerki może kosztować nawet 1300 złotych. Te koszty są zbyt wysokie - mówi Kamila Jarońska, "piątka" na liście Lewicy Razem.

- Dokładnie tak samo jak Unia finansowała autostrady, tak samo ma możliwość finansowania mieszkań komunalnych. W Polsce mamy to rozwiązane konstytucyjnie, za zasób mieszkaniowy odpowiada gmina. W związku z czym, to gmina powinna mieć możliwość aplikowania o środki finansowane z takiego funduszu, po to, by dofinansować budowę mieszkań, bądź tanich mieszkań czynszowych. Oczywiście z uwzględnieniem spółdzielni czy kooperatyw mieszkańców - mówi Marcelina Zawisza, "jedynka" w wyborach do Parlamentu Europejskiego na liście komitetu Lewica Razem.

Kandydatki wyraziły też poparcie dla europejskiej inicjatywy ustawodawczej „Housing for all”, której celem jest zwiększenie dostępności do tanich mieszkań w całej Europie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.
Kamila Jarońska i Marcelina Zawisza

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 18:52 Oferty hoteli, pensjonatów i letnich atrakcji. W Opolu trwają Międzynarodowe Targi Turystyczne Wystawcy z różnych zakątków Polski i zagranicy prezentują w Opolu swoje wakacyjne oferty i pomysły na spędzenie letniego wypoczynku. W stolicy regionu trwają ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej 2019-05-24, godz. 15:00 W Opolu otwarto Centrum Obsługi Cudzoziemców. Ma być szybciej i komfortowo, bo wniosków lawinowo przybywa Jest w pełni skomputeryzowane i przygotowane do przyjęcia stale wrastającej liczby interesantów. Załatwienie spraw ma być w nim szybkie i bezproblemowe. W urz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »